Zamknij
REKLAMA

Jak założyć firmę transportową? 5 aspektów, na które warto zwrócić uwagę

23:16, 01.05.2019 | artykuł sponsorowany
Skomentuj
Jak założyć firmę transportową? 5 aspektów, na które warto zwrócić uwagę

Transport stanowi około 10% polskiego PKB. Przemysł ten bardzo szybko rozwija się i ma duży potencjał. Jednak prowadzenie firmy transportowej jest zajęciem dość wymagającym i bardzo odpowiedzialnym. Zobacz na co warto zwrócić uwagę, jeśli myślisz o karierze w transporcie.

1. Odpowiedni start

Przemysł transportowy może być bardzo opłacalnym i lukratywnym rodzajem działalności gospodarczej. Jednak nie każdy ma odpowiednie do tego predyspozycje. Na początek wiele czynności będziesz wykonywał sam, w tym podejmował kluczowe decyzje przy akceptacji zleceń i planowaniu tras. W branży transportowej wiele przepisów zmienia się co kilka tygodni. Jeśli planujesz prowadzić transport międzynarodowy, dochodzą do tego przepisy lokalne i międzynarodowe. Transport jest dziedziną działalności regulowanej, a zatem należy spełnić szereg wymogów. Wymaga to wszystko dużo samodyscypliny, dobrej organizacji i odporności na stres.

2. Budżet i siedziba

Aby móc założyć firmę, należy mieć stałą i rzeczywistą siedzibę. O ile wiele przedsiębiorstw może funkcjonować na początku w mieszkaniu właściciela, o tyle branża transportowa ma rygorystyczne przepisy. Nieruchomość powinna spełniać wymogi BHP, posiadać odpowiedni sprzęt techniczny oraz mieć:

 • miejsce postojowe
 • miejsce załadunku, rozładunku lub łączenia ładunków
 • miejsce do naprawy lub konserwacji pojazdów

Firmy transportowej nie możemy założyć z małym budżetem. Niezbędna jest wystarczająca zdolność finansowa – kapitał odpowiedni do posiadanej floty. Jest to 9000 EUR na pierwszy pojazd i 5000 EUR na każdy kolejny.

3. Jedna osoba to za mało

Transport jest takim rodzajem działalności gospodarczej, w którym nie sposób jest poradzić sobie samemu. Niestety nie jesteśmy w stanie komfortowo zarówno zarządzać przedsiębiorstwem, jak i samodzielnie prowadzić pojazdy. Comiesięczne wymagane czynności w firmie transportowej, to m.in.:

 • kontakt z klientem, wyszukiwanie odpowiednich zleceń i podpisywanie umów
 • ustalanie tras i postojów, wycena, przygotowania do wyjazdów
 • aktualna wiedza w sprawie bieżących przepisów, w tym drogowych i międzynarodowych
 • opieka nad pojazdami: sprzątanie, konserwacja
 • zarządzanie pracownikami: ewidencja czasu pracy i wynagrodzeń, pilnowanie terminów kursów, zbieraniem i wysyłaniem dokumentów do ZUS i US
 • księgowość: faktury, dokumentacje z wyjazdów, pilnowanie wpłat, wydatków, podatków
 • marketing: zwiększenie świadomości firmy, zachęcanie klientów do kontaktu

Oczywiście na początku działalności wiele z tych aspektów możesz wykonywać samodzielnie. Jednak gdy klientów przybędzie, zatrudnienie nowych osób lub oddelegowanie części obowiązków firmom zewnętrznym stanie się niezbędne.

4. Licencje i uprawnienia

Transport jest działalnością regulowaną, dlatego przed rozpoczęciem pracy niezbędne jest uzyskanie odpowiednich zezwoleń. Są to:

 • certyfikat kompetencji zawodowych
 • zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego
 • licencja na wykonywanie transportu drogowego w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy lub licencja transportowa

Certyfikat kompetencji zawodowej można uzyskać w Centrum Szkoleń Kierowców Zawodowych. Cena za kurs i egzamin wynosi ok 1000-1200 zł.

Przy prowadzeniu firmy transportowej niezbędne jest wykupienie ubezpieczenia OC Przewoźnika Drogowego, które obejmuje m.in. uszkodzenie lub utratę przesyłki.

5. Proces zakładania firmy transportowej

Poniżej przedstawiamy standardowy proces zakładania firmy, przy uwzględnieniu branży transportowej:

 1. Jak przy każdej innej działalności gospodarczej, na samym początku należy złożyć wniosek w Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej.
 2. Następnie powinieneś określić specjalizację swoich usług według Polskiej Klasyfikacji Usług. Punkty które są interesujące dla transportu to: 49.41.Z a i b (transport towarów), 52.24.A, 52.24.B, 52.24.C, 52.29.C.
 3. Później określasz rodzaj opodatkowania swojej firmy: opodatkowanie na zasadach ogólnych (18% do 85 528 zł dochodu, 32% powyżej tej kwoty), podatek liniowy (19%), ryczałt (5,5% w przypadku przewozu towarów, bez pomniejszania przychodów o koszty).
 4. Przy zakładaniu firmy niezbędne jest posiadanie konta bankowego. Można użyć konta osobistego, pod warunkiem, że jest jednego właściciela, który jednocześnie jest założycielem działalności gospodarczej. Numer konta należy podać do ZUS i US.
 5. Do 7 dni od założenia firmy należy złożyć odpowiedni formularz do ZUS: ZUS ZUA (pełne ubezpieczenie) lub ZUS ZZA (tylko obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne).

Już na starcie, aby założyć firmę transportową należy spełnić szereg wymogów. Jeśli jednak cię to nie przerosło i poczułeś chęć wyzwania – zacznij już pracować nad biznesplanem!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© e-krajna.pl | Prawa zastrzeżone