Zamknij
REKLAMA

Taryfy i grupy taryfowe energii elektrycznej - co musisz wiedzieć?

09:23, 08.05.2019 | artykuł sponsorowany
Skomentuj
Taryfy i grupy taryfowe energii elektrycznej - co musisz wiedzieć?

Taryfy energii elektrycznej to „plany cenowe”, na podstawie których sprzedawca prądu rozlicza się z odbiorcą.  Ceny energii elektrycznej znacznie różnią się w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. Różnice wynikają z wielu czynników, z których najważniejsze to rodzaj stosowanego paliwa, subwencje rządowe oraz regulacje prawne sektora elektroenergetyki. 

W wielu krajach wprowadza się system progresywnych taryf energii elektrycznej. Mniej prądu zużywasz – mniej płacisz za kWh. Taki rodzaj taryf umożliwia zastosowanie zasady zrównoważonego rozwoju jako remedium na kryzys energetyczny. Jedynie zachowanie równowagi pomiędzy trzema kluczowymi elementami współczesnego świata: społeczeństwem, gospodarką i środowiskiem naturalnym może zapewnić ludzkości dalszy harmonijny rozwój.

Podział na grupy taryfowe i taryfy

Taryfa energetyczna to konkretna oferta cennikowa za kWh, w danej strefie czasowej i z uwzględnieniem opcji dodatkowych. Dzięki dużej różnorodności klient ma możliwość wyboru oferty najlepiej odpowiadającej je go oczekiwaniom. W związku z uwarunkowaniami ustawowymi, przepisami szczegółowymi oraz regulacją cen energii przez URE, ceny prądu znacznie się różnią w zależności od wielkości zużycia.

Grupa taryfowa to grupa odbiorców kupujących energię elektryczną lub korzystających z usługi przesyłania, lub dystrybucji energii elektrycznej albo usługi kompleksowej, dla których stosuje się jeden zestaw cen lub stawek opłat i warunków ich stosowania. Podział na grupy taryfowe zależy od wielkości napięcia zasilania. Aktualnie w Polsce są cztery grupy taryfowe A , B, C i G.

Grupa taryfowa G dla indywidualnych gospodarstw domowych

W grupie taryfowej G obowiązuje nakaz zatwierdzania cen przez Urząd Regulacji Energetyki. Odbiorcy tej grupy taryfowej to prywatne gospodarstwa domowe, niezależnie od poziomu odbieranego napięcia. Najpopularniejsze taryfy w tej grupie to: G11, G12, G12.

Cyfry w oznaczeniu taryfy to: pierwsza cyfra „1” ustala moc poniżej 40kW a prąd znamionowy niższy niż 63A, pierwsza cyfra „2” to moc powyżej 40 kW, a prąd znamionowy wyższy niż 63A. Druga cyfra w oznaczeniu taryfy określa w ilu strefach czasowych dokonywane jest rozliczenie. Najpopularniejszą taryfą z tej grupy jest G11 o stałej stawce w ciągu doby. W roku 2019 „Zasady kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną” reguluje rozporządzenie Ministra energii z dnia 6 marca 2019 r.

Grupy taryfowe dla firm i odbiorców instytucjonalnych

Dla odbiorców masowych przeznaczone są trzy grupy taryfowe zależnie od napięcia zasilania:

Taryfa C – niskie napięcie dla firm handlowych, usługowych, rzemieślników, drobnej produkcji.

Taryfa B – średnie napięcie dla małych i średnich firm, większych obiektów handlowych, hoteli.

Taryfa A – wysokie napięcie dla dużych obiektów przemysłowych.

Między grupami taryfowymi dla odbiorców masowych nie ma możliwości migracji, bo wiązałoby to się z koniecznością przyłączenia do sieci o innym napięciu. Możliwość zakupu tańszej energii wiąże się ze zmianą sprzedawcy prądu np. na Po Prostu Energia.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© e-krajna.pl | Prawa zastrzeżone