Zamknij
REKLAMA

Dlaczego warto zdecydować się na rolety plisowane?

09:41, 09.05.2019 | materiały partnera

Rolety plisowane cieszą się coraz większą popularnością wśród kupujących. Jakie są ich największe zalety i jak powinna wyglądać aranżacja wnętrz z ich wykorzystaniem?

Zalety rolet plisowanych

Największą ich zaletą są duże możliwości regulacji stopnia zasłonięcia okna. W zwykłych roletach można regulować tylko stopień opuszczenia z góry do  dołu. W plisach można zasłonić również tylko dolną część okna, a górną zostawić odsłoniętą. Pozwoli to na zapewnienie prywatności, na przykład w mieszkaniach na parterze, jednocześnie pozwalając na dopływ światła do pomieszczenia.  Możliwy jest także wariant z zasłonięciem tylko środkowej części. Dzięki tak dużym możliwościom regulacji sprawdzą się one w każdych warunkach. Nie ma również ograniczeń dotyczących rozmiarów okien, w jakich mogą być zakładane. Można zamówić rolety plisowane zrobione na wymiar do ram różnych wielkości, także do tych o nietypowych kształtach.

Ważną zaletą jest także możliwość wyboru sposobu instalacji plisów. Mogą być one zamontowane:

  • inwazyjnie,
  • bezinwazyjnie.

Sposób inwazyjny zapewnia większą stabilność rolet, ale konieczna jest ingerencja w ramę okienną za pomocą wiertarki. Polega ona na przykręceniu do niej na wkręty uchwytów, na których będą trzymały się plisy. Jednak nie zawsze taka ingerencja jest pożądana. Może ona bowiem oznaczać utratę gwarancji na okna lub należy jej unikać w sytuacji, kiedy żaluzje plisowane mają być zakładane w wynajmowanym mieszkaniu. Rozwiązaniem tych problemów jest montaż bezinwazyjny polegający na użyciu specjalnych uchwytów nasuwanych na górną i dolną krawędź okna.

Jak dobrać kolor plisów?

Wybór koloru zależy od dwóch czynników: pierwszym jest ilość światła słonecznego, jakie mają przepuszczać, drugim dopasowanie kolorystyczne do reszty pokoju. Jasne kolory najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach, które nie są wystarczająco doświetlone. Zapewnią one ochronę przed rażącymi słońcem, ale jednocześnie będą przepuszczały wystarczająco dużo światła. Ciemniejsze plisy dobrze sprawdzą się w sypialni lub w pokojach, w których pożądane jest ograniczenie dostępu promieni słonecznych, na przykład tych mocno nagrzewających się latem.

Wybór koloru zależy oczywiście również od osobistych upodobań. Jednak wybierając rolety pasujące do wnętrza, można zrobić to na trzy podstawowe sposoby:

  • w ramach tego samego koloru,
  • harmonijnie,
  • kontrastowo.

Wybór tego samego koloru najczęściej ma miejsce, gdy wnętrze jest jasne, na przykład pomalowane na biało. Wtedy ściana wraz z oknami jest tłem do aranżacji reszty pokoju i nie odciąga od nich uwagi. Harmonijne dobranie oznacza plisy w barwach sąsiadujących ze sobą w widmie słonecznym. Są to między innymi żółty i pomarańczowy, zielony i niebieski, granatowy i fioletowy. Takie połączenie wyróżnia się, ale w spokojny sposób tworząc harmonijne wnętrze. Z kolei zestawienie kontrastowe oznacza połączenie bardzo odróżniających się kolorów na przykład czerwieni z zielenią, żółtego z niebieskim i pomarańczowego z błękitnym. Mocno przyciąga ono wzrok każdego wchodzącego do pomieszczenia, znacznie ożywiając je. 

Alicja Błysk

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.)
REKLAMA
© e-krajna.pl | Prawa zastrzeżone