Zamknij

Kim jest trycholog? Kiedy należy się do niego wybrać?

22:31, 01.07.2019 | artykuł sponsorowany
Skomentuj
Kim jest trycholog? Kiedy należy się do niego wybrać?

Trychologia to dziedzina wiedzy zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem przypadłości dotyczących włosów i skóry głowy. Nazwa ta wywodzi się od greckiego słowa „trikhos” czyli włos. Początki rozwoju jako dziedziny medycyny sięgają Londynu i roku 1860. Trycholog to specjalista zajmujący się schorzeniami powiązanymi z włosami i skórą głowy (zobacz: https://scanmed.pl/specjalizacje/trycholog). Trychologiem może być lekarz zajmujący się leczeniem łysienia, łuszczycy, łupieżu itp. Trychologiem kosmetycznym może też być dyplomowany kosmetolog po ukończeniu wyższych studiów z zakresu kosmetologii i odpowiednich studiów podyplomowych. W Polsce trychologia nie jest wydzieloną specjalizacją medyczną i przeważnie zajmują się nią lekarze dermatolodzy. W centrach medycznych jak na przykład w Scanmedzie praktykują lekarze zajmujący się trychologią.

Kiedy i z czym do trychologa 

Przychodzi taki moment, gdy nasze włosy nadmiernie się przetłuszczają lub wysuszają i stają się łamliwe. Coraz więcej włosów zostaje na szczotce lub grzebieniu. Skóra głowy nas swędzi, na ubraniach coraz więcej białej posypki. Zauważamy wolne od włosów placki na głowie inne podobne anomalia. Jeśli zależy nam na atrakcyjnym wyglądzie i dobry samopoczuciu to powinniśmy koniecznie zasięgnąć porady u trychologa. Czasami wystarczy jedna wizyta i porada specjalisty dotycząca zmiany diety i pewnych szkodliwych dla włosów nawyków. Najczęściej jednak dla zdiagnozowania przyczyny dolegliwości konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań. Często przyczyną problemów z włosami i skórą głowy są zmiany hormonalne lub dolegliwości natury dermatologicznej. Często w diagnozowaniu wykorzystywany jest obraz mikroskopowy. Badanie wykonuje się w 200-krotnym powiększeniu, które pozwala na dokładną ocenę stanu naskórka, cebulek i mieszków włosowych oraz ocenę dolegliwości i zmian skórnych w obrębie głowy. 

Co leczy specjalista trycholog?

Po zdiagnozowaniu i ustaleniu przyczyn uszkodzenia włosów lub łysienia trycholog sam podejmuje terapię, lub kieruje do odpowiedniego specjalisty: dermatologa, endokrynologa itd.  Najczęściej do trychologa udajemy się z: nadmiernym wypadaniem włosów, łojotokowym zapaleniem skóry na głowie, łupieżem, łuszczycą, łysieniem i swędzeniem głowy. Porada trychologa może być pomocna dla zniszczonych włosów po ciąży lub chemioterapii. Szybki rozwój cywilizacyjny spowodował lawinowy wzrost zagrożeń dla naszych włosów. Wszechobecna chemia, zanieczyszczenie powietrza, wody, żywności itd. Szybciej, taniej, skuteczniej, coraz więcej stresu. Wszystko to powoduje, że ewolucja naszego organizmu nie nadąża, a skutki cywilizacji muszą poprawiać lekarze dysponujący coraz lepszymi środkami.

Jak leczy Trycholog?

W celu polepszenia stanu naszych włosów oprócz odpowiedniej diety i sprawdzonej farmakologii w centrach medycznych jak Scanmed wykonuje się zabiegi mezoterapii oraz karboksyterapii (leczenie dwutlenkiem węgla) skóry głowy. Są to sprawdzone metody zapobiegające wypadaniu włosów i pobudzające ich wzrost. W trakcie tych zabiegów podawane są preparaty mineralne, witaminy i leki przeciwzapalne prosto do skóry głowy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© e-krajna.pl | Prawa zastrzeżone