Zamknij

Narodziny hazardu. Pierwsze gry i zakłady a legalni bukmacherzy internetowi obecnie

11:00, 08.07.2019 materiał partnera Aktualizacja: 11:04, 08.07.2019
Skomentuj Narodziny hazardu. Pierwsze gry i zakłady a legalni bukmacherzy internetowi obecnie - fot. partnera Narodziny hazardu. Pierwsze gry i zakłady a legalni bukmacherzy internetowi obecnie - fot. partnera

Początki obstawiania zakładów bukmacherskich sięgają starożytności. Szczególną popularnością cieszyły się wtedy wyścigi konne. Sprawdź, jak to wszystko się zaczęło, a jak dzisiaj funkcjonują legalni bukmacherzy.

Narodziny hazardu. Pierwsze zakłady już w średniowieczu

Dzisiaj dostęp do zakładów bukmacherskich jest niemalże nieograniczony. Na polskim rynku istnieje kilkunastu legalnych bukmacherów internetowych, a lista cały czas się wydłuża. Gracze mają wybór – nie muszą wychodzić z domu i udawać się do punktu stacjonarnego, bo wystarczy dostęp do Internetu. Kolejni legalni bukmacherzy prześcigają się w ofercie, by tylko zachęcić potencjalnych użytkowników.

Rozwój Internetu był z pewnością znaczący dla bukmacherów. Najczęściej oferują oni zakłady na rozgrywki sportowe, takie jak na przykład mecze piłki nożnej czy tenisa. Można powiedzieć, że zakłady w tej formie są znane stosunkowo od niedawna, jednak czy wiele wieków temu taka forma hazardu w ogóle nie istniała? Liczne badania i źródła pokazują, że już w starożytności hazard prężnie się rozwijał i stanowił rozrywkę dla wielu.

Przepowiadanie przyszłości czy hazard?

Początków hazardu można upatrywać we wróżbiarstwie. W krajach leżących nad Morzem Śródziemnym archeolodzy znaleźli pierwsze ślady, które mogły świadczyć o tym, jak rozwijały się tam gry hazardowe czy zakłady.

Odnaleziono bowiem pewne szczególne kości – astragale, czyli kości nadpiętowe owiec i kóz. W ich okolicy wykopano także kolorowe kamyczki, które – prawdopodobnie – mogły służyć jako żetony. Specyficzny wygląd astragali, czyli 4 asymetrycznie boki, powodował, że idealnie nadawały się one do różnych gier, ponieważ zawsze upadały na jedną konkretną stronę.

Jednak zanim astragale zaczęły służyć rozrywce i hazardowi, były wykorzystywane do przepowiadania przyszłości. W starożytności była to ważna część życia, a wróżono nie tylko z kości. W tym celu używano także kamieni, roślin czy nawet patyków.

Wyścigi konne i gra o niewolników

Różne formy zakładów bukmacherskich były w starożytności bardzo popularne i lubiane. Korzystali z tego nie tylko uprzywilejowani, ale także ludzie z niższych warstw społecznych. Już 4000 lat p.n.e. w Mezopotamii organizowane były wyścigi konne, a żołnierze obstawiali przy tym zakłady. Nieco później, bo około 2300 lat p.n.e. w Chinach toczone były gry o niewolników.

Wyścigi konne okazały się bardzo wdzięczną i lubianą dyscypliną, przy której chętnie obstawiano zakłady. Pierwszy udokumentowany zakład został złożony w XII wieku w Smithfield. Wtedy stawki były raczej niewielkie, bo zakładano się głównie dla rozrywki, a grupą, która najczęściej z tego korzystała, była szlachta.

Rzym i Grecja – stolice starożytnego hazardu

Mimo że obecnie zakłady u bukmacherów można stawiać już na różne wydarzenia, to te najbardziej popularne wciąż dotyczą sportu. Tak było również w starożytności, gdzie zakładano się o wyniki różnych konkurencji sportowych.

Początków takich form hazardu można upatrywać w Grecji – państwie, w którym rozpoczęto urządzanie igrzysk. Pierwsze zawody odbyły się w Olimpii w roku 776 p.n.e. Grecy mieli nawet swojego boga, Hermesa, do którego modlili się o wygraną w różnych grach losowych czy zakładach.

Najchętniej obstawiano tam wyniki wyścigów konnych i rydwanów, a także walk kogutów.

Stolicą hazardu jest również Rzym, gdzie popularne były gry w kości i inne gry losowe. Oprócz tego w Rzymie często bawiono się także przy grach planszowych, a zakłady obstawiano przy takich rozrywkach, które znane są nam do dzisiaj. Jedną z nich było capita aut navia, czyli coś, co teraz moglibyśmy nazwać grą w orła i reszkę. Popularne było także odgadywanie, czy liczba trzymanych w garści np. kamyków jest parzysta czy też nie – par et impar.

Co ciekawe, hazard w starożytności nie dotyczył tylko Rzymu i Grecji. Także w Chinach wymyślano wiele gier, a jedną z bardziej znanych jest keno. Gra powstała około 2000 lat p.n.e., a jej autorem jest Kwan Chung, który wymyślił ją jako sposób zbierania podatków od swoich poddanych. Keno jest znaną nam do dzisiaj, bardzo popularną grą.

W starożytności hazard też uzależniał

Dzisiaj wiele mówi się na temat różnych uzależnień. W kwestii hazardu najczęściej są one kojarzone z osobami spędzającymi swoje życie w kasynach, ale uzależnienie od gry u bukmacherów (nawet od legalnych bukmacherów) także stanowi poważne zagrożenie.

W starożytności niektórzy ludzie pozwalali za bardzo ponieść się hazardowi. Obstawiali bardzo duże kwoty, nierzadko nawet cały majątek, którego utrata oznaczała spadek w klasyfikacji społecznej. Dlatego też zaczęto zakazywać hazardu.

Pierwsze próby nie były tak restrykcyjne – przykładem niech będzie ustawa Lex Alearia z 204 r. p.n.e. Jednak z czasem państwa zaczęły coraz bardziej dbać o swoją reputację i coraz surowiej zakazywać hazardu.

Ślady znajdowane przez archeologów, świadczące o tym, że hazard prężnie rozwijał się już w średniowieczu, są na pewno ciekawym zjawiskiem. Bez przeszkód można do siebie przyrównywać te zakłady, które znamy obecnie, z tymi sprzed wielu lat przed naszą erą i znajdziemy tam wiele podobieństw.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%