Zamknij

Jak zostać myśliwym?

11:09, 09.09.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:13, 09.09.2019
Skomentuj Jak zostać myśliwym? - fot. partnera Jak zostać myśliwym? - fot. partnera

Wielu mężczyzn marzy o polowaniach, jednak do tego potrzebne są specjalne uprawnienia, które można otrzymać wyłącznie poprzez zdanie odpowiednich egzaminów. Certyfikowani myśliwi posiadają odpowiednie zdolności i wiedzę, która jest potrzebna w trakcie uprawiania łowiectwa.

Kto może zostać myśliwym?

Głównym organem zrzeszającym wszystkich polskich myśliwych jest Polski Związek Łowiecki, czyli PZŁ. Każdy członek tego organu należy również do lokalnego koła łowieckiego przypisanego do ich regionu.

Każdy przystępujący do braci łowieckiej musi spełnić podstawowe warunki, bez których nie ma możliwości podejścia do egzaminów.

  • Kandydat musi być pełnoletni;
  • Kandydat musi posiadać polskie obywatelstwo
  • Kandydat nie może być karany za przestępstwa wymienione w prawie łowieckim;
  • Kandydat musi odbyć co najmniej roczny staż w lokalnym kole łowieckim.

Po spełnieniu powyższych warunków, kandydat uzyskuje możliwość przystąpienia do zaliczenia testu do PZŁ. Zdanie egzaminu umożliwia uzyskanie uprawnień myśliwego, co automatycznie czyni go członkiem PZŁ.

Zaliczenie egzaminu jest podstawą do uzyskania uprawnień łowieckich, co czyni pełnoprawnym członkiem Polskiego Związku Łowieckiego.

Jak wygląda egzamin na myśliwego?

Testy PZŁ to trzyczęściowy egzamin. Każdy poszczególny etap musi zostać zaliczony. Jeżeli chociaż z jednego z nich otrzymacie wynik negatywny, musicie powtórzyć egzamin w kolejnym terminie.

Zaliczenie egzaminu to dopiero pierwszy z kroków do zostanie myśliwym. Potem trzeba również wyrobić pozwolenie na broń.

  1. Test wiedzy o łowiectwie

Wszystkie arkusze wyglądają od wielu lat jednakowo. Każdy egzamin składa się ze 100 pytań zamkniętych z czterema możliwymi odpowiedziami – A, B, C lub D.

Co koniecznie trzeba wiedzieć na egzaminie?

  • Bezpieczeństwo w trakcie polowania
  • Wiedza ogólna dotycząca łowiectwa

„Opracowane arkusze z odpowiedziami to doskonała pomoc w nauce do egzaminu. Jednocześnie pozwala się skutecznie nauczyć i zaoszczędzić czas na wyszukiwanie informacji.” – podkreślają specjaliści ze strony Odpowiedzi.com.pl.

Egzamin ustny

Ten etap niewiele różni się od egzaminu pisemnego z wiedzy. Komisja zadaje różne pytania dotyczące ogólnej wiedzy o łowiectwie, jednak trzeba mieć się na baczności i spodziewać się nieoczekiwanego, gdyż komisja może w każdej chwili zadać trudniejsze pytanie lub całkowicie odbiec od tematu łowiectwa.

Egzamin strzelecki

Strzelanie to podstawowa umiejętność każdego myśliwego, która musi zostać potwierdzona odpowiedni egzaminem.  Rok nauki w kole łowieckim powinien odpowiednio przygotować Was do zaliczenie tej części testu na myśliwego.  

Jak wygląda egzamin?

  • Strzelanie do rzutek – 4/10 prób celnych daje pozytywny wynik
  • Ruchoma makieta zająca – 4/10 prób celnych daje pozytywny wynik
  • Strzały do tarczy – 3/5 prób celnych daje pozytywny wynik
(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%