Zamknij

Rodzaje aparatów ortodontycznych

12:58, 22.10.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 23:47, 24.10.2019
Rodzaje aparatów ortodontycznych - fot. partnera Rodzaje aparatów ortodontycznych - fot. partnera

Zdrowe i piękne zęby to w dzisiejszym świecie rzecz niezmiernie ważna. Nie można się zatem dziwić, że coraz więcej osób zmagających się z różnego rodzaju wadami zgryzu decyduje się na inwestycję w aparat ortodontyczny, który jest w stanie znacznie poprawić nasz uśmiech, a co za tym idzie – komfort życia. Obecnie dostępnych jest kilka rodzajów aparatów ortodontycznych, które specjalista dobiera indywidualnie do potrzeb i oczekiwań pacjenta.

Leczenie ortodontyczne można podjąć właściwie w każdym wieku – widok aparatu na zębach u 30-40 latków nikogo już nie dziwi. Skorygowanie ewentualnych problemów ze zgryzem istotne jest nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych – krzywe zęby oznaczają znacznie większe ryzyko zachorowania na jedno z groźnych schorzeń jamy ustnej. Aparaty ortodontyczne są dostępne obecnie w kilku wersjach, a wybór odpowiedniej jest uwarunkowany rodzajem naszego problemu, ale również zasobnością portfela. Leczenie ortodontyczne jest bowiem refundowane tylko do 12. roku życia.

Klasyczne aparaty ortodontyczne z zamkami metalowymi bądź estetycznymi

Najpopularniejszą grupę aparatów ortodontycznych wciąż stanowią aparaty przyklejane do zewnętrznych powierzchni wszystkich zębów. Zbudowane są one z zamków, pierścieni, albo tub oraz łuków, których konstrukcja ma formę metalową, porcelanową, bądź składa się z kryształu albo materiału kompozytowego.

Najczęściej pacjenci decydują się na aparaty metalowe – wszystko dlatego, że są one po prostu najtańsze (ich cena wynosi około 3-4 tysięcy złotych za oba łuki zębowe). Tego typu aparaty są jednak najbardziej widoczne i mogą nie odpowiadać osobom, którym zależy na zamaskowaniu swoich „drutów”. Dla takich pacjentów zdecydowanie lepszą opcją okażą się zapewne aparaty ceramiczne i kryształowe, które są przezroczyste i zdecydowanie trudniejsze do dostrzeżenia. Pewnym ich minusem jest jednak przy tym cena – koszt aparatu kryształowego to obecnie mniej więcej 6 tysięcy złotych.

Przy wszystkich rodzajach „klasycznych” aparatów ortodontycznych czas leczenia jest podobny i trwa od roku do kilku lat. Wszystkie wymagają też od pacjenta odbywania regularnych wizyt kontrolnych u ortodonty, które powinny odbywać się co 4-6 tygodni. Posiadacze tego typu aparatów muszą też pamiętać o odpowiedniej higienie jamy ustnej. Pomocne środki można znaleźć na stronie https://denthelp.pl/higiena-jamy-ustnej/kategorie-dodatkowe/aparat-ortodontyczny-higiena Bardzo ważne stosowanie jest odpowiednich płynów do płukania oraz specjalistycznych past.

Lingwalne aparaty ortodontyczne

Druga grupa aparatów ortodontycznych to tak zwane aparaty „lingwalne”, przez niektórych nazywane też „językowymi”. Z wyglądu przypominają one klasyczne aparaty ortodontyczne, jednak zasadnicza różnica polega na tym, że przykleja się je od wewnętrznej strony zębów, a zatem są kompletnie niewidoczne.

Niestety, nie każdemu można założyć lingwalny aparat ortodontyczny – przeciwskazaniem do tego są choroby przyzębia, niskie zęby, wąskie łuki zębowe, czy też nieodpowiednia higiena u pacjenta. Warto podkreślić, że okres przyzwyczajania się do aparatów lingwalnych jest dłuższy niż ten, przez który trzeba przejść przy użytkowaniu klasycznych aparatów ortodontycznych – nieco więcej w ich wypadku trzeba poświęcić czasu na naukę właściwego artykułowania słów, szczególną uwagę trzeba także poświęcić codziennej higienie jamy ustnej.

Aparaty lingwalne wykonywane są przy użyciu zaawansowanych technik komputerowych indywidualnie dla każdego pacjenta. Ich cena wynosi od 8 do 14 tysięcy, a wizyty kontrolne w wypadku ich użytkowania odbywają się co 4-8 tygodni.

Aparaty samoligaturujące

To niezwykle nowoczesne aparaty, które sprawiają, że cały proces leczenia ortodontycznego przebiega właściwie bezboleśnie i szybciej niż w przypadku użytkowania któregokolwiek z pozostałych aparatów. Wszystko za sprawą ich unikalnej budowy, która umożliwia zastosowanie mniejszego nacisku zamków przy prostowaniu zębów.

Aparaty samoligaturujące nie posiadają żadnych elementów elastycznych, co sprzyja utrzymaniu podczas leczenia właściwiej higieny jamy ustnej (między innymi z tego powodu często poleca się je osobom cierpiącym na choroby przyzębia). W wielu przypadkach dają możliwość leczenia bez usuwania zębów, a poza tym poprawiają ogólny wygląd twarzy, dopasowując położenie tkanek miękkich do policzków i warg.

Leczenie aparatami samoligaturującymi można przeprowadzić w systemach Damon oraz Insignia. Ich cena wynosi 5-6 tysięcy złotych, a wizyty kontrolne u ortodonty w przypadku korzystania z tych aparatów odbywają się co 8-12 tygodni.

Aparaty Invisalign

Osoby, które dysponują nieco większym budżetem, mogą też skorzystać z aparatów Invisalign. Posiadają one formę wygodnych, przezroczystych nakładek, a zatem są kompletnie niewidoczne. Ich użytkowanie nie wiąże się z żadnymi dolegliwościami, gdyż siły nacisku na zęby są bardzo dobrze rozłożone i zaplanowane w czasie.

Nakładki Invisalign wymienia się co dwa tygodnie, a także należy je zdejmować na czas mycia zębów i jedzenia. Rozwiązanie to ma swoje plusy i minusy. Niewątpliwym atutem jest z pewnością fakt, że dzięki ściąganiu aparatu na czas mycia i posiłków możemy znacznie łatwiej utrzymać higienę jamy ustnej niż w przypadku aparatu stałego, jednak pewien problem stanowi dyskomfort związany z ciągłym ściąganiem i nakładaniem aparatu. Dodatkowo leczenie aparatem Invisalign, jako że przebiega z pewnymi przerwami, odbywa się zazwyczaj nieco dłużej niż klasycznymi aparatami stałymi.

Koszt leczenia ortodontycznego aparatem Invisalign wynosi zwykle od 8 do 16 tysięcy złotych. Wizyty kontrolne u ortodonty odbywają się zaś w jego przypadku co 6-8 tygodni.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%