Zamknij

A więc wojna! Z dniem dzisiejszym wszelkie sprawy i zagadnienia schodzą na plan dalszy...

20:53, 31.08.2019 | źródło: Dziennik Bydgoski, 3.09.1939 r.
REKLAMA

Dziennik Bydgoski, 3 września 1939

Całe nasze życie, publiczne i prywatne przestawiamy na specjalne tory, weszliśmy w okres wojny. Cały wysiłek narodu musi iść w jednym kierunku. Wszyscy jesteśmy żołnierzami. Musimy myśleć tylko o jednym - walka aż do zwycięstwa! - te dramatyczne słowa odczytał przed mikrofonem Polskiego Radia spiker Zbigniew Świętochowski.

Komunikat Nr 1. sztabu generalnego Naczelnego Wodza

WARSZAWA, 2. 9. (PAT). Dnia 1 września 1939 r. w godzinach rannych niespodziewanym natarciem lotnictwa i oddziałów wojskowych Niemcy wtargnęli na nasze terytorium, nie wypowiadając uprzednio wojny. 

Lotnictwo niemieckie dokonało szeregu nalotów na poszczególne punkty całego terytorium Polski. Niemieccy lotnicy bombardowali: Augustów, Nowy Dwór, Ostrów Mazowiecki, Tczew, Puck, Zambrów, Radomsko, Toruń, Kutno, Tunel, Kraków, Grodno, Trzebinię, Gdynię, Jasło, Tomaszów Mazowiecki i Katowice. W miastach bombardowanych przez lotnictwo zostali zabici i ranni spośród ludności cywilnej. Pod Kutnem obrzucono bombami i z lotu nurkowego ostrzelano z karabinów maszynowych pociąg ewakuacyjny. W Grodnie uszkodzono kościół katolicki a w Białej Podlaskiej cerkiew. 

Meldunki o dalszych bombardowaniach nadchodzą.

Dziennik Bydgoski, 3 września 1939

W rejonie gdańskim rozwinęło się silne natarcie lotnicze na Gdynię, która w ciągu dnia wczorajszego znajdowała się pod ogniem bomb. W ciągu dnia strącono ogółem 18 samolotów nieprzyjacielskich, straty własne wynoszą dwa samoloty.

Równocześnie z nalotem rozwinęły się działania wojsk niemieckich, które w różnych punktach naszego pogranicza wtargnęły na polskie terytorium.

Walki na pograniczu trwają. Największe natężenie walk jest na Śląsku.

W dotychczasowych działaniach rozbiliśmy ogniem artylerii pociąg pancerny przeciwnika, biorąc do niewoli drezynę i jej obsadę. Unieszkodliwiono również kilka czołgów. W różnych punktach wzięliśmy jeńców.

W Gdańsku trzykrotne natarcie na Westerplatte zostało odparte.


Polski Alkazar

Szczupła załoga na Westerplatte broni się po bohatersku 

Według informacji Polskiego Radia maleńka garstka obrońców Westerplatte znajduje się od dwóch dni w huraganowym ogniu artyleryjskim i bomb lotniczych. Naczelny Wedz przesłał bohaterom pozdrowienie i słowa otuchy — za pośrednictwem radia.

Cały naród polski z dumą wspomina polskich "lwów Alkazaru".

Według informacyj radia szwedzkiego, bombardowanie Westerplatte zapoczątkował stojący od kilku dni w porcie gdańskim niemiecki okręt wojenny "Schleswig-Holstein".

Te same źródła wspominają o Wywłaszczeniu Stoczni Gdańskiej na rzecz nowej spółki hitlerowskiej, na której czele stoi niejaki Fuchs, dotychczasowy szef propagandy narodowo-socjalistycznej, wcale nie inżynier, tylko "mędrek" w rodzaju kuternogi Goebbelsa. Również Radę Portu "oczyścili" hitlerowcy, usuwając holenderskiego zwierzchnika i wszystkich urzędników obcokrajowców.

Dziennik Bydgoski, 3 września 1939

(źródło: Dziennik Bydgoski, 3.09.1939 r.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%