Zamknij

Teraz mandaty będą wlepiać na lewo i prawo? Kontrowersyjny projekt w Sejmie

13:33, 09.01.2021 | Źródło: Sejm.gov.pl / Radio Zet
Skomentuj Projekt zakłada brak możliwości odmowy przyjęcia mandatu nałożonego przez policję. Fot. Michał Osiecki
REKLAMA

Do Sejmu trafił projekt przygotowany przez posłów Prawa i Sprawiedliwości, który zakłada brak możliwości odmowy przyjęcia mandatu karnego nałożonego przez policję. Czym wnioskodawcy motywują chęć zmiany przepisów? 

Do tej pory, w przypadku kiedy ukarany nie czuł się winny, funkcjonariusz występował z wnioskiem do sądu. W przypadku, kiedy projekt zostanie przyjęty odmowy przyjęcia mandatu karnego nie będzie. 

W nowych przepisach ukarany będzie mógł zaskarżyć w ciągu siedmiu dni do sądu rejonowego nałożony mandat karny - w zakresie zarówno co do winy, jak i co do kary.

Czym motywowano potrzebę zmiany dotychczasowych przepisów?

Jak czytamy w uzasadnieniu miałoby to odciążyć funkcjonariuszy, którzy do tej pory musieli składać dużą liczbę wniosków o ukaranie do sądów. Autorzy projektu twierdzą również, że "po przerzuceniu ciężaru procesowego zaskarżania mandatu na osobę ukaraną spadnie liczba wpływu spraw o wykroczenia do sądu". 

Według projektu, po wniesieniu odwołania przez ukaranego sąd mógłby wstrzymać wykonanie zaskarżonego mandatu. Natomiast po rozpoznaniu odwołania sąd miałby orzekać czy utrzymać w mocy zaskarżony mandat karny czy też go uchylić.

To jednak nie wszystko. 

- Sąd może w szczególności wymierzyć karę surowszą lub surowszego rodzaju, jak również orzec środek karny. Od wydanego w pierwszej instancji wyroku zapadłego w wyniku rozpoznania odwołania przysługiwałaby apelacja do sądu okręgowego - czytamy w projekcie ustawy. 

Reprezentantem wnioskodawców jest poseł Solidarnej Polski Jan Kanthak. 

(Źródło: Sejm.gov.pl / Radio Zet)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (17)

RinRin

5 3

Pisowskie państwo bezprawia. Jeszcze się, qlson policzymy ! 13:49, 09.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JanJan

6 7

Ogólnie jest krytyka tego projektu. Ale ja widzę... korzyść! Dotychczas przyjmując mandat było to równoznaczne z przyznaniem się do winy (popełnienia wykroczenia). I choć można było się odwołać to generalnie właśnie tak to traktowano. Teraz od KAŻDEGO mandatu będzie można się odwołać "bardziej skutecznie"! 07:56, 10.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RinRin

5 4

Prawo i Skur********o ( G. Braun). 14:46, 10.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

FidelFidel

5 3

Projekt złożył niejaki Jan Kanthak. Ten sam, który ośmieszył się twierdząc, że w San Francisco jest sklep mięsny dla LGBT. Może zjadł za dużo kiełbasy z tego sklepu? Żenujące, że ktoś taki jest posłem. Ale to w zdecydowanej większości poziom obozu władzy. Mierny ale wierny👎 21:54, 10.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

FanFan

6 3

A do policjanta zwracac sie ,,panie policjancie,,czy juz ,,wysoki sądzie,,??? 09:38, 11.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

gośćgość

4 5

Fan, Rin, Fidel i inni myśliciele z totalnej opozycji, można do was skierować ulubione słowa więcborskiego klasyka " do pięt mu nie dorastacie", jeżeli chodzi o posła Kanthaka. 12:14, 11.01.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

FanFan

4 0

Cytujac mnie...a Ty siegasz mu do rozporka🤣🤣🤣🤣 18:01, 11.01.2021


gośćgość

0 3

Wszyscy wiedzą, żeś cham, nie musisz już o to zabiegać. 19:48, 11.01.2021


SethSeth

7 3

gość - Ty tak na serio, czy żartujesz ? Spijasz z ust i uważasz za prawdę objawioną KAŻDE słowo, KAŻDĄ głupotę i bezprawie, byle wypowiedział je jakiś "wielce doświadczony" członek obecnej władzy?
Może czasami warto POMYŚLEĆ i zastanowić się, co będzie, jak Ciebie na ulicy dorwie jakiś niedowartościowany policjant i przyłoi 500 za to np. że wydaje mu się że Twój nochal wystaje zza maseczki? Będziesz płacił i nadal klaskał ?
Myślisz, że jesteś "swój" i Ciebie te przepisy nie będą dotyczyły ? Zapytaj zatem "czcigodnego"pana Kanthaka, czy w swej wspaniałomyślności, przyzna Tobie immunitet. 14:01, 11.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

gośćgość

2 5

Jeszcze jeden koślawy bożek ciemności się odezwał. Generalnie krytykuje mitomaństwo, a takimi są wypowiedzi Fana, Rina, Fidela i teraz twoje wypociny. Mamy do czynienia z usprawnieniem funkcjonowania Państwa. Ciężar pisania "kwitów" spocznie, najczęściej, na pieniaczach. Nasza policja w porównaniu z ościennymi krajami i tak ma mniej władczych uprawnień, ale o tym trzeba wiedzieć, zwłaszcza o tym, że to w Policji, w porównaniu z innymi grupami zawodowymi najczęściej stosowana jest odpowiedzialność dyscyplinarna. Poza tym lepiej widzieć policjanta na ulicy niż za biurkiem piszącym kwity. Wezmę 300 zł, za godzinę instruktażu jak pisać zaskarżenie, gdybyś miał taką potrzebę.
19:47, 11.01.2021

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

FanFan

4 0

Jak pewnie zauwazyles,zostales sam na placu boju w naszym regionalnym tvp....oby jak najmniej takich osłów!! 20:39, 11.01.2021


gośćgość

0 2

Mam jeszcze krztynę miłosierdzia i próbuję co nieco wytłumaczyć takim jak ty. 16:58, 12.01.2021


aa

4 0

GOŚĆ masz tyle w sobie miłosierdzia co typowy katopisior, czyli ZERO. 09:28, 14.01.2021


SethSeth

5 3

Widzisz gościu, Twoim problemem jest to, że uważasz się za lepszego niż inni. Zarzucasz innym chamstwo i prostactwo, a sam co uprawiasz ? Ja piszę "wypociny", Ty niesiesz kaganek oświaty, ja krytykuję absolutnie fundamentalne odwrócenie ról i konieczność udowadniania że jestem niewinny, a Ty twierdzisz że walczysz z mitomaństwem. Mało tego, zdaje się że nawet udało Ci się zdiagnozować stan mojej wiedzy 🙂 I Ty chcesz mnie uczyć jak napisać pismo procesowe 🤣🤣🤣
Mnie nie interesuje jak jest w innych krajach (to kolejna fajna wymówka, kiedy pasuje, kiedy nie to mówimy że "nie będą nam tu w obcych językach..."). Ja żyję tu i teraz i nie uważam się za "pieniacza", ale sam bym nie przyjmował mandatu za "godzinę policyjną" w sylwestra, lub ewidentne często oszustwo przy pomiarze prędkości przez nieoznakowane radiowozy.
I można by tak jeszcze długo. Tylko po co? Przecież Ty i tak wiesz lepiej i będziesz "usprawniał państwo". Dopóki to państwo (w osobie jakiegoś mistrza prawa po 3 tygodniowym kursie) nie kopnie Ciebie w pupę. Możliwe, że wtedy się obudzisz.
A skoro jesteś taki odważny żeby błyskawicznie oceniać innych, musisz też być odważny i brać na klatę ocenę własnej osoby.
Pozdrawiam ! 21:13, 11.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

FidelFidel

5 3

Jeśli Biden mówi, że w Polsce są rządy autorytarne to trudno o bardziej donośny głos. A rządy autorytarne dążą do stworzenia państwa policyjnego. Czysta logika i nie ma o czym dyskutować. Prędzej czy później historia zatoczy koło i populiści w Polsce ( Zjednoczona Prawica ) skończą tak samo jak populista w USA. 11:35, 12.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

gośćgość

3 5

Bożku ciemności, to, że do tej pory policjant pisał do sądu o ukaranie kogoś kto nie przyjął mandatu, wcale nie oznacza, że to jest prawidłowe rozwiązanie. Niestety, ktoś tam wymyślił policjantów i ich władcze uprawnienia do karania mandatami. I wymyślił sądową kontrolę tego procederu. Zupełną paranoją była instytucja nie przyjmowania mandatu *%#)!& do tej czynności organu Państwa. Dobrze ktoś tutaj napisał, że daje nam to możliwość zaskarżania każdego mandatu. Czyżby sąd wydający orzeczenie pisał do sądu wyższej instancji o ukaranie podsądnego gdy ten wyraża niezadowolenie z orzeczenia, które wydał? Propozycja nowelizacji w sprawie mandatów stawia tę sprawę logicznie na nogi. Musisz się pogodzić, że władztwo państwowe ma charakter uniwersalny natomiast obywatel ma duży wachlarz możliwości do obrony swoich praw. Prawa, które w pewnych momentach a bardzo plastycznie ujmują to Anglicy - mówiąc o linii martwego lwa, zostają natychmiast zawieszane gdy przekraczamy określone normy. Jeżeli ktoś chce inaczej to wybacz ale zasługuje na miano mitomana. Co do praktycznego podejścia do karania, to nie zdarzyło się abym musiał kwestionować decyzje policjanta, a zdarzało się to najczęściej przy przekraczaniu szybkości. Wielu kierowców ma kamerki w swoich wozach i nikt im kitu nie wciśnie, łącznie z policjantem. Nikt nie zabroni tobie picia piany na tych łamach, ja również nie, ale zachowuje sobie prawo do określania takich postaw jako pieniactwo. 16:56, 12.01.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

gośćgość

0 2

Hallo, cenzorzy, wstawiliście coś tam koszmarnego za słowo - uprawnionego. 17:41, 12.01.2021


REKLAMA