Zamknij
REKLAMA

Nowy pomysł ws. pensji minimalnej? Będzie zależna od regionu?

05:27, 04.07.2022 | Źródło: Money.pl
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/
REKLAMA

Trwają negocjacje związkowców, pracodawców i rządu ws. przyszłorocznej pensji minimalnej. Na stole jest zupełnie nowa propozycja. Czy uda się wypracować kompromis?

Rada Dialogu Społecznego ma czas na wypracowanie wspólnego stanowiska do połowy lipca. Jeśli to się nie uda rząd będzie mógł ustalić ustawowe minimum sam, w drodze rozporządzenia. 

Dwie podwyżki minimalnej w 2023 roku

Obecnie najniższa pensja brutto wynosi 3010 zł. W 2023 roku szykowane są dwie podwyżki płacy minimalnej. Pierwsza ma wejść w styczniu, druga w lipcu. Zgodnie z propozycją rządu ustawowe minimum od stycznia ma wynieść 3383 zł, a od lipca 3450 zł brutto. 

Związkowcy chcą wyższych pensji i sugerują by od stycznia pensja minimalna wynosiła 3500 zł brutto, a od lipca 3750 zł brutto. 

Nowy pomysł na minimalną pensję. Kwota uzależniona od regionu? 

Inna propozycję ma Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz. Ten zaproponował by wysokość płacy minimalnej uzależnić od regionu, w którym się pracuje. 

Pensja minimalna miałaby wynosić połowę średniej pensji w danym regionie. 

- Proponujemy, aby obliczana była dla każdego województwa, ponieważ różnice średniego wynagrodzenia dla poszczególnych regionów są bardzo duże. Przyczyniłoby się to do szybszego wyrównywania rozwoju gospodarczego, a co za tym idzie - płac w poszczególnych województwach - cytuje Abramowicza dziennik Fakt.

Przeciwni tej propozycji są jednak związkowcy. 

(Źródło: Money.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%