Zamknij
REKLAMA

Startują wakacje kredytowe! Na co zwrócić uwagę?

12:00, 29.07.2022 | Źródło: UOKiK
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/
REKLAMA

Od dziś (29 lipca) Polacy mogą korzystać z wakacji kredytowych. Złożenie wniosku nie powinno sprawić trudności.

Wakacje kredytowe to rozwiązanie dla osób, które przez wzrost stóp procentowych i wysoką inflację mają problemy ze spłatą rat. Ci, którzy radzą sobie ze spłatą, dzięki temu rozwiązaniu mogą nadpłacić kapitał i obniżyć raty. 

Kto może się starać o zawieszenie rat? 

Każdy, kto zaciągnął kredyt hipoteczny w walucie polskiej, z wyłączeniem kredytów indeksowanych lub denominowanych do waluty innej niż polska, w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Wakacje dotyczą kredytów zaciągniętych przed 1 lipca 2022 r., których termin zakończenia przypada co najmniej 6 miesięcy po tej dacie. Uwaga! Z wakacji możesz skorzystać tylko dla jednego kredytu.

Na jaki okres można zawiesić spłatę? 

Spłatę można zawiesić maksymalnie przez 8 miesięcy. To sierpień i wrzesień 2022 r., a także dwa wybrane miesiące w IV kwartale 2022 r. oraz po jednym wybranym miesiącu w każdym kwartale 2023 r. Okres kredytowania wydłuży się o liczbę miesięcy, o które zawieszono spłatę rat.

Od kiedy można zawiesić spłatę? 

Spłatę można zawiesić od dnia złożenia wniosku. Wakacje kredytowe są bezpłatne. Zawieszona zostaje spłata zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej. W okresie zawieszenia bank nie może też pobierać żadnych opłat z wyjątkiem tych za ubezpieczenie umowy.

Po złożeniu wniosku bank w ciągu 21 dni prześle potwierdzenie otrzymania wniosku i wskaże wysokość opłat z tytułu ubezpieczenia.

- Brak potwierdzenia nie wpływa na rozpoczęcie zawieszenia spłaty. Przykładowo: jeżeli wniosek o udzielenie wakacji kredytowych został doręczony do banku 1 sierpnia, a data płatności raty przypada również w tym dniu i konsument wskazuje we wniosku, że chce zawiesić już spłatę raty sierpniowej – to bank powinien ją zawiesić - wskazuje UOKiK. 

Jak się ubiegać o wakacje kredytowe?

Wystarczy złożyć wniosek do baku. Można to zrobić w formie papierowej lub elektronicznej, w tym za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

We wniosku należy wpisać dane - swoje i kredytodawcy, oznaczenie umowy, okres (lub okresy) zawieszenia spłaty oraz oświadczenie, że wniosek dotyczy umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

Oświadczenie jest składane pod rygorem odpowiedzialności karnej, dlatego wniosek musi zawierać stosowną klauzulę.

(Źródło: UOKiK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

FanFan

4 2

Pisowski motloch,i tak juz mocno ograniczony wplywem tvp info,uwaza ,ze to dobry pomysl. Jesli ktos chce to przytocze kilka argumentow,ktore potwierdza ze ten pomysl jest zly,glupi i niesprawiedliwy. Ktos chetny??? 09:12, 30.07.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MOTLOCHMOTLOCH

1 1

NIE 16:17, 30.07.2022


TWTW

2 3

Od Ciebie Fan czyli motlochu *%#)!& rad nie potrzebujemy
Mam pytanko Fan czy ty masz o dwie polkole mozgowe mniej od malpy ???
nie unikaj odpowiedzi dla motlochu
16:16, 30.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%