Zamknij

Obniżenie zużycia energii przy zwiększeniu natężenia światła - czy to możliwe?

19:41, 24.10.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 19:44, 24.10.2018
Skomentuj Obniżenie zużycia energii przy zwiększeniu natężenia światła - czy to możliwe? - fot. partnera Obniżenie zużycia energii przy zwiększeniu natężenia światła - czy to możliwe? - fot. partnera

Oświetlenie LED w obiektach przemysłowych staje się coraz popularniejszym sposobem na zmniejszenie kosztów związanych z zapewnieniem właściwej ilości światła w pomieszczeniach roboczych. Wymiana tradycyjnych żarówek na znacznie bardziej wytrzymałe i dłużej pracujące LED-y już od początku generuje zyski, eliminując konieczność częstej wymiany oświetlenia czy ciągłych prac konserwacyjnych. Czy jednak obniżenie zużycia energii elektrycznej można połączyć ze zwiększeniem natężenia światła? Czy tańsze w użytkowaniu LED-y mogą dostarczyć tak mocnego światła jak żarówki halogenowe? Sukces wielu firm pokazuje, że jest to jak najbardziej możliwe.

Wysokie natężenie światła w zakładach produkcyjnych

Stosowanie niezwykle mocnego źródła światła w warunkach przemysłowych było do tej pory jedynym sposobem na zapewnienie pracownikom odpowiedniej widoczności i tym samym bezpieczeństwa na stanowiskach pracy. W miejscach gdzie konieczne jest dobre oddanie rzeczywistych barw i ostrości przedmiotów, wysokie natężenie światła sprawdzało się dotąd najlepiej, jednak jego jasność była często zapewniania kosztem komfortu pracowników i wydajności energetycznej przedsiębiorstwa. Wysokie natężenie oznacza zwykle wyższe zużycie energii, a więc i niezwykle wysokie koszty energii potrzebnej do oświetlenia całego zakładu. Nowoczesne oprawy LED zdają się jednak radzić sobie z problemem znakomicie, na co dowodem może być wiele przedsiębiorstw przerzucających się dziś na tego typu rozwiązania.

Energooszczędne oświetlenie LED-owe

Oświetlanie przestrzeni przemysłowych za pomocą opraw LED jest dziś jedną z najszybciej rozwijających się technologii oświetleniowych właśnie za sprawą wysokiej oszczędności energii, jaką charakteryzują się tego typu rozwiązania. Szacunkowo, średni pobór mocy pobieranej z sieci przez standardowe oświetlenie przemysłowe to około 280 W. Dla porównania, zainstalowane w ich miejscu lampy LED potrafią osiągnąć takie samo natężenie światła przy pobieraniu zaledwie połowy tej mocy. Jeśli do lamp zostanie dodatkowo podłączone sterowanie zmieniające natężenie światła w zależności od wymagań danej przestrzeni (np. przygaszając światło w korytarzu, jeśli nie ma w nim ruchu), moc tę można jeszcze bardziej obniżyć. Efekt? Ogromne oszczędności energetyczne i finansowe, które dość szybko zwrócą koszty inwestycji w wymianę oświetlenia w zakładzie i pozwolą w dalszych latach użytkowania znacząco ograniczyć koszty związane z utrzymywaniem pomieszczeń w pełnym oświetleniu.

Co więcej, żarówki LED uruchamiają się automatycznie po włączeniu i osiągają pełną moc natychmiast, co w przypadku innych typowych opraw przemysłowych jest właściwie niemożliwe. W przeciwieństwie więc do sytuacji, w których pierwszy pracownik rozpala światła w całym zakładzie i te świecą się przez cały dzień na pełnej mocy, przy zastosowaniu oświetlenia LED możliwe jest wyłączanie i włączanie światła w pomieszczeniach, które są w danym momencie zajmowane lub opuszczane, generując kolejne oszczędności. Co interesujące z punktu widzenia konserwacji, żarówki LED nie tracą żywotności przez ich gaszenie i zapalanie, dzięki czemu zastosowanie tego typu systemów jest jak najbardziej opłacalne.

Możliwość sterowania natężeniem światła

W przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań, w których moc światła była zależna od rodzaju zainstalowanej żarówki, oprawy LED-owe posiadają jedną ważną cechę. Jako elementy optoelektroniczne, diody LED pozwalają na sterowanie jasnością i mocą oświetlenia, dając tym samym pełną kontrolę nad natężeniem i barwą światła bez negatywnego wpływu na zużywaną energię. Zainstalowane w formie w pełni inteligentnego systemu dają więc możliwość operowania charakterystyką oświetlenia w danych pomieszczeniach i to bez konieczności oczekiwania na dostosowanie się żarówek do nowych ustawień.

Jeśli chodzi o sterowanie natężeniem światła w przypadku opraw LED, bardzo ważną zaletą tego rozwiązania jest możliwość stosowania wielu rodzajów układów optycznych, dzięki którym możliwe jest nakierowanie światła bezpośrednio tam, gdzie jest ono wymagane. Zamiast rozproszonego i niezwykle intensywnego światła w całym pomieszczeniu pracownicy mają je tam, gdzie najbardziej tego potrzebują. W rezultacie oznacza to mniejszą moc potrzebną do uzyskania poprawnego natężenia oświetlenia w miejscach pracy, a mniejsza moc oznacza obniżenie zużycia energii i kosztów z tym związanych. Na takim działaniu wygrywa każdy.

Obniżenie zużycia energii elektrycznej przy jednoczesnym zwiększeniu natężenia światła jest osiągalne. Dziś za sprawą wysoce zaawansowanych i przygotowanych specjalnie na potrzeby przemysłu opraw LED możliwe jest skuteczne zarządzanie oświetleniem w pomieszczeniach przemysłowych bez konieczności nadmiernego zużywania energii i ponoszenia wszelkich kosztów związanych z utrzymaniem skrajnie wysokiej jasności pomieszczeń. Zdrowsze dla oczu, trwalsze nawet w obliczu uszkodzeń mechanicznych i przede wszystkim znacznie dłużej pracujące oprawy LED to przyszłość wydajności energetycznej oświetlenia dostępna już dziś i akceptowana powszechnie nie tylko przez liczne przedsiębiorstwa, ale i organizacje działające na rzecz ochrony środowiska i zaostrzanie regulacji prawnych związanych ze stosowanym oświetleniem. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%