Zamknij

Przeciwbólowe właściwości gier wideo

14:31, 04.05.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:38, 04.05.2019
Skomentuj Przeciwbólowe właściwości gier wideo - fot. partnera Przeciwbólowe właściwości gier wideo - fot. partnera

O zaskakujących właściwościach gier komputerowych.

Gry sportowe, strategiczne, logiczne, układanki, wyścigi, strzelanki, fajne gry farmerskie czy symulacyjne – to dziś w czołówka rozrywek cieszących się największą popularnością. Z tego powodu wielu naukowców pochyla się nad tym tematem, przeprowadzając rozmaite badania. Dzięki nim wiadomo, że aktywność ta nie jest wcale tak szkodliwa, jak sądzono jeszcze kilkanaście lat temu. Ciekawą informacją jest zapewne fakt, że gry wideo to coraz powszechniejsza forma łagodzenia bólu.

Strach przed zabiegami medycznymi

Według statystyk, większość dzieci, a nawet co czwarty dorosły, odczuwa lęk przed badaniami lekarskimi związanymi z użyciem igły. W wielu wypadkach strach ten powoduje rezygnację z przeprowadzenia testów medycznych. Podobnie jest z innymi czynnościami wykonywanymi na oddziałach szpitalnych czy w gabinetach lekarskich. Wszelkie zabiegi wywołują ogromne obawy, a dodatkowo sprawiają, że odczuwanie bólu jest jeszcze silniejsze. Łagodzenie tych objawów i uspokojenie pacjenta możliwe jest dzięki grom komputerowym, które pozwalają  na przeniesienie jego uwagi gdzie indziej, zapomnienie o wykonywanym badaniu, a przez to wyeliminowanie cierpienia i negatywnych emocji.

Niemal na całym świecie coraz chętniej wykorzystywana jest w tym celu technologia VR. Twórcy tego pomysłu stworzyli kilka lat temu grę o nazwie „Snow World”, która przeznaczona była dla pacjentów z poparzeniami. Przeniesienie się w świat zimowego, wirtualnego krajobrazu zmniejszało ból związany z rzeczywistymi ranami na ciele o niemal 50 procent. Metoda ta idealnie sprawdzała się m.in. przy zmianach opatrunku.

VR na ból

Technologia VR to innymi słowy wirtualna rzeczywistość, która – jak się okazuje – może skutecznie uśmierzać ból pacjentów z rozmaitymi dolegliwościami. Wykorzystuje się tu specjalne gogle, które użytkownik nakłada, by móc obserwować rozmaite obrazy w 3D lub oddać się grze. Nie mogą to być rzecz jasna żadne strzelanki z wartką akcją, która zaangażuje emocjonalnie w nadmiernym stopniu, wywoła nadciśnienie i poruszenie całego organizmu. Pacjentom zaproponować trzeba gry zdecydowanie lekkie, wyciszające i relaksujące.

Eksperymenty przeprowadzone przez lekarzy wykazały, że w przypadku zastosowania takiej metody zmniejsza się konieczność użycia środków farmaceutycznych o właściwościach uspokajających i przeciwbólowych. Pacjenci znacznie lepiej znoszą także sam pobyt w szpitalu, a często można również szybciej wypisać ich do domu. Dzięki temu gry są dziś wykorzystywane w wielu placówkach medycznych, w tym także na oddziałach dziecięcych.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%