Zamknij

Taryfy i grupy taryfowe energii elektrycznej - co musisz wiedzieć?

09:23, 08.05.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:26, 08.05.2019
Skomentuj Taryfy i grupy taryfowe energii elektrycznej - co musisz wiedzieć? Taryfy i grupy taryfowe energii elektrycznej - co musisz wiedzieć?

Taryfy energii elektrycznej to „plany cenowe”, na podstawie których sprzedawca prądu rozlicza się z odbiorcą.  Ceny energii elektrycznej znacznie różnią się w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. Różnice wynikają z wielu czynników, z których najważniejsze to rodzaj stosowanego paliwa, subwencje rządowe oraz regulacje prawne sektora elektroenergetyki. 

W wielu krajach wprowadza się system progresywnych taryf energii elektrycznej. Mniej prądu zużywasz – mniej płacisz za kWh. Taki rodzaj taryf umożliwia zastosowanie zasady zrównoważonego rozwoju jako remedium na kryzys energetyczny. Jedynie zachowanie równowagi pomiędzy trzema kluczowymi elementami współczesnego świata: społeczeństwem, gospodarką i środowiskiem naturalnym może zapewnić ludzkości dalszy harmonijny rozwój.

Podział na grupy taryfowe i taryfy

Taryfa energetyczna to konkretna oferta cennikowa za kWh, w danej strefie czasowej i z uwzględnieniem opcji dodatkowych. Dzięki dużej różnorodności klient ma możliwość wyboru oferty najlepiej odpowiadającej je go oczekiwaniom. W związku z uwarunkowaniami ustawowymi, przepisami szczegółowymi oraz regulacją cen energii przez URE, ceny prądu znacznie się różnią w zależności od wielkości zużycia.

Grupa taryfowa to grupa odbiorców kupujących energię elektryczną lub korzystających z usługi przesyłania, lub dystrybucji energii elektrycznej albo usługi kompleksowej, dla których stosuje się jeden zestaw cen lub stawek opłat i warunków ich stosowania. Podział na grupy taryfowe zależy od wielkości napięcia zasilania. Aktualnie w Polsce są cztery grupy taryfowe A , B, C i G.

Grupa taryfowa G dla indywidualnych gospodarstw domowych

W grupie taryfowej G obowiązuje nakaz zatwierdzania cen przez Urząd Regulacji Energetyki. Odbiorcy tej grupy taryfowej to prywatne gospodarstwa domowe, niezależnie od poziomu odbieranego napięcia. Najpopularniejsze taryfy w tej grupie to: G11, G12, G12.

Cyfry w oznaczeniu taryfy to: pierwsza cyfra „1” ustala moc poniżej 40kW a prąd znamionowy niższy niż 63A, pierwsza cyfra „2” to moc powyżej 40 kW, a prąd znamionowy wyższy niż 63A. Druga cyfra w oznaczeniu taryfy określa w ilu strefach czasowych dokonywane jest rozliczenie. Najpopularniejszą taryfą z tej grupy jest G11 o stałej stawce w ciągu doby. W roku 2019 „Zasady kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną” reguluje rozporządzenie Ministra energii z dnia 6 marca 2019 r.

Grupy taryfowe dla firm i odbiorców instytucjonalnych

Dla odbiorców masowych przeznaczone są trzy grupy taryfowe zależnie od napięcia zasilania:

Taryfa C – niskie napięcie dla firm handlowych, usługowych, rzemieślników, drobnej produkcji.

Taryfa B – średnie napięcie dla małych i średnich firm, większych obiektów handlowych, hoteli.

Taryfa A – wysokie napięcie dla dużych obiektów przemysłowych.

Między grupami taryfowymi dla odbiorców masowych nie ma możliwości migracji, bo wiązałoby to się z koniecznością przyłączenia do sieci o innym napięciu. Możliwość zakupu tańszej energii wiąże się ze zmianą sprzedawcy prądu np. na Po Prostu Energia.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%