Zamknij

Jak dobrać kolor w Pantone i CMYK?

17:09, 27.10.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:36, 20.05.2022
Jak dobrać kolor w Pantone i CMYK? - fot.partnera Jak dobrać kolor w Pantone i CMYK? - fot.partnera

Dobór kolorów jest trudnym zadaniem, które wymaga od grafika czujności i doświadczenia. Wielu zleceniodawców wymaga, by kolor np. logotypu był identyczny zarówno na wydruku, jak i komputerze. Do poprawnego wykonania zadania jest potrzebny profesjonalny wzornik kolorów.

Jak ustalić ten sam kolor w Pantone i CMYK?

Podczas tworzenia różnych produktów graficznych jednym z najtrudniejszych zadań jest dobór koloru. O sukcesie można mówić, gdy grafikowi uda się je ustalić tak, by wyglądały jednakowo na komputerze i już po wydruku. Jest to czasochłonne zadanie. Wielu zleceniodawców wymaga, by określić kolor zarówno w przestrzeni CMYK, jak i Pantone. Wszelkiego rodzaju przeliczniki czy programy graficzne umożliwiające automatyczne przestawienie się z systemu na system, są w większości przypadków bezużyteczne. Druk Pantone ma specyficzne wymagania, lecz stosuje się go do największych kampanii reklamowych na całym świecie. 

Ustalanie koloru warto zacząć od palety Pantone. Podczas jej przeglądania sprawdzajmy na bieżąco, czy dany kolor np. ciemny niebieski, odtworzymy w CMYK-u i wydrukujemy na papierze kredowym. Jest to dość popularna technika. Paleta Pantone jest bardziej szczegółowa. Używając jej jako punktu wyjścia łatwiej ustalić jej odpowiednik w mniej rozbudowanym CMYK-u. Jest to zadanie, do którego wykonania trzeba dużo czujności i stale posiłkować się profesjonalnym wzornikiem.

O czym pamiętać podczas przestawiania się z trybu CMYK na Pantone?

Odwzorowanie kolorów Pantone w skalach CMYK i RGB lub kolorów CMYK i RGB w systemie Pantone nie jest łatwym zadaniem. Podczas wybierania odcieni Pantone pamiętajmy, aby zawsze korzystać ze wzornika w wersji fizycznej. Ekran komputera, a szczególnie przeciętnego laptopa, jest ograniczony w kwestii wyświetlania kolorów i nie może realistycznie ich odwzorować. Z tego powodu należy stale posiłkować się wzornikiem. Dzięki niemu szybciej wybierzemy interesujący nas odcień. Należy jednak oglądać go wyłącznie przy świetle dziennym. Co więcej, sam wzornik nie może być zniszczony i wytarty. Jeżeli zamierzamy profesjonalnie zajmować się wydrukami, warto zainwestować w profesjonalny wzornik. Koszt jego zakupu wynosi średnio kilkaset złotych. Zawsze też można zlecić wydruk drukarni cyfrowej i skorzystać z jej wzornika.

Jakie są różnice między trybami CMYK i Pantone?

Wzornik Pantone jest bardziej szczegółowy, wyrazisty i oferuje także kolory metaliczne. Jednakże jest to paleta zarezerwowana dla wysokonakładowych wydruków. Te mniejsze bez problemu można zrealizować przy użyciu CMYK-u. Z niego korzysta większość drukarni cyfrowych. Podstawową zaletą wydruków w tym trybie są mniejsze koszta. Paleta Pantone, mimo iż oferuje lepszą jakość, to jest skierowana głównie do specjalistów i zastosowań niestandardowych, gdyż oferuje pełną kontrolę podczas ustalania koloru. Zazwyczaj używa się jej do elementów wektorowych. Z trybu CMYK korzysta się w poligrafii, choć nie oferuje niestandardowych kolorów, takich jak np. złoty.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%