Zamknij

Szczoteczka elektryczna - jak odpowiednio używać?

15:11, 19.11.2019 materiał partnera Aktualizacja: 15:12, 19.11.2019
Skomentuj Szczoteczka elektryczna - jak odpowiednio używać? - fot. partnera Szczoteczka elektryczna - jak odpowiednio używać? - fot. partnera

Choć szczoteczki elektryczne zachwalane są przez wielu stomatologów na całym świecie należy pamiętać o tym, że ich stosowanie nie zawsze musi wyjść na zdrowe. Poza samym zakupem urządzenia, ważne jest także korzystanie z niego w odpowiedni sposób. Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy oczyszczaniu uzębienia szczoteczką elektryczną?

Choć szczoteczki elektryczne zachwalane są przez wielu stomatologów na całym świecie należy pamiętać o tym, że ich stosowanie nie zawsze musi wyjść na zdrowe. Poza samym zakupem urządzenia, ważne jest także korzystanie z niego w odpowiedni sposób. Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy oczyszczaniu uzębienia szczoteczką elektryczną?

Nieodpowiednia technika szczotkowania

Po pierwsze - nie wolno szczotkować zębów szczoteczką elektryczną tak, jak robiło się to manualną! Urządzenia nie dociskamy mocno do szkliwa - jedynie delikatnie je przykładamy i przesuwamy. Więcej informacji na temat wyboru oraz stosowania szczoteczek elektrycznych i sonicznych znajdziemy na stronie https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/ Dostępne są tam recenzje oraz testy najpopularniejszych modeli. Zbyt duży nacisk może spowodować trwałe uszkodzenie zębów i dziąseł. Niestety, siłą przyzwyczajenia często próbujemy wykonywać szczoteczką elektryczną intensywne ruchy - to błąd, który może nas wiele kosztować. Nie jest także wskazane wydłużanie czasu szczotkowania poza ten zaprogramowany.

Nieregularna wymiana główek

Aby szczoteczka elektryczna nie zniszczyła nam zębów, trzeba regularnie wymieniać jej główkę. Obowiązkowo należy robić to co trzy miesiące, a jeżeli pojedyncze włoski powypadają, odegną się lub ulegną zniszczeniu - częściej.

Wybór złej pasty do zębów

Gdy korzystamy ze szczoteczki elektrycznej, najważniejszym kryterium wyboru odpowiedniej pasty powinna być wysokość RDA. Polecane są pasty z najniższym współczynnikiem ścieralności zębiny (do 70). Inne produkty mogą przyczyniać się do uszkodzenia szkliwa, a w konsekwencji - powstania ubytków i nadwrażliwości zębów.

Szczotkowanie od razu po posiłku

Po jedzeniu (w szczególności owoców) obowiązkowo należy wstrzymać się ze szczotkowaniem zębów co najmniej 30 minut. Gryzienie, żucie oraz obecne w pożywieniu kwasy rozmiękczają szkliwo, które staje się wrażliwe. Gdy od razu wyszczotkujemy zęby - możemy trwale je uszkodzić.

Szczoteczka elektryczna to dobry wynalazek, który znacznie ułatwia dbanie o kompleksową higienę jamy ustnej i z pewnością poprawia jej poziom . Musisz jednak pamiętać, by używać jej mądrze - regularnie wymieniać główki i dobrać odpowiednią pastę do zębów. Jeżeli masz wątpliwości co do tego, jak stosować elektryczną szczoteczkę - poproś o poradę swojego stomatologa.

Co świadczy o tym, że twoja higiena jamy ustnej jest nieodpowiednia?

Jeżeli w Twojej jamie ustnej:

  • zęby są czyste, nie ma na nich kamienia nazębnego a w przestrzeniach międzyzębowych resztek pokarmów,
  • dziąsła mają różowy kolor i nie krwawią,
  • nieświeży oddech nie pojawia się od razu po szczotkowaniu
  • to prawdopodobnie nie masz się czym przejmować.

Jeśli natomiast podczas szczotkowania bądź jedzenia pojawia się ból, krwawienie albo stałym problemem jest nieświeży oddech - warto zastosować się do poniższych rad oraz udać się do stomatologa.

Co robić, by kompleksowo dbać o jamę ustną?

Przede wszystkim - każdego dnia szczotkować zęby i nitkować przestrzenie międzyzębowe. To zdecydowanie tańszy i mniej inwazyjny sposób na zdrowe zęby, niż borowanie. Dlatego warto:

  • szczotkować zęby co najmniej dwa razy dziennie,
  • oczyszczać język dwa razy dziennie,
  • nitkować przestrzenie międzyzębowe co najmniej raz każdego dnia,
  • płukać usta specjalistycznym płynem,
  • przestrzegać zasad zdrowej diety,
  • odwiedzać stomatologa co pół roku.

Te proste czynności wykonywane regularnie, pomogą zapobiegać chorobom takim, jak próchnica czy paradontoza. Będą również przeciwdziałać osadzaniu się kamienia nazębnego i przykremu zapachowi z ust.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%