Zamknij

Dobre rusztowanie, czyli?

13:42, 20.02.2020 materiał partnera Aktualizacja: 13:45, 20.02.2020
Dobre rusztowanie, czyli? - fot. partnera Dobre rusztowanie, czyli? - fot. partnera

Rusztowanie to niezwykle istotny element budowy, który zapewnia nie tylko efektywną, komfortową pracę, ale i bezpieczeństwo osób pracujących. Co warto wiedzieć o rusztowaniach, jakie ich typy wyróżniamy i w czym mają one zastosowanie?

Typy rusztowań

Charakterystykę rusztowań najlepiej omówić na podstawie konkretnego przykładu, który przybliży nam to zagadnienie. Jedną z firm, specjalizującą się m.in. w sprzedaży rusztowań jest Pro Men. Na ich stronie internetowej (https://promen.com.pl/) można znaleźć spis ich rusztowań dostępnych na rynku. Podstawowy podział zakłada cztery warianty sprzętów. Są to:

  • rusztowania ramowe (fasadowe),
  • rusztowania modułowe ROTAX,
  • rusztowania przejezdne,
  • rusztowania PLETTAC.

Pierwszy z wariantów – rusztowania ramowe – wyróżnia rozstaw podłużnych ram o wymiarach 3,07m, 2,57m oraz 1,57m. Są to rusztowania systemowe, często stosowane w firmach budowlanych. Druga opcja to rusztowania modułowe ROTAX. Cechuje je zastosowanie przy obiektach przemysłowych, które posiadają wiele instalacji czy rurociągów. Są to zatem z reguły rafinerie, elektrownie czy stocznie. Trzecia możliwość wyboru rusztowania to tzw. rusztowania przejezdne, w których wyróżnia się następujące modele: MP MINI, MP 600, MP 800, MP 1000, MP2000. One zaś mają zastosowanie w robotach budowlanych w środku oraz na zewnątrz budynków. Ostatni typ to rusztowania ramowe PLETTAC. Są one ekonomiczne i dość uniwersalne. Nadają się doskonale do różnego rodzaju prac elewacyjnych.

Wybór modelu

Warto wybrać typ rusztowania zgodnie z kolejnym jego przeznaczeniem. Jeśli wykonujemy wiele różnego rodzaju prac lub jesteśmy niedużą firmą działającą na ograniczonym rynku, warto wybrać warianty bardziej uniwersalne, które pozwolą na pracę w różnych miejscach czy przy odmiennych zabudowaniach. Warto dbać ponadto o stan techniczny rusztowań. Upadek z rusztowania na budowie może skończyć się problemami ze zdrowiem lub nawet utratą życia. Rusztowania z reguły są jednak bardzo wytrzymałe i służą ekipom budowlanym bez zarzutu przez wiele lat.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%