Zamknij

Protestują przeciwko budowie spalarni odpadów w Śmiłowie

23:07, 24.02.2017 źródło: Urząd Miasta Piła
Skomentuj

Podczas dzisiejszej konferencji zastępca prezydenta Krzysztof Szewc oraz zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Urzędu Miasta Lidia Plewa przedstawili stanowisko Gminy Piła w sprawie budowy spalarni odpadów w Śmiłowie.

Stanowisko Gminy Piła w sprawie budowy spalarni odpadów w Śmiłowie

8 lutego 2017 roku Wójt Gminy Kaczory wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia pn. „Budowa Zakładu Produkcji Energii z OZE (Odnawialnych Źródeł Energii) na działkach o numerach ewidencyjnych 80 i 81, obręb Śmiłowo, gmina Kaczory” dla Zakładu Rolniczo-Przemysłowego FARMUTIL HS S.A. w Śmiłowie. Podstawą ww. przedsięwzięcia jest instalacja termicznego przekształcania odpadów pochodzenia zwierzęcego połączona z odzyskiem energii, także transportem, zbieraniem  i magazynowaniem tychże odpadów, do której będzie przywożone całe „spektrum” odpadów:

  • odpady z rolnictwa, sadownictwa, upraw hydroponicznych, rybołówstwa, leśnictwa, łowiectwa oraz przetwórstwa żywności /02 01/, w tym: odchody zwierzęce /02 01 06/, zwierzęta padłe i odpadowa tkanka zwierzęca stanowiące materiał szczególnego i wysokiego ryzyka inne niż  w 02 01 80 /02 01 81/,
  • odpady z przygotowania i przetwórstwa produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego /02 02/, w tym: odpady z mycia i przygotowywania surowców /02 02 01/, odpadowa tkanka zwierzęca / 02 02 02/, surowce i produkty nienadające się do spożycia i przetwórstwa /02 02 03/, osady z zakładowych oczyszczalni ścieków /02 02 04/, odpadowa tkanka zwierzęca stanowiąca materiał szczególnego i wysokiego ryzyka, w tym odpady z produkcji pasz mięsno-kostnych inne niż wymienione w 02 02 80 /02 02 81/.

Zakładany system pracy projektowanego Zakładu, przy wydajności na poziomie 7 Mg/h, całodobowym funkcjonowaniu oraz usytuowaniu w odległości ok. 12 km od Piły, stwarzać będzie istotne zagrożenie dla mieszkańców Piły. Dotychczasowe doświadczenia, dotyczące odorów napływających z tego rejonu nie pozwalają na bezwarunkowe akceptowanie tego typu przedsięwzięć. Nie ulega wątpliwości iż skutki wcześniejszych działań w tym zakresie - aczkolwiek zdrowotnie nieokreślone - były bardzo negatywnie oceniane przez mieszkańców, obniżały w sposób istotny komfort życia. Niewątpliwie przyczyniły się do negatywnej opinii o Pile i jej okolicach osłabiając siłę przyciągania potencjalnych inwestorów, jak i osób mogących osiedlić się w tym rejonie.

Wątpliwość wzbudza również, oprócz kwestii odorowych, gospodarka ściekowa. W tym przypadku mamy do czynienia z magazynowaniem i transportem odpadów, które samew sobie powodować będą powstawanie ścieków (procesy gnilne, czyszczenie obiektów, itp.). Należy zauważyć, że nazwa tego przedsięwzięcia  jest istotnie myląca i wprowadzająca w błąd. Nie w pełni odpowiada pojęciu OZE  w świetle ustawy z dnia 20.02.2015 r. o odnawialnych źródłach energii. Odnawialne źródło energii – to zgodnie z definicją za cytowaną ustawą: „odnawialne, niekopalne źródło energii obejmujące energię wiatru, energię promieniowania słonecznego, energię aerotermalną, energię geotermalną, energię hydrotermalną, energię fal, prądów i pływów morskich, energię otrzymywaną z biomasy, biogazu, biogazu rolniczego oraz z biopłynów”.

Gmina Piła zwróciła się pisemnie do Starosty Pilskiego z wnioskiem o niewydawanie decyzji udzielającej pozwolenia na budowę dla planowanego przedsięwzięcia. Zwrócono szczególną uwagę na następujące argumenty:

  • miasto Piła otoczone jest pięknymi lasami i jeziorami, mającymi znaczące oddziaływanie nie tylko na życie mieszkańców naszego miasta, ale również na rozwój turystyczny naszego regionu. Czysta przyroda i czyste wody mają bezpośrednie przełożenie na dalszy wzrost rozwoju turystycznego i potencjalne zainteresowanie podmiotów gospodarczych inwestowaniem w tej branży gospodarczej,
  • jako mieszkańcy mamy wieloletnie przykre doświadczenie z eksploatacją zakładu w Śmiłowie, należącego do tego samego Inwestora. Uciążliwość zapachowa, jaka była przedmiotem licznych skarg wpływających do Urzędu Miasta Piły, stawia nam kolejne zapytanie, czy wraz z uruchomieniem nowego zakładu bliżej miasta Piły nie nastąpi spotęgowanie tego czynnika, a skargi mieszkańców będą jeszcze liczniejsze.

 

W decyzji wydanej przez Wójta Gminy Kaczory przyjęta kwalifikacja planowanego przedsięwzięcia - § 2 ust. 1 pkt 46 za rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2016 r., poz. 71 - wskazuje na „instalacje do odzysku lub unieszkodliwiania odpadów innych niż niebezpieczne przy zastosowaniu procesów termicznego przekształcania odpadów, krakingu odpadów, fizykochemicznej obróbki odpadów (proces D9 unieszkodliwiania odpadów w rozumieniu ustawy  z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r., poz. 21 z późn. zm.) o wydajności nie mniejszej niż 100 ton dziennie, z wyłączeniem instalacji spalających odpady będące biomasą w rozumieniu przepisów o standardach emisyjnych z instalacji”.

(źródło: Urząd Miasta Piła)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%