Zamknij

Spotkanie Wojewody z mieszkańcami gminy Sośno

20:50, 21.02.2018 ps
Skomentuj Spotkanie Wojewody z mieszkańcami gminy Sośno - fot. Paweł Szydeł Spotkanie Wojewody z mieszkańcami gminy Sośno - fot. Paweł Szydeł

We wtorek, 20 lutego, Wojewoda Kujawsko-Pomorski - Mikołaj Bogdanowicz spotkał się z mieszkańcami gminy Sośno. Oprócz przedstawiciela Rządu w terenie w spotkaniu udział wzięli Starosta Sępoleński - Jarosław Tadych, Wójt Sośna - Leszek Stroiński, Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego - Zbigniew Sulik, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej - Dorota Hass, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego - Jakub Wawrzyniak oraz dyrektor sępoleńskiego oddziału ARiMR - Żaneta Śrubkowska. Spotkanie było poświęcone podsumowaniu działań służb po nawałnicy, która przeszła nad naszym regionem w sierpniu ubiegłego roku. Wiele czasu poświęcono także lokalnym podtopieniom gruntów rolnych i stratom jakie w infrastrukturze drogowej powoduje wysoki stan wód.

Ponad dwie i pół godziny trwało spotkanie mieszkańców gminy Sośno z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim Mikołajem Bogdanowiczem, podczas którego mieli oni okazję wypowiedzieć się w wielu kwestiach oraz zadać pytania dotyczące spraw bardziej ogólnych czy też osobistych problemów, wiążących się z odbudową gospodarstw po nawałnicy.

- Jesteśmy w gminie, która najbardziej ucierpiała podczas nawałnicy. Wskazują na to liczby, które obrazują również, co już zrobiliśmy i co jeszcze jest do zrobienia - mówił na wstępie wojewoda. 

- Gmina Sośno otrzymała przeszło 12 milionów złotych pomocy rządowej na odbudowę domów oraz budynków gospodarczych. Włączyliśmy się także w pozyskiwanie materiałów budowlanych. W wyniku porozumienia z Ministrem Infrastruktury 30 firm z całego kraju przesłało materiały budowlane, z tego do powiatu sępoleńskiego trafiło 370 ton różnorodnych materiałów budowlanych i 227 tys. złotych pomocy finansowej. Przekazaliśmy także 6 kontenerów mieszkalnych dla tych mieszkańców, którzy nie mieli szans odbudować swoich domostw przed nadejściem zimy. Zadbaliśmy również o tych, którzy nie kwalifikowali się do pomocy ze względu na trudny stan prawny. 6,4 mln złotych trafiło do rolników na budynki gospodarcze na straty w ramach pomocy de minimis oraz do hektara upraw. 250 tys. rolnicy dostali na lasy - wyliczał Mikołaj Bogdanowicz. - Zdajemy sobie sprawę, że tych środków może być za mało ale będziemy jeszcze patrzeć jak sytuacja się rozwija i starali się jeszcze pomóc - dodał.

- 4380 budynków mieszkalnych było przeznaczonych do odbudowy. Zostało do odbudowy 15 procent czyli 579 budynków w skali województwa. Jeśli chodzi o budynki gospodarcze na 2307 budynków przeznaczonych do odbudowy 1444 obiekty przeznaczone są do tego by wykonać prace w okresie wiosennym - mówił Mikołaj Bogdanowicz.

- Jeśli chodzi o rolników, to jest to pierwsza w historii pomoc finansowa po takim jednorazowym kataklizmie nie polegająca na nisko oprocentowanych pożyczkach. Po raz pierwszy rolnicy otrzymali bezzwrotną pomoc finansową. W całym województwie było to prawie 88 milionów złotych - podkreślił wojewoda.


Priorytetem są drogi

- W gminie Sośno i w całym powiecie sępoleńskim będziemy się teraz koncentrowali na zadaniach drogowych. Już w roku 2017 wykonano tych zadań za 1,2 mln złotych. W 2018 w ramach pieniędzy przekazanych przez MSWiA będą wyremontowane kolejne drogi. Myślę, że jeżeli uda się to wszystko zrealizować to te dwa powiaty - tucholski i sępoleński byłyby pod względem odbudowy dróg powiatowych i gminnych w zadowalającym stanie, w stosunku do tego, co było przed nawałnicą - poinformował przedstawiciel Rządu w terenie.

Szczegóły planowanych inwestycji drogowych przybliżył Jarosław Tadych.

- W związku z nawałnicami złożyliśmy razem z czterema gminami dziewięć wniosków na łączną ilość 25 kilometrów, o wartości ok. 25 milionów. W ramach tych środków wyremontujemy drogi powiatowe. W gminie Sośno jest to droga relacji Więcbork - Jastrzębiec - Płosków - Sośno (dwa odcinki o łącznej długości ok. 5 km), Obodowo - Sośno - Wierzchucin Królewski (dwa odcinki o długości 6,2 km) oraz Sośno - Wąwelno - Mrocza (odcinek o długości ok. 3 km). Oprócz tego wyremontowane będą drogi gminne w Przepałkowie do hydroforni i Rogalin - Dębowiec.


Czy grozi nam powódź?

- Ilość wód jest taka, jaka ostatnio była w 1952 roku - poinformował Mikołaj Bogdanowicz. - Z taką sytuacją mamy do czynienia tylko w województwach kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim i troszeczkę w warmińsko-mazurskim. Inne województwa nie mają tego problemu. W tych trzech województwach wieloletnie zaniedbania w melioracji są największe. I to jest powód złej sytuacji, którą wszyscy widzimy.

- Spodziewamy się jeszcze jednej rzeczy. Nasycenie gleby wodą jest wyjątkowo duże. Nie chcę straszyć, ale przyjdzie do nas głównymi ciekami fala marcowa po roztopach w górach. Nasze cieki wodne, ich przepustowość jest daleka od tego czego byśmy sobie życzyli, ziemia jest nasiąknięta... Będzie ciężko. I musimy liczyć się z tym, że będziemy musieli podjąć gigantyczną pracę nad tym, żeby znowu ratować dobytek ludzki. Oby przez najbliższe miesiące nie padało - dodał wojewoda.

(ps)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

z Powiatuz Powiatu

2 2

Zastanawiam się co by się działo gdyby rządziło jeszcze PO, jak by wtedy wyglądała pomoc dla poszkodowanych w nawałnicy ze strony tego zbankrutowanego rządu.Należy się cieszyć, kiedy dowiadujemy się ile milionów złotych PiS dał na odbudowę zniszczeń po nawałnicy i jeszcze ma w planie rzucić więcej , szczególnie na odbudowę dróg o które Platforma nigdy należycie nie dbała, było jak było i jakoś się jezdziło.Wtedy były tylko przedwyborcze obiecanki przez np. posła Olszewskiego i wtórującej jemu posłanki Kozłowskiej. Szkoda,że za PO nikt z rządzących naszym Powiatem wtedy nie przejmował się aż tak bardzo stanem naszych dróg. Teraz na różnych spotkaniach nie ma innego tematu jak wołanie o pieniądze na drogi i obwodnicę. Niech mi nikt nie powie,że PiS zle gospodarzy,że nie spełnia obietnic wyborczych, że nie dba o zwykłych ludzi, których Platforma miała gdzieś,wtedy liczyli się tylko oni i ich wypasione portfele.Nie jest na pewno lekko PiSowi po tym co przejął po PO, ale jakoś daje radę i może być jeszcze lepiej jeżeli nikt nie będzie przeszkadzał i szkodził temu w końcu DEMOKRATYCZNIE wybranemu rządowi. 08:43, 22.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

aa

2 1

z Powiatu, czekamy jeszcze na jakiś wiersz, piosenkę, psalm lub inny twór wielbiący PIS. prosimyyyyyyyy.......;) 12:41, 22.02.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

a-bis a-bis

1 1

Zwróć się do wielkiej pani komisarz Bieńkowskiej, on jest specem od oprawy muzyczno-folklorystycznej np. świetnie bawiła górników na Barbórce (ze swoim Donaldem). 01:36, 23.02.2018


z Powiatuz Powiatu

0 3

"a" jak chcesz wiedzieć to wielbię PiS za to,że pracuje dla dobra Polski i ich obywateli, za to,że tak dzielnie walczy z mafią VATowską.Dzięki CBA, które za rządów twoich idoli w ogóle nie działało mimo,że informacje o różnych nieprawidłowościach do nich docierały,do kasy państwa teraz trafiają miliardy złotych za które mogłaby być wybudowana niejedna obwodnica i ta sępoleńska również.Jak tu nie wielbić PiS ?"a" śmiem twierdzić,że ty i twoje towarzystwo( wszak pisałeś "czekamy") należycie do tych którym wyraznie PiS przeszkadza, może też nie lubicie płacić podatków albo jej uszczuplać? Tylko tacy popierają partię oszustów, bo tak ona powinna się nazywać, a nie obywatelska, która z obywatelami nie miała nic wspólnego przez całe 8 lat swoich rządów."a" wystarczy ci tyle poezji o PiSie? 12:17, 23.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%