Zamknij

Czym są hemoroidy odbytu?

11:07, 14.12.2017 artykuł sponsorowany
Skomentuj Czym są hemoroidy odbytu? Czym są hemoroidy odbytu?

Hemoroidy, zwane także guzkami krwawniczymi to normalne struktury anatomiczne zlokalizowane podśluzówkowo w kanale odbytu oraz w dolnym odcinku bańki odbytnicy. Są one zbudowane z licznych splotów tętniczo-żylnych oraz luźnej tkanki łącznej, które pokryte są błoną śluzową. Zasadnicza funkcja hemoroidów polega na uszczelnianiu odbytnicy. Dzięki czemu zapobiegają one niekontrolowanemu i spontanicznemu oddawaniu gazów oraz treści jelitowej.

Przeciętny człowiek posiada trzy guzki krwawnicze, czasem może występować jeden dodatkowy, wówczas jest on mniejszy od pozostałych. W warunkach fizjologicznych hemoroidy nie są wyczuwalne i nie dają żadnych objawów chorobowych. Jednakże w niektórych przypadkach może dochodzić do ich powiększenia, do tego stopnia, że mogą one nawet wypadać poza kanał odbytu. Taki stan oraz objawy, jakie mu towarzyszą składają się na obraz choroby hemoroidalnej, potocznie, lecz błędnie, określanej jako hemoroidy.

Jak rozpoznać hemoroidy – objawy hemoroidów

Hemoroidy są najczęściej występującą chorobą proktologiczną wśród ludzi. W przeważającej części przypadków zachorowań dotyczą one krajów rozwiniętych. Najnowsze badania epidemiologiczne dowodzą, że na chorobę hemoroidalną cierpli ponad połowa populacji ludzkiej po czterdziestym roku życia. Podstawowym objawem tego schorzenia są krwawienia z odbytu, nasilające się podczas oddawania stolca, pieczenie, ból i świąd, a także uczucie niepełnego wypróżnienia.

Przebieg choroby hemoroidalnej

Choroba hemoroidalna rozwija się stopniowo, a w jej przebiegu obserwuje się występujące naprzemiennie stadia zaostrzeń i remisji. Z klinicznego punktu widzenia wyróżnia się cztery stopnie zaawansowanie tej choroby.  W stopniu pierwszym guzki krwawnicze nie są ani wyczuwalne, ani tym bardziej widoczne na zewnątrz. Obserwuje się sporadyczne jasnoczerwone niteczki krwi  podczas defekacji. Hemoroidy w drugim stadium choroby podczas oddawania stolca mogą wypadać poza kanał odbytu, jednakże zawsze cofają się samoistnie. Towarzyszy temu nieco bardziej nasilone niż wcześniej krwawienie, świąd, pieczenie oraz umiarkowany ból.

W stadium trzecim guzki krwawnicze wypadają z kanału odbytu już nie tylko w trakcie defekacji, ale także w wyniku wysiłku fizycznego. Powodują ból, jednak nadal dają się odprowadzić ręcznie. W ostatni stadium zaawansowania choroby hemoroidalnej hemoroidy pozostają stale widoczne poza odbytem i nie można ich samodzielnie odprowadzić. Występuje przy tym silne krwawienie, ostry ból oraz pieczenie i świąd.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

RomanRoman

1 0

Też miałem ten problem. Żona powiedziała ze dobrze by bylo gdybyśmy mieli bidet i mógłbym się myć ale zamist tego znalazła biobidet który myje i wysusza to miejsce także teraz już nie musze dodatkowo papierem podrażnic tego miejsca. 14:05, 19.12.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%