REKLAMA

Jak wybrać internet idealny do Twoich potrzeb?

13:25, 27.12.2017 | artykuł sponsorowany
REKLAMA
Skomentuj
Jak wybrać internet idealny do Twoich potrzeb?

Niezależnie od tego, czy pragniemy przedłużyć umowę dostępu do internetu od swojego bieżącego dostawcy, czy też przeprowadzamy się do innego miejsca i szukamy odpowiednich usług dostępu do internetu, to warto zawczasu sprawdzić dokładnie, jaki internet wybrać i na co dokładnie zwracać uwagę?

Wybór usług internetowych

Wszystko zależy od potencjału - w dużym mieście na ogół jest szeroka dostępność wysoko zaawansowanych sieci kablowych, światłowodowych oraz bardzo dobry zasięg łącz bezprzewodowej transmisji danych. W wielu mniejszych miejscowościach z kolei bardzo trudno jest liczyć na szybkie sieci światłowodowe lub szybką transmisję danych w oparciu o łączność LTE lub 3G. Warto jest brać pod uwagę więc potencjał płynący z miejsca zamieszkania i dostępnej infrastruktury.

Jakie są rodzaje łączności internetowej?

Do najbardziej popularnych w Polsce i w tym momencie najłatwiej dostępnych technologii szybkiego transferu danych należy transmisja kablowa, światłowodowa oraz bezprzewodowa transmisja LTE. Każda z nich ma swoje plusy i minusy, które przekładają się bezpośrednio na średnie prędkości pobierania, czas opóźnienia (ping), czy też prędkość wysyłania (upload'u). Bardzo ważne w kontekście doboru dla swoich potrzeb technologii dostępu do internetu pozostaje zapoznanie się z różnymi usługami w danym obszarze.

Internet bezprzewodowy - wygoda, szybkość i ograniczenia

Technologia bezprzewodowej transmisji danych drogą radiową, czyli popularnie rzecz ujmując - LTE cały czas jest szeroko reklamowana, jako najszybsza i rewolucyjna usługa w dostępie do sieci internetowej. Ma ona jednak pewne ograniczenia, a deklarowane przez dostawców prędkości nie zawsze odpowiadają rzeczywistym parametrom transferu danych. Potencjalna szybkość pobierana w przypadku pakietów LTE wynosi nawet do 300Mb/s – patrząc na prędkości transferu oferowane w ramach pakietów „kablowych" jest to bardzo dużo. Wszystko jest jednak mocno relatywne. Prędkość transferu w transmisji LTE zależy od kilku czynników: 1) polityki dostawcy, 2) infrastruktury w otoczeniu, 3) odległości od nadajnika GSM oraz 4) liczby korzystających z LTE w danym momencie w ramach określonej częstotliwości.

Firmy często niestety podają deklarowane i teoretyczne prędkości pobierania - w zależności od sieci te rozbieżności są większe lub mniejsze. Bardzo ważnym elementem jest również wielkość pakietu dostępnego transferu - często nie wystarcza on na regularne korzystanie z serwisów filmowych czy granie w gry sieciowe. Kolejnym ograniczeniem są warunki infrastrukturalne w naszym otoczeniu.

Internet kablowy - technologia światłowodowa

Technologia światłowodowa należy do najbardziej stabilnych, najszybszych i jednocześnie najmniej obciążanych sieci przesyłu danych. Wielu dostawców internetu nie wprowadza limitów transferu oraz utrzymuje prędkości pobierania w zakresie deklarowanym w umowie abonamentu. To, co jest największym ograniczeniem w przypadku światłowodu, to infrastruktura. Na ogół osiedla w dużych miastach są zmonopolizowane przez dużych dostawców, którzy w każdym budynku uruchomili swoje węzły transmisyjne, a pod osiedlem stworzyli własne przyłącza światłowodowe. Pomimo korzystnych warunków umów warto przed podjęciem decyzji sprawdzić który operator ma najkorzystniejszą ofertę oraz poczytać na forach lub  zapytać sąsiadów jak sprawdza się wybrany dostawca internetowy w Twojej okolicy. Jeśli nie masz takiej możliwości, wejdź na jedną z porównywarek usług telekomunikacyjnych (np. PanWybierak.pl ) i sprawdź jakie oferty są dostępne dla Twojego adresu zamieszkania.

(artykuł sponsorowany)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© e-krajna.pl | Prawa zastrzeżone | 2018