Zamknij

Donice drewniane - czym zyskują nad plastikiem, ceramiką i betonem?

12:15, 23.02.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:33, 23.02.2018
Skomentuj Donice drewniane - czym zyskują nad plastikiem, ceramiką i betonem? Donice drewniane - czym zyskują nad plastikiem, ceramiką i betonem?

Konkurencja na rynku ciągle podsyca firmy wytwarzające produkty ogrodowe do wymyślania nowych, bardziej uniwersalnych rozwiązań. Donice nie są wyjątkiem. Zdobią niemal każdy ogród i taras, pozwalają na wygodne i mobilne sadzenie roślinności, a przy okazji są ciekawą formą ozdoby.

Oczywiście najistotniejszą cechą każdej donicy jest materiał, z jakiego została wykonana. My jesteśmy zdania, że klasyczne, drewniane donice wciąż są najbardziej optymalnym wyborem nad betonem, ceramiką i plastikiem. Dlaczego? Przekonajcie się sami!

Drewno vs. plastik

Tworzywa sztuczne szturmem wypierają klasyczne materiały. Czynnikiem decydującym jest fakt, że są bardzo wdzięczne w masowej produkcji, ważą niewiele, więc łatwo je magazynować i transportować. Można je również dowolnie barwić i kształtować – wydawać by się mogło, że materiał ten jest ideałem, jeśli idzie o wytwarzanie donic.

Otóż nie do końca. Zacznijmy od tego, że drewniane donice ogrodowe są naturalne i biodegradowalne, czego nie można powiedzieć o tworzywie. Takąż donicę zawsze można pociąć i dowolnie przerobić lub usunąć bez szkody dla środowiska.

Donice drewniane są również odporniejsze na niszczące działanie promieni słonecznych. Polipropylen, czyli najczęściej stosowany polimer do fabrykowania donic, pod wpływem intensywnego promieniowania odbarwia się i odkształca. Ma też gorsze parametry wytrzymałościowe. Jest więc podatny na uderzenia, pęknięcia, zarysowania itd.

Fot. Donica ogrodowa w stylu włoskim: www.produktyogrodowe.pl/16-drewniane-donice-ogrodowe

Drewno vs. beton

Jeśli chcemy mieć donicę solidną, wytrzymałą, niemal pancerną, to zapewne nasze oczy skierują się ku betonowi. Nie brudzi się, nie ulega uszkodzeniom mechanicznym i szkodnikom. Zawsze postawi się roślinom, które mocno rozrastają się w systemie korzeniowym. I na tym kończyłyby się superlatywy.

Drewniane donice są lżejsze, można więc przenosić je. Zamontowanie kółek, aby z lekkością przemieszczać je po tarasie również nie stanowi problemu. Donica z drewna może zostać przemalowana i dostosowana do wybranej aranżacji tarasu. Donica taka jest produktem ogrodowym, który można samodzielnie montować – wystarczy komplet uniwersalnego okucia. Donica betonowa musi zostać dowieziona i umiejscowiona z dużym wysiłkiem.

Drewno vs. ceramika

Donice ceramiczne mają jedną, genialną cechę, na której postanowiliśmy się skupić. Otóż ceramika jest materiałem o doskonałych parametrach termoizolacyjnych, więc jest niemal niezastąpiona w uprawie roślin wrażliwych na zmiany temperatur. Chcąc osiągnąć taki sam efekt w donicach drewnianych, musimy je wyścielić na przykład styropianem lub weną mineralną, która od niszczącej wilgoci zostanie dodatkowo odizolowana folią.

Donice drewniane zyskują natomiast jeśli chodzi o wytrzymałość na uderzenia. Ceramikę bardzo łatwo jest ukruszyć. Jest to jednak bardzo elegancki materiał i zawsze stanowi dla ogrodu miły dla oka dodatek. Po donicach drewnianych, te wykonane z ceramiki są dla nas najciekawsze aranżacyjnie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%