Zamknij

Jak wybrać oczyszczacz powietrza do pokoju dziecięcego?

07:36, 08.02.2018 artykuł sponsorowany
Skomentuj Jak wybrać oczyszczacz powietrza do pokoju dziecięcego? Jak wybrać oczyszczacz powietrza do pokoju dziecięcego?

Nakło zajmuje 25 miejsce na liście najbardziej zanieczyszczonych miast Polski. Ze smogiem boryka się także Sępólno Krajeńskie, gdzie w tegorocznym budżecie zabrakło środków na dofinansowanie do wymiany przestarzałych pieców węglowych. Jedną z grup najbardziej podatnych na szkodliwy wpływ smogu są dzieci, dlatego wielu mieszkańców naszego regionu zdecydowało się na wyposażenie pokojów swoich pociech w oczyszczacze powietrza. Oto kilka wskazówek ułatwiających wybór odpowiedniego urządzenia.

System filtracyjny oczyszczacza

Skuteczność oczyszczacza uzależniona jest przede wszystkim od rodzaju wykorzystywanych przez niego filtrów. Patrząc na porównanie oczyszczaczy powietrza można zauważyć, że najlepiej oceniane są urządzenia wyposażone w filtr węglowy oraz HEPA. Każda z tych technologii usuwa bowiem inne zanieczyszczenia, a współpracując ze sobą są w stanie wyeliminować smog z dokładnością bliską 100%. Mimo to część producentów dołącza do nich dodatkowe filtry, np. jonizatory, lampy UV albo filtry katalityczne. Na szczególną uwagę zasługują pierwsze z nich. Jonizacja nie jest niezbędna do zwalczania smogu, ale to przydatna funkcja, ponieważ ułatwia usuwanie zanieczyszczeń i chroni przed nadmiarem jonów dodatnich, które są wytwarzane przez obecny w każdym domu sprzęt elektryczny.

Maksymalna powierzchnia oczyszczania

Pokoje dziecięce często nie są zbyt duże, ale mimo to podczas zakupu oczyszczacza trzeba upewnić się, że jego wydajność jest adekwatna do wielkości pomieszczenia. O tym jaką powierzchnię będzie w stanie oczyścić urządzenie, świadczy jego CADR, czyli współczynnik dostarczania świeżego powietrza. Powinien on wynosić minimum 80 m³/h na każde 10 m² powierzchni, co oznacza, że w pokoju o wielkości 16 m² potrzebny jest oczyszczacz, którego CADR nie jest mniejszy niż 128 m³/h. Maksymalną powierzchnię oczyszczania najłatwiej obliczyć, dzieląc współczynnik CADR przez 8.

Głośność pracy

Jak na razie nie istnieją nieme, a zarazem w pełni skuteczne oczyszczacze powietrza, dlatego filtracja zawsze wiąże się z pewnym hałasem. Zbyt głośne urządzenia mogą uniemożliwiać dziecku sen i utrudniać mu skupienie się na nauce, tak więc w pokoju dziecięcym najlepiej umieścić urządzenie nie bardziej hałaśliwe od zegara, który tykając generuje około 30 dB. Warto zaznaczyć, że chodzi tutaj o głośność najwolniejszego trybu filtracji. Większość oczyszczaczy pracuje w kilku prędkościach, a każdej z nich towarzyszy inny poziom hałasu. Najwyższe tryby przeznaczone są do szybkiej eliminacji zanieczyszczeń, np. po przewietrzeniu pokoju, natomiast do pracy ciągłej wykorzystywane są najwolniejsze, czyli najcichsze prędkości.

Koszty eksploatacji

Wybór najtańszego oczyszczacza nie zawsze okazuje się korzystny pod względem ekonomicznym, ponieważ kupno sprzętu nie jest jedynym wydatkiem, jaki trzeba ponieść, aby oddychać czystym powietrzem. Pod uwagę należy wziąć jeszcze cenę filtrów, które mają ograniczoną żywotność, a także koszt energii elektrycznej zużywanej przez oczyszczacz. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zatem zapoznać się z informacjami dotyczącymi wytrzymałości i wartości filtrów oraz sprawdzić, jaką ilość prądu pobiera urządzenie. Wyłącznie po uwzględnieniu takich wydatków można wybrać najbardziej ekonomiczny oczyszczacz powietrza.

Podsumowanie

Najlepszym sposobem na ochronę dziecka przed smogiem jest wyposażenie jego pokoju w oczyszczacz posiadający filtr węglowy i HEPA, dostosowany do wielkości pomieszczenia. Idealne urządzenie jest ciche i tanie w eksploatacji, czyli zużywa niewiele energii i posiada wytrzymałe filtry, których wymiana nie wiąże się z dużym wydatkiem.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%