Zamknij

Liberum Veto w Sępólnie Krajeńskim

21:32, 02.05.2017 Andrzej Ossowski
Skomentuj fot. Andrzej Ossowski fot. Andrzej Ossowski

Liberum Veto to gra planszowa, której popularyzacją z okazji święta Konstytucji 3 Maja zajęło się Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie. 

Tak samą grę objaśnia zamieszczona  w niej instrukcja. 

Gra planszowa Liberum Veto pozwala graczom przenieść się w czasy Złotej Wolności Szlacheckiej i uczestniczyć w Wielkiej Grze o Tron Rzeczpospolitej. Gracz wciela się w przywódcę jednej z czterech frakcji próbującej osadzić na tronie swojego kandydata na króla... 

Dalej czytamy o zasadach gry. Jedną z nich jest wybór Kanclerza. Kanclerzem w tej grze został wybrany Jan, Pan na Komierowie (w tej roli Jan Kowalczyk sołtys Komierowa), który wprowadził uczestników w zasady, ustanowił drużyny i rozpoczął grę. Zanim jednak poszczególne koterie i stronnictwa (w tej roli młodzież z Liceum im. Tadeusza Kotarbińskiego w Sępólnie i dorośli członkowie różnych grup działających przy CKiS) przystąpiły do gry Kanclerz Jan z Komierowa (z zawodu nauczyciel) wprowadził biorącą udział w zabawie młodzież w klimat Pierwszej Rzeczpospolitej, historię Złotej Wolności szlacheckiej i Liberum Veto.

Sama gra, której przyglądała się młódź szlachecka z okolicznych majątków (członkowie zespołów z WDK w Wałdowie i Lutowie) w oryginale składa się z wielu, nazwijmy to konkurencji i może trwać parę godzin. Kanclerz Jan z Komierowa przeprowadził jej skróconą wersję, która pozwoliła na wybranie nowego Króla, który przyjął imię Stanisław III Mały. Został on koronowany przez Kanclerza, a na jego cześć młódź szlachecka odtańczyła Poloneza, którego przygotowała pod kierownictwem Wojciecha Chmielewskiego instruktora tańca, niegdyś członka zespołu Mazowsze.

(Andrzej Ossowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

z Sępólnaz Sępólna

1 1

Gratulacje dla CKiS za pomysł wprowadzenia uczestników w formie zabawy w klimat Pierwszej Rzeczpospolitej ,Złotej Wolności szlacheckiej i Liberum Veto. Wielkie uznanie należy się naszym znanym już sępoleńskim artystom , dzieciom i młodzieży!!! 08:55, 03.05.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

aaxaax

1 1

umiejscowienie graczy nie wskazuje by grali w liberum veto panie kanclerzu, ale inicjatywa fajna. 14:55, 03.05.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%