Zamknij
REKLAMA

REKLAMA
22:18, 13.11.2019
- Gdybyś miał zobaczyć w tym roku tylko jeden film, zobacz "Nieplanowane". Ta nieodosobniona opinia najlepiej oddaje wrażenie, jakie na milionach widzów za oceanem wywarł obraz dwójki amerykańskich reżyserów. W ten sposób o dziele filmowym, które właśnie trafiło do polskich kin mówią jego twórcy oraz widzowie.
16:45, 13.11.2019
Recital słowno-muzyczny w wykonaniu Tomasza Stockingera symbolicznie rozpoczął obchody Narodowego Święta Niepodległości w Sępólnie Krajeńskim. Za sprawą najpiękniejszych tematów muzycznych przedwojennego kina przenieśliśmy się w czasie do klimatycznej kawiarenki. W powietrzu czuć było niemal aromat świeżo parzonej kawy, a fortepianowe dźwięki, szyk i elegancja muzycznego duetu nadawały tej projekcji znamion autentyczności.
14:00, 13.11.2019
Już po raz dziesiąty uczestniczyliśmy w dużym wydarzeniu, jakie co roku w listopadzie ma miejsce w świetlicy we Witkowie. Od początku obserwowaliśmy z wielkim podziwem i szacunkiem dla mieszkańców Witkowa ich biesiady, które zawsze przyciągają rzesze nie tylko miejscowych, ale wielu gości. Cała wieś zresztą pomaga chociażby w przygotowaniu scenografii, szukając w zakamarkach swoich obejść starych urządzeń potrzebnych do widowisk. Każdego roku są to tematyczne przedstawienia pokazujące inne zwyczaje i obrzędy dawnej wsi. Byliśmy więc na pieczeniu placków, deptaniu kapusty, jesiennym wieczorze na wsi, darciu pierza, widowisku „Cierp ciało kiej się chciało”, żniwach u sołtysa, wykopkach, wigilii na Krajnie. Poznaliśmy legendę o diabłach z witkowskiego młyna. A na jubileuszowym widowisku obserwowaliśmy swaty.
11:24, 13.11.2019
Świąteczny niepodległościowy wieczór mieszkańcy Więcborka postanowili spędzić świętując 101 Rocznicę Odzyskania Niepodległości z artystami zespołu Artes Ensamble. Na scenie pojawili się soliści operowi Anna Baran - mezzosopran i Janusz Stolarski - baryton, oraz instrumentaliści: Małgorzata Janaszek – wiolonczela i prowadzenie koncertu oraz Andrzej Janaszek - fortepian, autor aranżacji utworów.
00:01, 13.11.2019
Czym jest ekslibris? Jego podstawową funkcją jest opisywanie właściciela księgozbioru, jego zbiorów, zainteresowań, zawodu. Wykonany jest na ogół w technice grafiki: litografii, akwaforty, akwatinty, miedziorytu, drzeworytu, linorytu itp., a ostatnio również przy użyciu technik komputerowych. Obecnie ekslibris zmienił swoją funkcję, z czysto użytecznej, to znaczy oznaczania książki jako części biblioteki domowej, czy rodowej i przyjął formę małego dzieła artystycznego, często wykonywanego dla kolekcjonerów. Jednym z tematów uwiecznianych w ekslibrisach zgromadzonych przez pana Józefa Bondarczyka jest postać Świętego Jana Pawła II.
21:06, 12.11.2019
W przeddzień Święta Niepodległości na długo pozostanie w pamięci mieszkańców Gminy Mrocza. W Hali Widowiskowo-Sportowej w Mroczy odbył się nadzwyczajny koncert.
19:04, 12.11.2019
W dniach 2-9.11.2019 mieliśmy możliwość odwiedzić Maltę, by śpiewem móc promować naszą Małą Ojczyznę - Nakło nad Notecią. Bezpiecznie wróciliśmy już do domu. Oto jak na "gorąco", zaraz po wylądowaniu na poznańskim lotnisku, podsumowaliśmy ten wyjazd:
13:58, 06.11.2019
W konkursie plastycznym „Magia teatru-lalka teatralna”, zorganizowanym w ramach XXV Gminnego Przeglądu Twórczości Teatralnej MIM-2019 wzięły udział placówki z gminy Kamień, które wraz z dziećmi przygotowały prace konkursowe. Celem konkursu było: rozbudzenie zainteresowania teatrem lalek, promowanie działalności kulturalnej MGOK w Kamieniu oraz stworzenie możliwości wymiany doświadczeń artystycznych dzieci.
09:24, 05.11.2019
Dobry wojak Szwejk, kto o nim słyszał? Prawie wszyscy! Przecież to postać tak mocno zakorzeniona w popkulturze, że nawet jeśli nie wiemy gdzie ją dokładnie przypisać, to przecież coś nam świta, coś o tym słyszeliśmy. No właśnie, a jak naprawdę jest z tą wiedzą? Kim jest ten poczciwy Szwejk? Rzuconym w wir toczącej się wojny dobrodusznym cywilem czy sakramentalnym idiotą, pielgrzymem, który pragnąc dojść do Budziejowic zostaje siłą wciągnięty w wojenną rzeczywistość?
14:29, 04.11.2019
Kolejna już grupa uczniów z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego wyruszyła w podróż, aby zdobywać zawodowe doświadczenie, tym razem do słonecznej Italii. W okresie od 28 września do 27 października 13 informatyków i 7 logistyków odbywało swoje praktyki w nadmorskim Rimini w regionie Emilia – Romania.
14:07, 04.11.2019
Zbrodnia Pomorska 1939 w Sadkach była tematem wykładu ks. dra Michała Damazyna, który miał miejsce 31 października w nakielskiej bibliotece.
10:18, 04.11.2019
Mamy specjalną ofertę dla wszystkich Andrzejów, których imieniny zbliżają się wielkimi krokami. Panowie legitymizujący się tym imieniem otrzymają od nas darmowe zaproszenie na koncert Felicjana Andrzejczaka, legendarnego polskiego wokalisty, który z zespołem Budka Suflera wypromował takie przeboje, jak "Jolka, Jolka Pamiętasz" czy "Noc Komety".
22:54, 01.11.2019
29 i 30 października 2019 roku w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kamieniu Krajeńskim odbył się XXV Gminny Przegląd Twórczości Teatralnej „MIM”. W Przeglądzie wzięło udział 10 teatrów, w których łącznie na scenie prezentowało się 120 młodych aktorów z miasta i gminy Kamień Krajeński.
21:30, 01.11.2019
W Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie ogłoszono wyniki pierwszego konkursu w programie "Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia badawcza". Uniwersytet im. Adama Mickiewicza wszedł w skład elitarnego grona uczelni badawczych. Zdecydowała o tym grupa 15 międzynarodowych ekspertów. Tym samym UAM w latach 2020–2026 będzie otrzymywać zwiększoną subwencję.
10:49, 30.10.2019
W piątek 25 października w więcborskim Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury miało miejsce uroczyste podsumowanie projektu "Krajna haftem malowana". Spotkanie połączone było z promocją publikacji dr Doroty Angutek "Haft krajeński w Więcborku. Historia i kontynuacja"
© e-krajna.pl | Prawa zastrzeżone