Zamknij
,
Pancerna Majówka 2025 przeszła do historii, warto jednak przypomnieć czytelnikom to niezwykłe wydarzenie. Imprezie towarzyszyła świetna pogoda, rewelacyjna atmosfera i duża frekwencja!
,
W dniach 31.03–04.04 w Liceum Ogólnokształcącym w Sępolnie Krajeńskim odbyła się kolejna mobilność w ramach projektu Erasmus+. Tematem spotkania było 3D "STEAM modeling incorporated into the mathematics curriculum". Oprócz uczniów naszej szkoły wzięli w nim udział uczniowie ze szkół partnerskich z Turcji i Grecji.
,
We wtorkowy poranek w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim miało miejsce spotkanie edukacyjne z klasą 3b ze Szkoły Podstawowej nr 3. Wydarzenie to zorganizowano z okazji rocznicy powstania w getcie warszawskim, obchodzonej 19 kwietnia. To istotny moment, który przypomina o odwadze i determinacji ludzi walczących o przetrwanie w trudnych czasach.
,
W minioną niedzielę 13 kwietnia Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią zamieniło się w tętniące życiem centrum regionalnej kultury. Podczas imprezy plenerowej „Wielkanoc na Krajnie”, która przyciągnęła setki mieszkańców regionu i turystów, można było poczuć prawdziwego ducha zbliżających się świąt Wielkanocnych.
,
Jadwiga Jankowska-Cieślak dwukrotnie była laureatką Złotych Lwów za najlepszą główną rolę kobiecą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za filmy "Sam na sam" (1977) i "Wezwanie" (1997), a także laureatką Polskiej Nagrody Filmowej Orła za najlepszą główną rolę kobiecą w filmie "Rysa" (2008).
2
,
W sępoleńskiej Bibliotece im Jarosława Iwaszkiewicza w środę 9 kwietnia miała miejsce prezentacja autobiograficznej książki p. Teresy Fidery. Pani Teresa urodzona w Błaszkowie na ziemi kieleckiej, związana z sępoleńska ziemią od powrotu jej rodziny z przymusowych robót w hitlerowskich Niemczech ukończyła szkołę podstawową w Wałdowie. Naukę kontynuowała w Liceum Kulturalno-Oświatowym w Bydgoszczy. Lekcję śpiewu operowego pobierała u prof. Felicji Krysiewicz. Swoją pracę zawodową rozpoczęła w Teatrze Opery i Operetki w Bydgoszczy. Po odbudowaniu z wojennych zniszczeń Teatru Narodowego tam kontynuowała swoją karierę. Przez trzydzieści lat śpiewała w ponad czterech tysiącach przedstawień operetkowych i operowych. Z Teatrem Narodowym przejechała całą Europę, śpiewając na wielu znanych scenach operowych, Katedrach i salach koncertowych.
,
Na sępoleńskiej scenie Centrum Kultury i Sztuki wystąpili artyści Stowarzyszenia Operetka Wrocławska, którzy przenieśli zebranych w świat najpiękniejszych melodii operetkowych, które od lat zachwycają publiczność na całym świecie. Podczas koncertu usłyszeliśmy niezapomniane utwory mistrzów operetki, takich jak Johann Strauss, Franz Lehár, Emmerich Kálmán, Stanisław Moniuszko czy Jacques Offenbach. W programie znalazły się najbardziej rozpoznawalne arie, duety i sceny muzyczne, które podbijają serca melomanów. W repertuarze m.in.: „Wielka sława to żart!” – ponadczasowy hit operetkowy, „Brunetki, blondynki” – przebój znany z repertuaru Jana Kiepury, „Usta milczą, dusza śpiewa” – romantyczny duet z operetki „Wesoła Wdówka”, „Pieśń o Wilji” – melancholijny, wzruszający utwór Lehára, „Kuplety Adeli” – pełne wdzięku i wirtuozerii … oraz wiele innych czardaszów, walców i foxtrottów!
,
Jakiś czas temu w fejsbukowej przestrzeni pojawił się tajemniczy wpis z harcerską zagadką. Post był bardzo intrygujący, a odpowiedź na pytanie "co będzie za 41 dni?" (licząc od 10 marca, gdy to post się pojawił) wywołała falę kreatywności wśród internautów, odbiorców owego wpisu. Zagadka była bardzo trudna... Jak się później okazało, autorem i sprawcą całego zamieszania jest Pan Krzysztof i zgodnie z obietnicą odsłonił w końcu karty...
,
Krajna to ciągle mało znany region etnograficzny. Podzielona między dwa województwa: kujawsko-pomorskie i wielkopolskie, ale rozdarcie administracyjne nie przeszkadza Krajniakom dzielić się tradycją i jednoczyć wokół niej. Od co najmniej dwóch dekad Krajniacy podejmują liczne działania kulturalne na rzecz integracji lokalnej i regionalnej. Krzesiwem i spoiwem ich działań są polskie tradycje ludowe, ziemiańskie i mieszczańskie, które zostały niemalże całkiem wyniszczone wskutek zaborów, wojen i modernizacji.
,
Dzięki wspólnym wysiłkom najmłodszych uczniów, udało nam się przywołać wiosnę w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim! Z radością witamy tę piękną, kwiecistą Panią, która serdecznie powitała dzieci przybyłe na wydarzenie.
,
Sępoleńskie Centrum Kultury i Sztuki w niedziele popołudnie – 2 marca – przyciągnęło miłośników bluesa i gitarowego mistrzostwa. Na scenie pojawił się Andrea De Luca – włoski gitarzysta, który od lat zdobywa serca fanów w Europie swoją niepowtarzalną grą na gitarze Lap Steel, znanej także jako "gitary hawajskiej".
,
Tancerki z Kamienia, trenujące w miejscowym ośrodku kultury, z sukcesami reprezentowały Krajnę w stolicy. Z turnieju w tańcu sportowym przywiozły kilka pucharów.
,
Walentynkowy wieczór - 14 lutego 2025 roku w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim okazał się niezapomnianym wydarzeniem, a wszystko to za sprawą jednej z najbardziej znanych artystek polskiej estrady – Eleni, która po 3 latach znowu powróciła do Sępólna Krajeńskiego, by obdarować swoich fanów wyjątkowym koncertem. Bilety na to muzyczne wydarzenie wyprzedały się do ostatniego miejsca, a sala wypełniła się po brzegi fanami, którzy pragnęli spędzić ten szczególny wieczór w doborowym towarzystwie, przy dźwiękach niezapomnianych hitów Eleni.
3
,
W poniedziałek 10 lutego zmarła Bożena Fromm-Jelińska, działaczka kultury i wieloletnia pracowniczka M-GOK w Kamieniu Krajeńskim. Pani Bożena uczyła tańców ludowych aż do przejścia na emeryturę w 2020 roku.
,
„Rock Of My Life”, to program który zaprezentował zespół Żuki ze specjalną dedykacją dla wszystkich babć i dziadków. Muzycy wykonali znane przeboje z repertuarów The Beatles, Czerwonych Gitar, Niemena, Klenczona oraz innych Gwiazd Rocka. Natomiast utwory Queen oraz Scorpions w wykonaniu Sashy Onofriichuk’a - finalisty Voice Of Ukraina, występującego także na wspólnej scenie z grupą Scorpions, najpierw wbił słuchaczy w fotele, po czym poderwał na równe nogi z salwą oklasków.