REKLAMA

Przenoszenie ciężkich przedmiotów na odległość

11:36, 18.12.2017 | E.S
REKLAMA
Skomentuj
Przenoszenie ciężkich przedmiotów na odległość

Przenoszenie ciężkich rzeczy nie jest sprawą prostą i wie to każdy kto kiedykolwiek próbował przesunąć samodzielnie dwustu kilową szafę na akta albo coś innego co dużo ważyło. Ludzie od dawien dawna zmagają się z transportem ciężkich rzeczy na duże odległości.

Przenoszenie ciężkich przedmiotów na odległość

 Wystarczy przytoczyć chociażby budowę piramid w starożytnym Egipcie i transport wielkich kamiennych bloków na bardzo dalekie odległości, ale i wciąganie ich wysoko. To wszystko kosztowało mnóstwo ciężkiej pracy. Oczywiście ludzie próbowali sobie od zawsze taką pracę ułatwiać, jednak przesunięcie kamiennego bloku, który ważył kilkadziesiąt ton nawet w dzisiejszych czasach byłoby sporym wyzwaniem, a mówimy o ludziach, którzy nie mieli dźwigów i wciągarek. Egipcjanie prawdopodobnie używali jakiś okrągłych belek podkładanych pod te bloki i dzięki temu mogli transportować je na duże odległości. W dzisiejszych czasach wyglądałoby to zapewne inaczej i szukano by zastosowania sprzętu podobnego jak wyciągarka elektryczna, tylko znacznie większego. Potrafię sobie wyobrazić takie wielkie urządzenie z grubym łańcuchem. Wbija się wielki hak w wapienną bryłę, podkłada cylindryczne belki pod blok i uruchamia się wyciągarkę, która powoli ale systematycznie przesuwa bryłę centymetr po centymetrze.

Wciąganie przedmiotów do góry

Wcześniej omawialiśmy techniczne aspekty transportu w poziomie, jednak praktycznie każda budowa to również podnoszenie różnych elementów także w pionie. Tutaj sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ oprócz tego że trzeba to dźwignąć to jeszcze musi być podnoszony ładunek odpowiednio zabezpieczony i zamontowany. Dźwigi towarzyszą nam od dawna, już starożytne kultury znały dźwigi i dzięki temu mogły budować imponujące budowle, oczywiście wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na coraz wyższe podnoszenie materiałów szukano coraz lepszych sposobów na napędzanie dźwigu. Od dawna wiadomo że im więcej kół zębatych i przekładni, tym łatwiej jest transportować coś do góry, jednak i tak należy włożyć w to dużo siły. Tutaj technologię zdecydowanie zmieniły wciągarki elektryczne albo napędzane w inny sposób. Ważne żeby całą siłową pracę wykonywała maszyna, która nawija na bęben łańcuch lub linę i w ten sposób wprawia w ruch dźwig. Jest to proste a zarazem skuteczne zastosowanie wyciągarki.


Podsumowując ludzie od starożytności znali pewne rozwiązania, używali schematów jakich my używamy obecnie, jednak my mamy na usługach technologię i mocne wydaje silniki, które znacząco ułatwiają naszą pracę jak i oczywiście znacznie skracają czas potrzebny na transport.

(E.S)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© e-krajna.pl | Prawa zastrzeżone | 2018