Zamknij

EKG wysiłkowe – dla kogo? Na czym polega i jak się przygotować do badania?

19:37, 24.04.2024 artykuł sponsorwany Aktualizacja: 15:10, 25.04.2024

Jedną z bezinwazyjnych metod diagnostycznych, które pozwalają wykryć choroby wieńcowe, a także ocenić kondycję i pracę serca jest elektrokardiograficzna próba wysiłkowa, czyli EKG wysiłkowe. Badanie jest przeprowadzane w przypadku podejrzenia nieprawidłowości w obrębie mięśnia sercowego, kontrolnie, ale także u osób zdrowych, np. sportowców w ramach profilaktyki. Co warto wiedzieć przed diagnostyką? Jak wyglądają procedury medyczne?

Czym jest elektrokardiograficzna próba wysiłkowa?

Podczas EKG wysiłkowego mierzona i zapisywana jest aktywność serca, monitorowane jest ciśnienie krwi i sprawdzana jest wydolność układu krążenia. Badanie przeprowadzane jest podczas wysiłku fizycznego. Do ciała mocowane są specjalne elektrody, które wychwytują przez skórę sygnał i przesyłają go do elektrokardiografu. Urządzenie wzmacnia i rejestruje zmiany potencjału elektrycznego, który wytwarzany jest w mięśniu sercowym i rozchodzi się po ciele. Sygnały zapisywane są w postaci tzw. krzywych EKG.

Dlaczego EKG wykonywane jest podczas wysiłku?

Badanie przeprowadzane podczas wysiłku pozwala wychwycić nieprawidłowości, które nie są widoczne w czasie EKG spoczynkowego. Obrazowane są zmiany czynności i ukrwienia serca. Podczas wzmożonej aktywności wzrasta zapotrzebowanie na tlen, podnosi się ciśnienie, serce szybciej pompuje krew i zwiększa jej przepływ przez naczynia wieńcowe. Jeśli u osoby badanej pojawił się problem z niedostatecznym dotlenianiem mięśnia sercowego wskutek zwężenia żył, jest to rejestrowane w zapisie EKG. Uwidaczniane są zaburzenia rytmu serca, przewodzenia oraz jego niedokrwienia.

Kto powinien skorzystać z badania wysiłkowego?

Na testy wysiłkowe kierowane są osoby, które leczą się kardiologicznie, osoby mające wady serca, a także pacjenci, u których występuje podejrzenie choroby wieńcowej. Dzięki diagnostyce można określić stopień zaawansowania choroby niedokrwiennej mięśnia sercowego. Badanie przeprowadzane jest także w celu zakwalifikowania do inwazyjnego leczenia, jak np. przeprowadzenie koronografii, czy też wdrożenia rehabilitacji po zawałach, przeszczepach lub wszczepieniu bajpasów. Diagnostyka służy również do sprawdzenia skuteczności leczenia. Z testów wysiłkowych korzystają także sportowcy.

Kompleksową diagnostykę z zakresu chorób serca wykonują doświadczeni kardiolodzy Kielce to miasto, w którym usługi z tego zakresu świadczy Prywatna Poradnia Kardiologiczna Konstantynowicz&Kossak. Poza badaniem EKG spoczynkowym i próbą wysiłkową można przeprowadzić m.in. echo serca, Holter EKG i RR.

Jak się przygotować do badania?

Na testy wysiłkowe należy stawić się wypoczętym. Na 3 godziny przed EKG nie można nic jeść ani palić papierosów. W dzień badania dozwolony jest lekki posiłek bez mocnej kawy lub herbaty. Na 12 godzin przed próbą wysiłkową pacjenci powinni unikać wzmożonej aktywności fizycznej. Stosowanie dotychczas przyjmowanych leków musi zostać wcześniej skonsultowane z lekarzem. Zalecany jest wygodny strój oraz obuwie sportowe. Test diagnostyczny może być przeprowadzony na ergometrze, czyli specjalnym rowerze lub na bieżni ruchomej.

Przydatne informacje oraz dane kontaktowe potrzebne, żeby zapisać się na badania, dostępne są na stronie: http://www.kardiologkielce.com/badania-diagnostyczne/elektrokardiograficzna-proba-wysilkowa.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%