Zamknij

Jawność wynagrodzeń - co warto wiedzieć?

Artykuł sponsorowany 13:38, 17.07.2025 Aktualizacja: 13:39, 17.07.2025
fot. partnera fot. partnera

Szereg obowiązków i wymogów wpływających na polskie przepisy pracy wprowadziła dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 10 maja 2023 roku w zakresie wzmocnienia stosowania równości wynagrodzeń dla kobiet i mężczyzn za taką samą pracę. Co ciekawe, Polska musi dostosować się do tej dyrektywy do 7 czerwca 2026 roku! Jak realizowana będzie jawność wynagrodzeń? Co musimy wiedzieć?

Jawność wynagrodzeń

Spore znaczenie we wspomnianej dyrektywie ma jawność wynagrodzeń. Nowe przepisy mają zastosowanie do wszystkich pracowników pracujących na umowie o pracę i do osób starających się o zatrudnienie. Jeśli zamierzamy starać się o zatrudnienie w danej firmie, powinniśmy otrzymać od przyszłego pracodawcy następujące informacje:

  • Początkowe wynagrodzenie lub jego przedział, w oparciu na neutralnych i obiektywnych kryteriach pod względem płci
  • Przepisy układu zbiorowego stosowane w odniesieniu do danego stanowiska (w stosownych przypadkach)

Te informacje należy przekazać tak, aby zapewnić przejrzyste i świadome negocjacje związane z wynagrodzeniem. Pracodawca nie ma prawa zadawać pytań przyszłym pracownikom o ich wynagrodzenie w obecnym lub poprzednim miejscu pracy. Ogłoszenia o pracę i nazwy stanowisk pracy powinny zatem być neutralne pod względem płci i nie podważać prawa do równego wynagrodzenia za wykonywanie takiej samej pracy. Więcej informacji na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Przedsiębiorcy

Nowa dyrektywa płacowa

Pracodawcy mają za zadanie zapewniać pracownikom łatwy dostęp do kryteriów, które są stosowane do określania płacy, progresji i poziomów wynagrodzenia. Te kryteria muszą być neutralne i obiektywne pod względem płci! Ważne jest też to, że państwa członkowskie mogą zwolnić pracodawców zatrudniających mniej niż 50 osób z obowiązku dotyczącego progresji wynagrodzeń. Pracownicy mogą z powodzeniem otrzymywać informacje o indywidualnym poziomie wynagrodzeń i średnich poziomach pensji z podziałem na płeć i w odniesieniu do kategorii pracowników wykonujących te same obowiązki zawodowe. Jeśli informacje te nie są kompletne i dokładne, pracownicy mają możliwość wystąpienia o dodatkowe wyjaśnienia i szczegółowe informacje związane z przekazywanymi danymi. Co jeszcze ma znaczenie? Każdego roku pracodawca informuje swoich pracowników o przysługującym im prawie do otrzymywania informacji i krokach, jakie można podjąć w celu wykonania tego prawa. Należy udostępnić informacje w rozsądnym terminie - w ciągu 2 miesięcy od dnia zwrócenia się o dane informacje. 

Pamiętajmy o tym, że państwa członkowskie podejmują odpowiednie kroki w celu zapewnienia, aby pracodawcy podlegające sprawozdawczości związanej z wynagrodzeniami przeprowadzali wspólną ocenę wynagrodzeń wtedy, gdy spełnione są warunki takie jak:

  • Sprawozdawczość związana z płacami wskazuje na różnicę średniego poziomu wynagrodzenia pomiędzy pracownikami płci żeńskiej i męskiej, która wynosi co najmniej 5% w jakiejkolwiek kategorii pracowników
  • Pracodawca nie uzasadnił występującej różnicy w średnim poziomie pensji na podstawie neutralnych i obiektywnych kryteriów pod względem płci
  • Pracodawca nie zaradził różnicy w średnim poziomie płac w ciągu 6 miesięcy od dnia przedłożenia sprawozdania związanego z wynagrodzeniami

Po skorzystaniu z postępowania pojednawczego, pracownicy uważający się za pokrzywdzonych w związku z nieprzestrzeganiem równości wynagrodzeń, mają dostęp do sądowych postępowań, aby walczyć o swoje prawa zgodnie z zasadą równości wynagrodzeń. Postępowania te muszą być łatwo dostępne dla pracowników i osób występujących w ich imieniu, nawet po ustaniu zatrudnienia, w ramach którego występowała wspomniana dyskryminacja. Dyrektywa wskazuje także, że pracownicy i ich przedstawiciele nie mogą być traktowani mniej korzystnie w związku z tym, że wykonywali swoje prawa w zakresie równego wynagrodzenia lub zapewniali pomoc innej osobie w ochronie jej praw. 

Jak widzimy, nowa dyrektywa unijna wprowadza w Polsce różnorodne modyfikacje, których trzeba przestrzegać w miejscach pracy.

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%