Zamknij

Ratuj się przed zanieczyszczeniami!

18:42, 27.03.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 18:42, 27.03.2018
Skomentuj Fot. Materiał partnera Fot. Materiał partnera

Zjawisko smogu jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Związki chemiczne zawarte w powietrzu wpływają negatywnie na funkcjonowanie organizmu i są szczególnie niebezpieczne dla górnych dróg oddechowych. W ostatnim czasie poziom zanieczyszczenia powietrza stał się na tyle wysoki, że o problemie zaczęto mówić we wszystkich mediach. Co więc można zrobić, by zmniejszyć emisję niebezpiecznych substancji do atmosfery?

Główne źródła zanieczyszczeń

Przyczyną smogu w Polsce są przede wszystkim spaliny z kotłów na paliwa stałe. Poza tym, wiele gospodarstw domowych używa złej jakości węgla, który również powoduje tworzenie się szkodliwych związków przedostających się do atmosfery. Według Polskiej Izby Ekologii, największą ilość pyłów zanieczyszczających powietrze emitują właśnie gospodarstwa komunalno-bytowe. Wpływ na wzrost poziomu zanieczyszczeń ma również palenie śmieci i drewna. Znaczny odsetek toksyn jest produkowany przez przemysł (energetyka węglowa) i transport (pojazdy spalinowe).

Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem na obniżenie poziomu zanieczyszczeń w powietrzu jest wymiana pieca i opału. Dodatkowo, warto ograniczyć korzystanie z własnych samochodów i przesiąść się do komunikacji miejskiej lub pojazdów współdzielonych. Innym rozwiązaniem, które wpłynie na zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery jest wymiana szamba na ekologiczne.

Szambo wykonane z tworzywa sztucznego

Jest ono zbudowane z trójwarstwowych ścian, co gwarantuje szczelność. Szambo wykonane jest z laminatów, dzięki którym jest bardzo wytrzymałe. W porównaniu z tradycyjnym szambem jest w większym stopniu odporne na uszkodzenia, działanie czynników zewnętrznych i warunki atmosferyczne. Wykorzystywane laminaty są przede wszystkim sztywne i lekkie, dlatego nacisk gruntu nie jest zagrożeniem dla trwałości zbiornika. Dodatkowymi elementami wpływającymi na wzrost wytrzymałości, są fałdy na ścianach. Przy wyborze odpowiedniego produktu trzeba wziąć pod uwagę m.in.: parametry zbiornika (wysokość, szerokość, długość), wysokość szybu i średnica kroćca. Standardowa pojemność szamba ekologicznego waha się między 2500, a 8000l. Wybór konkretnego zbiornika zależy od liczby użytkowników, dlatego, że pojemność musi odpowiadać ilości produkowanych ścieków.

Przygotowanie terenu

Przed instalacją szamba ekologicznego należy odpowiednio przygotować grunt. Niezbędne jest wykonanie wykopu i podsypki, dla odpowiedniego osadzenia zbiornika. Ten rodzaj szamba jest najczęściej wybierany przez właścicieli działek o niewielkim metrażu, na którym nie zmieści się np. oczyszczalnia biologiczna. Jeśli jedna nie ma żadnych przeciwwskazań, oczyszczalnie biologiczne są świetną alternatywą dla szamb ekologicznych. Proces filtracji ścieków odbywa się w tym przypadku wewnątrz urządzenia i bazuje na utlenianiu ścieków. Zakup oczyszczalni, to inwestycja, która w dłuższej perspektywie zacznie przynosić zyski. Główną zaletą takiego rozwiązania jest brak konieczności comiesięcznego przyjazdu szambiarki.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%