Zamknij
REKLAMA

SG: strona białoruska przygotowuje się dziś na dużą próbę forsowania granicy

13:56, 14.11.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

"Po +spokojnej+ nocy w rejonie koczowiska w Kuźnicy aktualnie obserwujemy, że w to miejsce dysponowane są kolejne grupy uzbrojonych funkcjonariuszy służb białoruskich. Zauważamy wśród migrantów poruszenie. Pojawił się również telewizyjny wóz transmisyjny" - poinformowała na Twitterze Straż Graniczna.

Strona białoruska przygotowuje się dzisiaj na dużą próbę forsowania granicy - poinformowała w niedzielę Straż Graniczna. Dodała, że w rejon koczowiska w Kuźnicy docierają kolejne grupy uzbrojonych funkcjonariuszy, a migranci otrzymali od białoruskich służb m.in. gaz.

W kolejnym wpisie dodano, że z koczowiska zniknęły niektóre namioty, a "cudzoziemcy dostają instrukcje, sprzęt oraz gaz" od białoruskich służb.

"Widać, że strona białoruska przygotowuje się dzisiaj na dużą próbę forsowania granicy. Nasze siły są w gotowości do działania" - napisano.

Z kolei rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował na Twitterze, że "przy granicy z Polską po stronie Białorusi co chwilę pojawiają się osoby, które eskalują sytuację". "Ten mężczyzna oddał strzały w powietrze, potem próbował uszkodzić polską barierę graniczną" - napisał załączając zdjęcie mężczyzny ubranego mundur.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 33 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią ma powstać stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora wzdłuż granicy z Białorusią powstanie na długości 180 km na terenie Podlasia. Na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug. Łącznie zapora będzie miała 5,5 m wysokości. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Pod koniec września Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni. (PAP)

autor: Marcin Chomiuk

mchom/ amac/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

xx

3 0

Polacy są z Wami żołnierze i wspierają wszystkich , którzy bronią naszej granicy. Wielka szkoda ,że mamy aż tak podłą i *%#)!& opozycję, która zamiast wspierać Rząd jak zwykle przeszkadza Rządowi i utrudnia . Myślę ,że w kolejnych wyborach Platforma polegnie , Polacy za to wszystko im się odwdzięczą . Już widać ,że słupki poparcia Platformie lecą w dół. 14:32, 14.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%