Zamknij
REKLAMA

Premier: obniżamy do zera VAT na żywność i z 23 proc do 8 proc. VAT na paliwo

15:22, 11.01.2022 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

"W drugiej tarczy antyinflacyjnej już od 1 lutego na sześć miesięcy, czyli do końca lipca, wdrażamy nowe kolejne rozwiązania. Z 23 proc. na 8 proc. chcemy obniżyć VAT na paliwo. To będzie fundamentalna zmiana cenowa" - mówił premier, podkreślając, że zmiany cen na stacjach benzynowych będą widoczne za trzy, cztery tygodnie.

W ramach drugiej tarczy antyinflacyjnej obniżamy do zera VAT na żywność i z 23 proc do 8 proc. VAT na paliwo - powiedział premier Mateusz Morawiecki na wtorkowej konferencji prasowej. Zapowiedział, że zmiany nastąpią od 1 lutego.

"Wpływ, który szacujemy na cenę litra paliwa, ropy, oleju napędowego, to ok. 60 gr., nawet do 70 gr. Taki będzie skutek, który budżet państwa polskiego bierze na siebie" - powiedział.

"Do zera obniżamy VAT na żywność. Koszt tegoroczny przekroczyć może 6 mld, może nawet do 7 mld, niektóre szacunki pokazują, ale jest to bardzo ważne. I tutaj apeluję do wszystkich przedsiębiorców, którzy handlują towarami żywnościowymi o odpowiednie obniżenie cen produktów (...). To jest bardzo ważne. To nie jest dzisiaj zarobek przedsiębiorców, to jest część, która trafia do budżetu państwa polskiego" - mówił. Wskazał, że obniżenie stawki VAT do zera powoduje, że od 1 lutego powinny spaść ceny.

Premier apelował, by sprawdzać, czy handlowcy rzeczywiście obniżają ceny produktów. (PAP)

autorka: Małgorzata Werner-Woś

mww/ mmu/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

xx

2 3

👍👍👍👍🙂 14:48, 12.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

FanFan

3 0

Nawet pisowski beton musi wiedziec,ze obnizenie vatu na chwile,odroczy tylko wyzsze ceny,ale ich nie zatrzyma. Zdaje sie ,ze premier gasi pozar benzyna... aaa co do benzyny,dzis sprzedano spore udzialy lotosu firmom z Arabii Saudyjskiej i Węgier. A mowili o Tusku,ze sprzedal....🤣🤣🤣🤣 15:26, 12.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ojejkuojejku

0 0

Siusiasz własnym rozumem. 22:26, 18.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%