Jednym z punktów obrad wtorkowego Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego była informacja MEN odnośnie do wyroku Sądu Najwyższego w kwestii godzin nadliczbowych nauczycieli.
„W ministerstwie trwają prace nad przygotowaniem kierunku rozwiązań do Karty Nauczyciela, które w jakiś sposób odniosłyby się do tych naprawdę bardzo dużych zmian dokonanych przez tę uchwałę Sądu Najwyższego” – poinformowała przedstawicielka resortu edukacji
MEN zasygnalizował również, że z przeprowadzanych analiz wynika, jak bardzo uchwała SN zaingerowała w dotychczasowy porządek i rozumienie przepisów, szczególnie w zakresie czasu pracy nauczycieli.
„Po przeanalizowaniu rozwiązań kodeksu pracy, które odnoszą się do warunków i zasad realizacji pracy w nadgodzinach i po przeanalizowaniu tego jak można je zaimplementować do pragmatyki nauczycielskiej okazuje się, że pól do zmian jest bardzo dużo” – podkreśla resort edukacji
Ministerstwo Edukacji Narodowej wciąż jednak nie przedstawiło konkretnych rozwiązań w powyższej kwestii. Zniecierpliwienie samorządowców rośnie.
Wiceprezydent Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz zwróciła uwagę, że w samorządach pojawiają się już petycje i propozycje rozwiązań płynące od rodziców i uczniów dotyczące organizacji wycieczek szkolnych.
„Wychodzi na to, że to samorządy nie chcą organizować wyjazdów. Ten problem staje się coraz większy. To musi zostać rozwiązane przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego” – zaznaczała Iwona Waszkiewicz
Bernadeta Skóbel ze Związku Powiatów Polskich jako dwie najistotniejsze kwestie wskazała długość okresu rozliczeniowego i sposób ewidencjonowania czasu pracy.
„W tych dwóch zakresach nie przedstawili państwo żadnych rozwiązań, a to dla nas kwestia kluczowa” – zwróciła się do MEN Bernadeta Skóbel
Przedstawicielka Związku Powiatów Polskich pytała też o propozycję MEN dotyczącą tego, by w sytuacji stałego przydziału zajęć i obowiązków nauczyciela który może spowodować pracę w godzinach nadliczbowych, nauczyciel był zobowiązany poinformować o tym fakcie dyrektora szkoły a ten organ prowadzący.
Przedstawiciele samorządów wyrazili zniecierpliwienie przedłużającymi się pracami zespołu do wypracowania rozwiązań w sprawie godzin nadliczbowych nauczycieli. Temat rozliczania godzin nadliczbowych nauczycieli wraz z konkretnymi propozycjami MEN w tym zakresie ma powrócić na kolejnym spotkaniu zespołu.
mo/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz