Zamknij
REKLAMA

Wojewódzkie obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

18:41, 31.08.2019 | źródło: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki
REKLAMA
Skomentuj
fot. KPUW

Oficjalne uroczystości odbędą się 1 września pod pomnikiem Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 w Toruniu. Zaczynamy o godz. 4.45 apelem harcerskim. O godz. 9.00 Msza Św. pod przewodnictwem ks. bpa Wiesław Śmigla i okolicznościowa ceremonia wojskowa.

- 80 lat temu wydarzyła się rzecz dla świata niezwykła, straszna – mówił podczas konferencji prasowej współorganizator uroczystości, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. 

- W pierwszych dniach po wybuchu II wojny światowej nasi rodacy ginęli na łąkach, w lasach, w obozach koncentracyjnych, w więzieniach. Następnie, w czasie wojny kolejne setki tysięcy ludzi ginęły z rąk niemieckich i sowieckich – przypominał.

- Robimy to wspólnie – w Toruniu, w Bydgoszczy, w ważnych miejscach dla naszego województwa, takich jak np. Jabłonowo Pomorskie, czy dworek w Parchaniu. To są ważne akcenty, które podkreślają naszą pamięć i szacunek do ofiar. Bez ich ofiarności nie byłoby wolnej i niepodległej Polski – podkreślał wojewoda przed pomnikiem Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 w Toruniu.

Na obchody zapraszają organizatorzy: Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski, Ordynariusz Diecezji Toruńskiej JE ks. bp Wiesław Śmigiel oraz Dowódca Garnizonu Toruń płk Dariusz Adamczyk.

Program obchodów w załączniku

(źródło: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© e-krajna.pl | Prawa zastrzeżone