Zamknij

Badanie: ponad 500 zł na pracownika z okazji świąt chce w tym roku wydać co piąta firma

20:47, 03.12.2019 | E.S
REKLAMA
Skomentuj
PAP

Jak wskazali autorzy opublikowanego we wtorek badania, w 2019 r. firmy przeznaczą więcej pieniędzy niż rok temu na inicjatywy pracownicze związane ze świętami.

Najpopularniejszą inicjatywą pracodawców, związaną z Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem, jest organizacja spotkania świątecznego. W tym roku 47 proc. firm spędzi tak czas ze swoimi pracownikami. Na drugim miejscu wśród popularnych benefitów są premie świąteczne. Zamierza je wypłacić 34 proc. pracodawców. 26 proc. firm planuje wręczyć zatrudnionym bony podarunkowe, 22 proc. upominki, a 18 proc. wspólnie z pracownikami wziąć udział w akcji charytatywnej. Natomiast 16 proc. przedsiębiorstw nie planuje żadnych dodatkowych aktywności związanych ze świętami.

37 proc. pracodawców - jak wskazano we wtorkowym komunikacie - skupi się na jednej świątecznej inicjatywie ? najczęściej zorganizują wigilię pracowniczą (14 proc.) lub przekażą pracownikom premię okolicznościową (10 proc.). Dwa bonusy świąteczne deklaruje 22 proc. firm. Najczęściej połączą przyjęcie świąteczne z premią (8 proc.). Z kolei 30 proc. przedsiębiorstw deklaruje wręczenie pracownikom trzech lub więcej bonusów.

Z okazji świąt na jednego pracownika 20 proc. przedsiębiorstw zamierza wydać ponad 500 zł, co stanowi wzrost w tej grupie o 7 p.p. rdr. - wynika z badania. Odsetek firm, które chcą zapewnić prezenty świąteczne o wartości od 100 do 300 zł, wynosi 30 proc. (spadek o 7 p.p. rdr). Z kolei 19 proc. pracodawców, podobnie jak w ubiegłym roku, zapewnią zatrudnionym dodatkowe świadczenia w wysokości od 300 do 500 zł.

Bony podarunkowe w większości firm (89 proc.) będą przyznawane wszystkim pracownikom. Premie okolicznościowe 76 proc. przedsiębiorstw planuje przyznać wszystkim zatrudnionym, 16 proc. - większości pracowników, a 7 proc. mniej niż połowie załogi. Pracodawcy wciąż zamawiają też w tym roku paczki dla pracowników lub ich dzieci - dodano.

"W nowym roku pracownicy blisko połowy firm mogą też spodziewać się wzrostu wynagrodzenia" - czytamy w komunikacie. Pensje swoim pracownikom na początku przyszłego planuje podnieść 48 proc. firm. "To najwyższy odsetek w historii badania. Jest to pochodna podniesienia płacy minimalnej od stycznia 2020 r. oraz sezonowości zmian"? napisano. Dodano, że firmy z reguły przyznają podwyżki w pierwszym kwartale.

Wynagrodzenia zostaną podniesione, jak podano, przede wszystkim w przedsiębiorstwach z regionu wschodniego (57 proc.). Obszar ten obejmuje woj. warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie i podkarpackie. "W pozostałych regionach odsetek firm, które planują podwyżki, waha się od 45 proc. na północy (woj. zachodniopomorskie i pomorskie) do 49 proc. na zachodzie kraju (woj. lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie)" - wskazano. Na wzrost wynagrodzeń, jak dodano, mogą liczyć także pracownicy ze wsi spoza aglomeracji miejskich (54 proc.), miast od 20 do 50 tys. mieszkańców (53 proc.) oraz miast do 20 tys. mieszkańców (52 proc.).

Wyższych pensji może spodziewać się 56 proc. pracowników z branży finansowej. W pozostałych branżach, które poddano analizie (przemysł, budownictwo, handel i naprawy, transport, gospodarka magazynowa i łączność, obsługa nieruchomości i firm oraz pozostała działalność usługowa) odsetek firm, które deklarowały podwyżki dla zatrudnionych, nie spadł poniżej 45 proc.

"Plany Pracodawców" to sondaż Instytutu Badawczego Randstad. Wywiady bieżącej, 40. edycji, zostały zrealizowane w okresie od 8 października do 7 listopada 2019 r. na reprezentatywnej próbie 1 tys. firm. Z próby wykluczono przedsiębiorstwa zatrudniające poniżej 10 osób, firmy doradztwa personalnego oraz firmy, dla których agencje pracy tymczasowej nie świadczą usług.

Randstad Polska, działający na rynku doradztwa personalnego i pracy tymczasowej, jest częścią holenderskiego Randstad Holding.

(PAP)

autor: Magdalena Jarco

(E.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (7)

sępolniaksępolniak

0 5

Ciekawe jakie podwyżki szykują dla pracowników przedsiębiorcy z naszego powiatu. Ktoś? Coś? 20:54, 03.12.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

 gość gość

3 0

Pracodawcy sępoleńscy ledwo"dyszą" , wielu
rozważa pozamykać swoje firmy z początkiem roku więc z czego mają dać???W samym centrum miasta już 10 sklepów zlikwidowanych.Tak mają się tu interesy. 07:19, 04.12.2019


PracownikPracownik

7 0

To tylko świadczy o tym jak mało płacą pracodawcy swoim pracownikom. Dadzą raz w roku 500 i myślą że są miłosierni. Jeżeli zarabia się wystarczająco dobrze przez cały rok , to te geszenki nie są nikomu potrzebne. 22:39, 03.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dddd

7 0

Pracodawca nic nikomu nie daje tylko płaci za czas, umiejętności (których często sam nie ma), po prostu za pracę. Jeśli nie płaci uczciwie prędzej czy później przestanie być przedsiębiorcą. 07:23, 04.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

gośćgość

1 0

W Sępólnie jedynie wielki ruch jest na ulicach, strach przechodzić przez jezdnię nawet na pasach.Nawet w sklepach spożywczych mniejszy ruch, bo przecież mamy markety😡👎 11:56, 04.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

aa

0 0

Poczekajcie, może nasz łaskawy rząd naprawi tą bezczelną niesprawiedliwość i nałoży pracodawcom obowiązek wypłacania premii świątecznych. Przy okazji, co z innowiercami? 12:34, 05.12.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

emerycikemerycik

0 0

już naprawia, rozdaje wasze podatki na prawo i lewo, podnosi płace, ceny, po nowym roku podatki i opłaty, wyznacza spolegliwych sobie sędziów, emerytom obiecuje gruszki na wierzbie zabierając je niepełnosprawnym 17:53, 06.12.2019


REKLAMA
© e-krajna.pl | Prawa zastrzeżone