Zamknij

Konferencja i szkolenie na temat funkcjonowania gospodarstw ekologicznych

20:03, 25.11.2023 . Aktualizacja: 20:10, 25.11.2023
Skomentuj fot. Andrzej Ossowski fot. Andrzej Ossowski

Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu zorganizował 22 listopada w Dworku w Zieleninie spotkanie na temat podstaw funkcjonowania gospodarstw ekologicznych.

Spotkanie otworzyła i przywitała gości p. Karolina Lisiecka przewodnicząca Pomorskiego Stowarzyszenia Producentów Ekologicznych BIOPOMORZE.

Pierwszym tematem był wykład głównego specjalisty ds. rolnictwa ekologicznego w PODR Lubań p. Agnieszki Jereczek  „Co każdy rolnik ekologiczny powinien wiedzieć, jakich błędów unikać – przetwórstwo, certyfikacja”, w którym szeroko omówiła zasady działania gospodarstw ekologicznych.

Kolejnym wykładowcą był Patryk Smoleń z firmy Timac Agro. Tematem jego wystąpienia było omówienie praktycznych i ekonomicznych aspektów uprawy ekologicznej warzyw z zastosowaniem najnowszych badań i osiągnięć dotyczących wzbogacania gleby i nawożenia środkami dopuszczalnymi w ekogospodarstwach.

Dwóch kolejnych prelegentów przedstawiło ciekawą ofertę, która może zainteresować nie tylko właścicieli gospodarstw ekologicznych ale szerzej wszystkich rolników, a nawet działkowców. Pierwszym był Jarosław Jolkowski z Agroimpexu, który przedstawił ofertę folii i włóknin biodegradowalnych, mających zastosowanie przeciw chwastom w uprawach, wzmocnieniu skarp, jako maty do kiełkowania i służących do ocieplania zasiewów i roślin zabezpieczanych przed mrozem. Wszystkie przedstawiane produkty firmy są w pełni ekologiczne i kompostowalne, wykonane z włókien roślinnych i wełny. Ofertę pionowych paneli fotowoltaicznych firmy Kelfield, które mogą być stosowane np. do ogradzania pastwisk i pozwalają na pozyskiwanie energii bez wyłączania ziemi z upraw lub hodowli przedstawił Paweł Kwiecień, dyr ds. energii odnawialnej.

Część wykładową spotkania zakończył wykład p. Agnieszki Jereczek „Łączenie ekoschematów i dopłat ekologicznych – dobry płodozmian to podstawa”, w którym omówiła wymagania stawiane gospodarstwom ekologicznym w związku z programem dopłat.

Po wykładach rozpoczęła się dyskusja, z której można było wywnioskować, że takie spotkania są oczekiwane przez rolników, którzy już prowadzą gospodarstwa ekologiczne i tych, którzy zamierzają przestawić swoje na produkcję ekologiczną. Jak oczekiwane przez konsumentów są takie gospodarstwa świadczy fakt, że coraz więcej klientów poszukuje produktów z europejskim oznaczeniem EKO.

Mimo, że w Polsce wzrasta liczba takich gospodarstw w porównaniu z Holandią, Francją czy Niemcami mamy jeszcze dużo do zrobienia. Tam w uprawie eko produkuje się do 50% warzyw.

Na koniec spotkania pan Stanisław Małachowski, znany wśród rolników ze swojej działalności nie tylko rolniczej ale też regionalistycznej i kulturalnej zaprosił wszystkich uczestników na obiad, przy którym kontynuowano już prywatnie dyskusję. Atmosferę dodatkowo poprawił występ akordeonisty z koncertem piosenek kaszubskich i popularnych biesiadnych.

Wszyscy zainteresowani tematami wykładów mogą zapoznać się z niektórymi na stronie Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, część z materiałów można z tej strony pobrać.

Tekst, zdjęcia Andrzej Ossowski

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%