Zamknij
REKLAMA

Zawody balonowe o puchar Gordona Bennetta na kujawsko-pomorskim niebie

21:12, 10.05.2021 | Departament Promocji i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
Skomentuj fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
REKLAMA

Blisko dwadzieścia balonów z międzynarodowymi drużynami na pokładzie pojawi się w sierpniu na kujawsko-pomorskim niebie. Wszystko za sprawą zaplanowanych na koniec wakacji Międzynarodowych Zawodów Balonów Wolnych w lotach długodystansowych o puchar Gordona Bennetta. To najstarsze i najbardziej prestiżowe wydarzenie lotnicze na świecie. Organizację wielkiej balonowej fiesty wspiera samorząd województwa.

List intencyjny w tej sprawie, w obecności przewodniczącej sejmiku województwa Elżbiety Piniewskiej i dyrektora zawodów Arkadiusza Iwańskiego, podpisali dziś (11 maja) marszałek Piotr Całbecki oraz prezes Aeroklubu Polskiego Jerzy Makula i prezes Aeroklubu Pomorskiego Jerzy Wiśniewski. Relacja z konferencji.

Puchar Gordona Bennetta organizowany jest od 1906 roku. Polska, po 85 latach, ponownie będzie gościć najlepszych baloniarzy z całego świata. 

- To wielkie wyróżnienie, ale też ogromne wyzwanie. Jestem jednak przekonany, że dzięki wspólnemu zaangażowaniu uda się stworzyć warunki do wspaniałego widowiska - podkreślił podczas konferencji marszałek Piotr Całbecki.

Początek zawodów planowany jest między 20 a 22 sierpnia (w zależności od warunków pogodowych). Balony będą startować z terenu lotniska Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu. Dotychczas zgłosiło się 11 ekip, zapisy kończą się 15 maja. Poza europejskimi drużynami w zawodach wezmą udział także reprezentanci Australii i Stanów Zjednoczonych. Wydarzenie będzie w całości transmitowane online. Więcej informacji wkrótce na www.kujawsko-pomorskie.pl.

Polacy są jedną z najbardziej utytułowanych nacji w tej dyscyplinie sportu – w zawodach triumfowali sześciokrotnie (w latach 1933, 1934, 1935, 1938, 1983 oraz 2018). W 2018 roku, po starcie w Bernie, po tytuł mistrzów sięgnęli Mateusz Rękas i Jacek Bogdański, którzy w czasie 58 godzin i 28 minut przelecieli dystans 1145 km. W ten sposób załoga wywalczyła szósty dla naszego kraju puchar Gordona Bennetta i umocniła się na siódmym miejscu w klasyfikacji dotychczasowych zwycięzców imprezy. Sukces dał Polsce prawo organizacji zawodów, które ze względu na sytuacją pandemiczną, zostały przesunięte na 2021 rok.

Toruń posiada bogate tradycje lotnicze. Stacjonował tu w międzywojniu batalion balonowy i działała Szkoła Podchorążych Wojsk Balonowych. Trzykrotnie odbywały się tutaj także Krajowe Zawody Balonów Wolnych o Puchar płk. Aleksandra Wańkowicza (w latach 1935, 1936 i 1937).

(Departament Promocji i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%