Zamknij
REKLAMA

Jubileuszowy Turniej Szachowy w Nakle

22:06, 06.06.2019 | E.S
Skomentuj
Jubileuszowy Turniej Szachowy w Nakle - fot. nadesłane KPZSz
REKLAMA

Relacja z Turnieju Szachowego z Okazji 720-lecia Nadania Praw Miejskich Nakła nad Notecią oraz Mistrzostw Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Nakle nad Notecią – 02.06.2019 r.

Sobota 02 czerwca 2019 roku w Nakle nad Notecią przebiegała pod znakiem wielu wydarzeń kulturalnych i sportowych. Mieliśmy mianowicie wielką imprezę tenisową dla dzieci z Okazji Dnia Dziecka, organizowaną na sześciu kortach przez Szkołę Tenisa ZGODA pod przewodnictwem Piotra Zwolińskiego. Rodzynkiem dla fanów dobrego jadła był Jarmark Kulinarny Św. Wawrzyńca odbywający się wzdłuż ulicy Powstańców Wielkopolskich. Kto był tego dnia w tym barwnym i gwarnym miejscu Nakła nad Notecią, ten mógł skosztować wielu pyszności oraz kupić płody rękodzieła Nakła nad Notecią i okolic. Kto z Państwa kojarzy zakręconego gościa na punkcie szachów o nazwisku Wiśniewski, pochodzącego z Nakła nad Notecią, ten wie, o czym dalej będę pisał. Kusi mnie jednak, aby się pożalić, ile to musiałem zapłacić za szaszłyk i bigos, ale skupię się na pozytywnym przekazie, bo potrawka z ryżem była smaczniejsza i za znacznie bardziej przystępną cenę.

W tym słonecznym dniu, w pobliskim Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Krzywoustego w Nakle Nad Notecią odbyły się dwa turnieje szachowe. Pierwszy to zgłoszony do oceny rankingowej FIDE Turniej z Okazji 720-lecia Nadania Praw Miejskich Nakła nad Notecią oraz Mistrzostwa Województwa Kujawsko-Pomorskiego Juniorów w Szachach Błyskawicznych. Dzięki gościnności wspomnianego Liceum z Panem Dyrektorem Pawłem Darulem na czele oraz wsparciu Zespołu Obsługi Oświaty i Rekreacji w Nakle nad Notecią i pomocy Anny Mrozek – udało się zorganizować i przeprowadzić te zawody na bardzo wysokim poziomie. Dla porządku dodam, że organizatorami zmagań był Kujawsko-Pomorski Związek Szachowy (a w zasadzie jego Prezes) oraz wspomniany ZOOiR.

Nieszczęściem jednak całego przedsięwzięcia był fakt, że w ten weekend w naszym województwie, odbywało się równolegle kilka innych imprez szachowych, więc nakielska frekwencja była niższa niż zakładano. Nie mam żalu, że Bydgoszcz grała w Bydgoszczy, a Toruń w Czernikowie, jednak brak zawodników z Mroczy, Szubina (poza drobnym wyjątkiem), Kcyni czy Sadek, już nieco smuci. Ci szachiści, którzy jednak do Nakła dojechali, z pewnością nie pożałowali.

W Turnieju OPEN zagrało łącznie 20 zawodników z takich miejscowości jak Bydgoszcz, Świecie, Łochowo, Kielce, Aleksandrów Kujawski, Włocławek, Trzemeszno, Konin, Kraków i oczywiście Nakło nad Notecią. Szachiści grali na dystansie 7 rund z czasem 12 minut + 3 sekundy za ruch dla zawodnika. Dość pewnie sytuacje kontrolował Mateusz Budnik z KSz Gambit Świecie, posiadający najwyższy ranking w zawodach, który ostatecznie wygrał, oddając dwa remisy i pozostałe partie wygrał. Na drugim miejscu wylądował Leszek Bakalarz (KSz Hetman Kielce), a podium uzupełnił junior UKS Smecz Konin – Antoni Paprocki (lat 15). Honor nakielskich szachów uratowali Hubert Gabryszewski (IV miejsce) i Jacek Michalak (V miejsce). Najlepszą kobietą została Weronika Wiśniewska, ucząca się na co dzień w Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią  … prywatnie … córka sędziego, broniąca barw NOK Nakło i Teamu Wiśniewskich.

Ogień leciał w partiach rozgrywanych przez młodych szachistów w ramach Mistrzostw Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Szachach Błyskawicznych. Młodzież grała w jednej grupie na dystansie 9 rund z czasem 5 minut + 3 sekundy za wykonane posunięcie. Mieliśmy tutaj gamę wiekową od 7 lat wzwyż, z takich miejscowości jak Bydgoszcz, Włocławek, Nakło nad Notecią, Łochowo, Karnowo, Włóki. Klasyfikacja końcowa obejmowała jednak juniorów do lat 10, 13 i 16, osobno wśród dziewcząt i chłopców. Niemal wszyscy grający zawodnicy otrzymali specjalnie przygotowane puchary i dyplomy. Nikt nie wyjechał bez nagrody czy upominku, dzięki wsparciu Gminy Nakło nad Notecią, Kujawsko-Pomorskiemu Związkowi Szachowemu, Zespołowi Obsługi Oświaty i Rekreacji w Nakle nad Notecią oraz Piekarni Karolczak z Nakła nad Notecią. A oto listy triumfatorów w poszczególnych kategoriach:

Dziewczęta do lat 10

 1. Urbańska Ada – PKS Wiatrak Bydgoszcz
 2. Kilichowska Kornelia – PKS Wiatrak Bydgoszcz
 3. Kapuścińska Natalia – Włocławek
 4. Witkowska Marta – PKS Wiatrak Bydgoszcz

Dziewczęta do lat 13

 1. Zaderecka Maria – PKS Wiatrak Bydgoszcz

Dziewczęta do lat 16

 1. Górny Maria – UKS MDK Nr 5 Bydgoszcz
 2. Kroczka Jagoda – UKS MDK Nr 1 Hetman Bydgoszcz

Chłopcy do lat 10

 1. Ligowski Konrad – Bydgoszcz
 2. Grochowski Ignacy – PKS Wiatrak Bydgoszcz

Chłopcy do lat 13

 1. Przybylski Bartosz – PKS Wiatrak Bydgoszcz
 2. Paprocki Franciszek – Włóki
 3. Bartosz Górecki – NOK Nakło
 4. Ziomek Mateusz – Bydgoszcz
 5. Górski Gracjan – NOK Nakło

Turniej z Okazji 720-lecia Nadania Praw Miejskich Nakła nad Notecią - mężczyźni

 1. Budnik Mateusz – KSz Gambit Świecie – 6 pkt. / 7 możliwych
 2. Leszek Bakalarz – KSz Hetman Kielce – 6 pkt.
 3. Paprocki Antoni – UKS Smecz Konin – 5 pkt.
 4. Gabryszewski Hubert – NOK Nakło – 4,5 pkt.
 5. Michalak Jacek – NOK Nakło – 4,5 pkt.
 6. Jastrzębski Tomasz – KSz Gambit Świecie – 4,5 pkt.
 7. Górecki Adam – Aleksandrów Kujawski – 4 pkt.
 8. Szmidt Przemysław – KSz Gambit Świecie – 4 pkt.
 9. Paprocki Stanisław – Gens Una Sumus Kraków – 4 pkt.
 10. Górny Jacek – BKS Chemik Bydgoszcz – 3,5 pkt.
 11. Jaźwiecki Mariusz – KSz Gambit Świecie – 3 pkt.
 12. Majdan Zygmunt – Szkocja – 3 pkt.
 13. Kapuściński Andrzej – Włocławek – 3 pkt.
 14. Michalak Krzysztof – NOK Nakło – 3 pkt.
 15. Kołomyjec Jerzy – Bydgoszcz – 3 pkt. (najstarszy uczestnik)
 16. Kowalski Waldemar – Trzemeszno – 3 pkt.
 17. Zdralek Hubert – Szubin – 2 pkt.
 18. Prus Krzysztof – Trzemeszno – 2 pkt.

Turniej z Okazji 720-lecia Nadania Praw Miejskich Nakła nad Notecią - kobiety

 1. Wiśniewska Weronika – NOK Nakło
 2. Krupecka – Bakalarz Danuta – BKS Chemik Bydgoszcz

Jarosław Wiśniewski KPZSz

(E.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz