Zamknij
REKLAMA

Rozsławili więcborską kulturę

16:50, 16.07.2020 | E.S
Skomentuj Rozsławili więcborską kulturę - fot. nadesłane MGBP w Więcborku
REKLAMA

W ramach realizacji projektu "Ożywienie lokalnej kultury", realizowanego przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Więcborku, Chór "Lutnia" z Więcborka, zgłosił się do współpracy, w ramach przedsięwzięcia i miał możliwość zaprezentowania wyników swojej pracy podczas wspaniałej trasy koncertowej.

Pierwszy koncert odbył się dnia 11 lipca, w sobotę rano, w Kaplicy pw. Wieczystego Kapłana w Domu św. Jana Pawła II w Bydgoszczy. Drugi koncert chóru miał miejsce, jeszcze tego samego dnia wieczorem, w bazylice kalwaryjskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Podczas koncertów Chór "Lutnia" pod dyrekcją dyrygenta Karola Szmidta zaprezentował pieśni religijne oraz regionalne.

Najważniejszym punktem trasy był, transmitowany w TVP1  o godzinie 7:00, występ chóru podczas Mszy Świętej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach 12 lipca. Portal Wirtualne Media podaje, że transmisję Mszy Świętej w niedzielne poranki ogląda nawet 1,7 miliona widzów. Chór po raz pierwszy w swojej stuletniej historii odnotował tak wysoką oglądalność. Na ręce dyrygenta Karola Szmidta, organizatora projektu dyrektora Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Więcborku Ludmiły Piekałkiewicz-Geruzel, opiekuna duchowego chóru ks. Łukasza Kucharskiego oraz na ręce chórzystów spłynęło wiele gratulacji, podziękowań i słów uznania dotyczących wysokiego poziomu występu. Wspaniałym podsumowaniem śpiewu podczas Mszy Świętej są słowa św. Augustyna "Cantare amantis est" – które przybliżył ksiądz Łukasz Kucharski. Oznaczają one, iż śpiewanie to sprawa miłości. Śpiew Kościoła, szczególnie ten liturgiczny, wynika z miłości. To miłość rodzi śpiew, bowiem to poprzez dźwięki muzyki, człowiek oddaje chwałę Bogu, a sam się uświęca.

Ostatni występ Chóru "Lutnia" odbył się 13 lipca na Jasnej Górze. O 13:30 Chór zaśpiewał podczas Mszy Świętej transmitowanej przez telewizję TRWAM. Wszystkie zaprezentowane koncerty były bezpłatne.

W ramach projektu Chór "Lutnia" przybliży  regionalny repertuar również mieszkańcom naszej Gminy podczas czterech koncertów. Najbliższy koncert odbędzie się 19 lipca o godzinie 13.20 w kościele parafialnym w Zabartowie. Planuje się również występ w Sypniewie, Więcborku i Karolewie.

Realizacja tych wszystkich wydarzeń była możliwa dzięki konstruktywnej współpracy Miejsko-Gminnej Biblioteki  Publicznej w Więcborku z Chórem „Lutnia” z Więcborka, Parafią w Więcborku, Gminą Więcbork oraz Stowarzyszeniem LGD Nasza Krajna.

Środki finansowe na realizację projektu  zostały przyznane za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego z "Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Operacja pn. "Ożywienie lokalnej kultury" mająca na celu pobudzenie aktywności społecznej mieszkańców poprzez ożywienie lokalnej kultury, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19.2 "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.


tekst i fot. nadesłane MGBP w Więcborku

(E.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz