W ramach realizacji projektu "Ożywienie lokalnej kultury", realizowanego przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Więcborku, Chór "Lutnia" z Więcborka, zgłosił się do współpracy, w ramach przedsięwzięcia i miał możliwość zaprezentowania wyników swojej pracy podczas wspaniałej trasy koncertowej.
Pierwszy koncert odbył się dnia 11 lipca, w sobotę rano, w Kaplicy pw. Wieczystego Kapłana w Domu św. Jana Pawła II w Bydgoszczy. Drugi koncert chóru miał miejsce, jeszcze tego samego dnia wieczorem, w bazylice kalwaryjskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Podczas koncertów Chór "Lutnia" pod dyrekcją dyrygenta Karola Szmidta zaprezentował pieśni religijne oraz regionalne.
Najważniejszym punktem trasy był, transmitowany w TVP1 o godzinie 7:00, występ chóru podczas Mszy Świętej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach 12 lipca. Portal Wirtualne Media podaje, że transmisję Mszy Świętej w niedzielne poranki ogląda nawet 1,7 miliona widzów. Chór po raz pierwszy w swojej stuletniej historii odnotował tak wysoką oglądalność. Na ręce dyrygenta Karola Szmidta, organizatora projektu dyrektora Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Więcborku Ludmiły Piekałkiewicz-Geruzel, opiekuna duchowego chóru ks. Łukasza Kucharskiego oraz na ręce chórzystów spłynęło wiele gratulacji, podziękowań i słów uznania dotyczących wysokiego poziomu występu. Wspaniałym podsumowaniem śpiewu podczas Mszy Świętej są słowa św. Augustyna "Cantare amantis est" – które przybliżył ksiądz Łukasz Kucharski. Oznaczają one, iż śpiewanie to sprawa miłości. Śpiew Kościoła, szczególnie ten liturgiczny, wynika z miłości. To miłość rodzi śpiew, bowiem to poprzez dźwięki muzyki, człowiek oddaje chwałę Bogu, a sam się uświęca.
Ostatni występ Chóru "Lutnia" odbył się 13 lipca na Jasnej Górze. O 13:30 Chór zaśpiewał podczas Mszy Świętej transmitowanej przez telewizję TRWAM. Wszystkie zaprezentowane koncerty były bezpłatne.
W ramach projektu Chór "Lutnia" przybliży regionalny repertuar również mieszkańcom naszej Gminy podczas czterech koncertów. Najbliższy koncert odbędzie się 19 lipca o godzinie 13.20 w kościele parafialnym w Zabartowie. Planuje się również występ w Sypniewie, Więcborku i Karolewie.
Realizacja tych wszystkich wydarzeń była możliwa dzięki konstruktywnej współpracy Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Więcborku z Chórem „Lutnia” z Więcborka, Parafią w Więcborku, Gminą Więcbork oraz Stowarzyszeniem LGD Nasza Krajna.
Środki finansowe na realizację projektu zostały przyznane za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego z "Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Operacja pn. "Ożywienie lokalnej kultury" mająca na celu pobudzenie aktywności społecznej mieszkańców poprzez ożywienie lokalnej kultury, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19.2 "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
tekst i fot. nadesłane MGBP w Więcborku
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu e-krajna.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz