Zamknij

Narodowe Czytanie Balladyny z więcborską biblioteką

08:58, 05.09.2020 E.S Aktualizacja: 11:14, 05.09.2020
Skomentuj Narodowe Czytanie Balladyny z więcborską biblioteką - fot. Ewa Szydeł Narodowe Czytanie Balladyny z więcborską biblioteką - fot. Ewa Szydeł

W piątek Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku zaprosiła licealistów z Korczaka do Narodowego Czytania. Lekturą dziewiątej edycji akcji pod honorowym patronatem Prezydenta RP i jego małżonki jest Balladyna Juliusza Słowackiego.

Spotkanie w Centrum Aktywności Seniora przy Urzędzie Miejskim w Więcborku podzielono na dwie części. W pierwszej, młodzież zapoznała się z sylwetką autora Balladyny Juliusza Słowackiego - jednego z naszych narodowych wieszczów. Marcin Łangowski, kustosz więcborskiej biblioteki, barwnie opisał także tło historyczne romantyzmu, epoki w której powstał dramat. Uczniowie usłyszeli między innymi o modzie tamtego okresu; o katorgach kobiet, które dla talii osy krępowały się sztywnymi gorsetami; o eleganckich młodzieńcach, którzy by iść z duchem czasu i przypodobać się wybrankom serca zaopatrywali się w barwną garderobę w "tandetach" czyli, jak dzisiaj nazywamy te sklepy - "lumpeksach". Licealiści dowiedzieli się także, że w okresie romantyzmu do dyspozycji wszystkich mieszkańców Królestwa Polskiego było 8 dentystów, twarz myło się raczej raz dziennie, czasami robiło się kąpiel oczu a nogi myło się raz na tydzień. Włosów nie zalecało się myć ani ścinać. Noszono więc na głowach wysokie niczym rusztowania fryzury z kołtunów, w których gniazda wiły sobie różne żyjątka. Lekarstwem zaś na wszystko w tamtych czasach były pijawki. Na ból głowy - pijawki, na ból zęba - pijawki, na gorączkę - pijawki, na przeziębienie - pijawki. Były one tak popularne, że zakładano ich specjalne hodowle. Pijawki w okresie romantyzmu miały się dobrze. Aż nazbyt dobrze, bo większość z nich umierała z przejedzenia... Marcin Łangowski opowiedział także, przez pryzmat zwyczajów panujących w wojsku polskim i rosyjskim, o Powstaniu Listopadowym.

W drugiej części spotkania czytano Balladynę z podziałem na role. W postaci dramatu Juliusza Słowackiego wcielili się uczniowie klasy I a więcborskiego ogólniaka. W ciągu zaledwie dwóch dni nowego roku szkolnego, pod kierunkiem wychowawcy pani Magdaleny Kuszewskiej, pierwszoklasiści znakomicie przygotowali się do wspólnego czytania narodowej lektury. 

Na zakończenie spotkania każdy z czytających otrzymał pamiątkową zakładkę do książek. Ci, którzy przynieśli własne egzemplarze Balladyny, mogli odbić w nich specjalną pieczęć, przygotowaną na tę okazję przez Kancelarię Prezydenta RP.

(E.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%