Podczas tegorocznych obchodów rocznicy wybuchu II Wojny Światowej oraz 81. rocznicy utworzenia obozu w Karolewie, więcborska biblioteka zaprosiła obecnych na uroczystościach do obejrzenia dwóch wystaw towarzyszących.
Pierwsza to „Zapomniani kaci Hitlera. Samoobrona Niemiecka na Pomorzu Gdańskim (Selbstschutz Westpreussen) w 1939 r.” Została ona przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku – Delegaturę w Bydgoszczy. Autorami całości są: dr Izabela Mazanowska i dr Tomasz Ceran. Ekspozycja zawiera fotografie obrazujące zbrodniczą działalność organizacji obywateli polskich niemieckiego pochodzenia, członków Selbstschutzu Westpreussen w Okręgu Rzeszy Gdańsk – Prusy Zachodnie, jesienią 1939 r. Wystawa ukazuje metody zabijania, topografię terroru, sylwetki wybranych sprawców, miejsca kaźni oraz formy upamiętniania ofiar zbrodni.
Podczas uroczystości zgromadzeni mogli także obejrzeć wystawę "Karolewo 1939 - PAMIĘTAMY", która powstała dzięki współpracy Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Więcborku z Delegaturą Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy oraz Urzędem Miejskim w Więcborku. Słowa uznania należą się Pani dr Izabeli Mazanowskiej z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy - autorce książki pt. „Karolewo 1939. Zbrodnie w obozie Selbstschutz Westpreussen”. Jej ogromny wkład pracy w wystawę jest nie do przecenienia. Całość to 14 plansz ekspozycyjnych. Ukazują one historię stosunków polsko-niemieckich przed wybuchem wojny. Prezentują miejsca przetrzymywania Polaków oraz ich kaźni. Ponadto identyfikują katów i mechanizm zbrodni. Oglądający dowiedzieli się także o powojennych pracach ekshumacyjnych. Tragiczne wydarzenia z Karolewa zostały upamiętnione dzięki wybudowaniu istniejącej do dzisiaj kaplicy.
MGBP w Więcborku
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu e-krajna.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz