Zamknij
REKLAMA

Burmistrz Sępólna Krajeńskiego Waldemar Stupałkowski zaprosił mieszkańców na Koncert Papieski w wykonaniu Arte Con Brio z Bydgoszczy

20:13, 17.10.2020 | E.S
Skomentuj Burmistrz Sępólna Krajeńskiego Waldemar Stupałkowski zaprosił mieszkańców na Koncert Papieski w wykonaniu Arte Con Brio z Bydgoszczy - fot. Andrzej Ossowski
REKLAMA

Koncert w wykonaniu Kwartetu Smyczkowego Arte Con Brio złożony z artystów Opery Nova z Bydgoszczy miał miejsce w czwartek w Centrum Aktywności Społecznej, w przededniu rocznicy wyboru Kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Apostolską.

 Artyści Kwartetu w składzie Krystyna Prystasz I skrzypce, Marcin Pawełczyk II skrzypce, Mirosław Przybył altówka, Andrzej Syty wiolonczela i wybitna polska sopranistka Katarzyna Jaracz zaprezentowali słuchaczom szereg znanych utworów muzycznych. Koncert poprowadził Mirosław Przybył, który recytował fragmenty homilii św. Jana Pawła II, jego wiersze i opowiedział o kilku ciekawostkach dotyczących prezentowanych utworów.

 Artyści wykonali:

„Te Deum” M. A. Charpentier , „Rejoice  greatly”, G. F. Haendel i „Muzykę  na wodzie” tegoż kompozytora, „Panis Angelikus” C. Franka, „Pizzicato polka” J. Straussa, „Ave Maria”, za autora którego, z nieznanych mi powodów uważany jest Marc-Antoine Charpentier. W rzeczywistości utwór ten skomponował w 1970 roku radziecki gitarzysta i lutnista Władimir Wawiłow. Drugim utworem, z którym łączy się ciekawa historia jest znane „O sole mio” Eduardo di Capui, do którego współautorstwa rościł sobie prawa Alfredo Mazzucchi (w 2004 roku sąd w Turynie uznał jego prawo do tego utworu i kilkunastu innych przypisywanych di Capui). Zagrali też kompozycje Bacha, Schuberta, z muzyki lekkiej i popularnej „La Paloma” S. Yradiera, chyba najbardziej popularne tango „Nella Fantasia” E. Morricone i na bis wspólnie z słuchaczami wykonali „Barkę”. Ta piosenka kojarzona przez wszystkich z św. Janem Pawłem II jest hiszpańską pieśnią religijną „Pescador de hombres”, do której polskie słowa napisał w 1974 roku salezjanin ks. Stanisław Szmidt.

Organizatorem Koncertu Papieskiego w ramach autorskiego programu „Kulturalny tygiel biblioteczny” finansowanego z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Sępólno była Biblioteka Publiczna im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim.

Andrzej Ossowski

(E.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz