Zamknij

Watykan - państwo, w którym historia przeplata się z codziennością

15:30, 13.11.2020 Justyna Widawska Aktualizacja: 15:34, 13.11.2020
fot. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna fot. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna

W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki w bibliotece w Ślesinie, w listopadzie br. czytano książkę Magdaleny Wolińskiej-Riedi „Kobieta w Watykanie. Jak żyje się w najmniejszym państwie świata”. Koronawirus nie pozwolił nam spotkać się w bibliotece, dlatego skorzystaliśmy z kontaktu telefonicznego, żeby podzielić się opiniami na temat lektury.

Autorka przez kilkanaście lat mieszkała za Spiżową Bramą i dzięki książce dzieli się z czytelnikami swoimi spostrzeżeniami. Można śmiało powiedzieć, że ze wszystkich istniejących na świecie krajów Watykan bez wątpienia jest tym, który wykracza poza wszelkie schematy. Jest bowiem najmniejszym, najpilniej strzeżonym i najcenniejszym państwem świata.

To jedyne państwo na naszym globie, które zamykane jest nocą na klucz i funkcjonuje codziennie jako odrębny i świetnie zsynchronizowany mechanizm.  Za to papieska farma w Castel Gandolfo jest najbardziej ekskluzywnym gospodarstwem rolnym na ziemi. Oprócz tego w Watykanie w codziennym życiu mieszkańcy mają do dyspozycji jedną aptekę,  jedną stację benzynową i jeden sklep, w którym przysługuje im prawo do korzystania z luksusowych, nieopodatkowanych VAT-em zakupów i usług.

 Warto też wspomnieć, że oprócz Papieża to jego gwardziści są fotografowani najczęściej ze względu na niepodważalny symbol Watykanu jakim jest ich strój.

Książkę z pewnością warto przeczytać, bo odsłania ona wiele zaskakujących faktów i ciekawostek.  Za Spiżową Bramą (łącznie jest ich 7) nic nie jest przypadkowe i nic nie pozostaje bez znaczenia. Zachęcamy do przeczytania.

(Justyna Widawska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%