Zamknij

Opera Nova w Bydgoszczy zaprasza do oglądania spektakli online w ferie

17:15, 07.01.2021 materiał partnera Aktualizacja: 17:29, 07.01.2021
Skomentuj Opera Nova w Bydgoszczy zaprasza do oglądania spektakli online w ferie - fot. partnera Opera Nova w Bydgoszczy zaprasza do oglądania spektakli online w ferie - fot. partnera

W związku z trwającymi już feriami zimowymi Opera Nova w Bydgoszczy przedłużyła aż do 17 stycznia 2021 r. możliwość bezpłatnego obejrzenia przez internet spektakli ze swojego repertuaru. Widzowie mogą zobaczyć do tego czasu najnowszą produkcję Opery, której premiera miała miejsce w Sylwestra - Koncert Sylwestrowy 2020. Poza tym zobaczyć można też 3 inne spektakle: „Halkę” Stanisława Moniuszki, „Manru” Ignacego Jana Paderewskiego oraz „Operowy zawrót głowy” do muzyki Macieja Małeckiego. Wszystkie spektakle udostępnione zostały na platformie streamingowej vod.teatrwielki.pl oraz na kanale Opery na Youtube.

Koncert Sylwestrowy 2020 zrealizowany przez Operę Nova w Bydgoszczy swoją premierę miał 31 grudnia 2020 r. Wydarzenie zarejestrowane zostało przez w pełni profesjonalny zespół, składający się z 16-stu realizatorów, oświetleniowców i akustyków Opery, wyposażonych w 6 kamer, kran i zdalną jazdę kamerową. Spektakl wyreżyserował Sebastian Gonciarz, pomysły scenograficzne przygotował Mariusz Napierała, który specjalizuje się w wielkich widowiskach scenicznych, natomiast choreografię opracowała Iwona Runowska. Szymon Jachimek napisał scenariusz koncertu, a za kierownictwo muzyczne odpowiadał dyrektor Maciej Figas.

Podczas koncertu wystąpili soliści Opery Nova w Bydgoszczy, w tym: Magdalena Polkowska, Julia Pruszak, Dorota Sobczak, Łukasz Goliński, Łukasz Jakubczak, Nazarii Kachala, Bartłomiej Kłos, Szymon Rona, Ryszard Smęda, Krzysztof Zimny, Janusz Żak. Gościnnie wystąpili: Małgorzata Chruściel, Przemysław Zubowicz, Szymon Jachimek, a także Chór, Balet i Orkiestra. Na deskach Opery gościli również gospodarze imprez sylwestrowych organizowanych przez instytucję z Bydgoszczy w poprzednich latach. Koncert Sylwestrowy 2020 to świetna okazja, by wysłuchać fragmentów rozmaitych oper, operetek, musicali, a nawet aranżacji hitów muzyki pop w wyśmienitym wydaniu. Pełny program koncertu można sprawdzić w serwisie WygranaOnline.

„Operowy zawrót głowy” to jedna z najnowszych propozycji Opery Nova w Bydgoszczy (premiera 14 listopada 2020 r.) i do tego przygotowana z myślą o najmłodszych widzach. Ten familijny spektakl muzyczny stworzony do muzyki Macieja Małeckiego wprowadza dzieci od 6 do 12 lat w niezwykły świat opery, ale także dorośli mogą się z niego sporo dowiedzieć. Znajdziemy tu odpowiedzi na niełatwe pytania, takie jak czym jest libretto czy dlaczego w operze śpiewa się w języku włoskim. Spektakl wykorzystuje przy tym do zabawy z łamańcami językowymi, pojedynki na słowa i wspólne śpiewanie, w lekki i przyjemny sposób przekazując wiedzę na temat klasycznej opery, estetyki muzyki klasycznej i pokazując piękno języka polskiego. Libretto Magdaleny Małeckiej-Wippich splata się tu z piosenkami np. do wierszy Małgorzaty Strzałkowskiej. Czas trwania spektaklu familijnego wynosi 60 minut.

„Halka” Stanisława Moniuszki to jak wiadomo jedna z najsłynniejszych i najbardziej popularnych polskich oper. Spektakl w reżyserii Natalii Babińskiej swoją premierę miał w 2013 r. podczas inauguracji XX Bydgoskiego Festiwalu Operowego, spotykając się z aplauzem zgromadzonej publiczności. Jeśli chodzi o Operę Nova w Bydgoszczy to już czwarta realizacja tej opery Moniuszki, która co ciekawe tym razem wykreowana została głównie przez reprezentantki młodego pokolenia teatralnych twórców. Czas trwania spektaklu to 2 godz. 20 min (wliczając 1 przerwę).

„Manru” Ignacego Jana Paderewskiego wyreżyserowany przez Laco Adamika wystawiony został przez Operę Nova w Bydgoszczy po raz pierwszy w 2006 r. Jej wystawienie w Bydgoszczy zbiegło się z 50-leciem instytucji i zwieńczyło starania o stworzenie na terenie Pomorza i Kujaw teatru operowego z prawdziwego zdarzenia. W związku z taką okazją świetnym pomysłem było wystawienie jedynej napisanej przez Padarewskiego opery, która jednocześnie znana jest ze wspaniałych partii symfonicznych orkiestry i przepięknych partii wokalnych. W partyturze znajdują się też elementy sięgające do folkloru, czyli tańce góralskie i motywy zaczerpnięte z kultury cygańskiej. Czas trwania opery wynosi 2 godz. 45 min (w tym 2 przerwy).

(materiał partnera)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%