Zamknij

Wojciech Banach w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury

18:34, 09.06.2021 E.S Aktualizacja: 20:24, 09.06.2021
Skomentuj Wojciech Banach w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury - fot. Andrzej Ossowski Wojciech Banach w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury - fot. Andrzej Ossowski

Ósmego czerwca w Salonie Hofmana w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury miało miejsce trzecie spotkanie z cyklu "Literatura w Centrum", pierwsze po długim czasie z udziałem publiczności. Spotkanie poświęcone promocji najnowszego tomu wierszy Wojciecha Banacha pt. "Mecz z realem" poprowadził Bartłomiej Siwiec.

Na początek pani Ewa Krupa Dyrektor "Centrum" przywitała przybyłych i pokrótce opowiedziała o literackiej działalności K-PCK wspominając, że wyrasta ono na jeden z ważniejszych salonów literackich w Bydgoszczy.

Fragmentem "Dzienników" Kazimierza Hofmana, w których autor wspomniał o poezji Banacha, Bartłomiej Siwiec przedstawił bohatera wtorkowego spotkania w K-PCK, by później przybliżyć sylwetkę poety i jego twórczość własnymi słowami:

- "Mecz z realem" to już 21. książka poetycka w dorobku bydgoskiego poety Wojciecha Banacha. Przyzwyczaił on swoich czytelników do polisemicznych wierszy. Taki jest też tytuł jego najnowszego zbioru wydanego w serii Biblioteki "Toposu". Zbiór ten może zostać odbierany jako kontynuacja dwóch wartościowych tomów wydanych w latach 2017–2018 w wydawnictwie Galerii Autorskiej Jana Kaji i Jacka Solińskiego, a mianowicie "Śmierciochronu" oraz "Strzępów i pąków". Możemy go nazwać kontynuacją poprzednich, ponieważ i tu odnajdziemy ostre wiersze polityczne (Banach zawsze uchodził za poetę odważnego, chętnie i bezkompromisowo mówiącego o tym, co mu leży na sercu), a także eschatologiczne, w których jak w lustrze odbijają się lęki egzystencjalne oraz doświadczenia na pograniczu sacrum.

Siwiec wspominał o początkach poetyckiej drogi Wojciecha Banacha, w którą ruszył bydgoski poeta w 1976 roku publikując trzy wiersze w tygodniku "Fakty". Bartłomiej Siwiec swoimi pytaniami prowokował Banacha do wypowiedzi na temat roli, kondycji poezji i jego twórczości. Podczas rozmowy Panowie wspomnieli także o działalności grupy "Parkan", do której poeta należał. 

Wojciech Banach przeczytał kilka swoich wierszy, co sprowokowało słuchaczy do dyskusji na temat jego twórczości. Na koniec była okazja do indywidualnych rozmów i czas na wpisy autora do książek.

Notka biograficzna o autorze

Wojciech Banach jest absolwentem Technikum Mechaniczno-Elektrycznego w Bydgoszczy, ukończył Akademię Techniczno-Rolniczą w Bydgoszczy. Pracował jako konstruktor w Zakładach Urządzeń Okrętowych Famor w Bydgoszczy.

Wydał szereg tomików poetyckich i albumy: "Nad Starym Bydgoskim Kanałem", "Pozdrowienia z dawnej Bydgoszczy", "Czas odnaleziony" oraz "Bydgoszcz na dawnych pocztówkach", które są plonem jego zbiorów starych widokówek związanych z Bydgoszczą.

Jest laureatem wielu nagród literackich, w tym Złotej Strzały Łuczniczki. W 2016 roku został nagrodzony Medalem "Za Twórczy Wkład w Kulturę Chrześcijańską", a w 2019 roku uhonorowany został Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". 

Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i prezesem oddziału bydgoskiego SPP

Andrzej Ossowski

(E.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%