Zamknij

Otwarcie sezonu w Zagrodzie Krajeńskiej

19.01, 26.04.2022 . Aktualizacja: 19.18, 26.04.2022
Skomentuj fot. Muzeum Ziemi Złotowskiej
REKLAMA

Otwarcie sezonu 22 kwietnia 2022 roku w Zagrodzie Krajeńskiej w Złotowie z okazji Dnia Ziemi przeniosło gości skansenu w czasy wczesnego średniowiecza dzięki Osadzie Krajeńskiej z Czarmunia. Jacek, Magda i Iga Tesławscy wyczarowali atmosferę jak z pradawnej bajki. Sceneria otoczenia Zagrody Krajeńskiej tylko potęgowała to wrażenie. W sam piątek warsztaty zgromadziły łącznie 565 dzieci, które grały na historycznych bębnach, rysowały węglem drzewnym i podejmowały próby w rzemiośle snycerskim. Z kolei w sobotę 23 kwietnia zagrodę odwiedzali licznie mieszkańcy Złotowa i okolic skuszeni dźwiękami bębnów i zaciekawieni pokazami ciesielskimi. Dowiedzieli się o leczniczych właściwościach brzozy i dziegciu, a także samodzielnie strugali drewniane łyżki.

W niedzielę 24 kwietnia 2022 r. w Zagrodzie Krajeńskiej odbyła się impreza pod hasłem "Krajeńsko w Zagrodzie Krajeńskiej". Były stoiska z produktami lokalnymi: Jerzy Brzeziński z haftem krajeńskim oraz krajeńskie rękodzieło Sióstr Zakonnych z Więcborka z Fundacji "Mała Trzódka". Smaki Krajny zaserwowała Restauracja Pirzok z Więcborka oraz Jolanta Mielke promująca Serki z Ługów.

Punktualnie o godz. 15:00 na terenie Zagrody odbyło się przedstawienie w gwarze krajeńskiej pt: "Wielka Sobota" w wykonaniu dzieci z "Klasy Krajeńskiej" ze Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka w Gleśnie. Natomiast o godz. 16:00 Kamila Krzanik-Dworanowska zaprezentowała wykład z prezentacją multimedialną na bazie najnowszych ustaleń Doroty Angutek dotyczących stroju na Krajnie.

Tego dnia ogłoszony został regulamin konkursu dla KGW z Krajny organizowany przez Muzeum Ziemi Złotowskiej oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku.

Przez całe wydarzenie w chacie krajeńskiej odbywał się pokaz pracy przy krośnie wykonywany przez Annę Nitę z Krajenki.

Osoby odwiedzające chałupę z XIX wieku wychodziły zafascynowane nową ekspozycją.

Przypominamy, że zagroda jest otwarta od czwartku do poniedziałku w godzinach od 11 do 18, a cena biletu to 2 zł. W każdą sobotę wstęp wolny.

Kamila Krzanik-Dworanowska - dyrektor Muzeum Ziemi Złotowskiej

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%