Zamknij

Bitwa NaDęta

15:03, 16.08.2024 . Aktualizacja: 15:14, 16.08.2024
Skomentuj Bitwa NaDęta - fot. Andrzej Ossowski Bitwa NaDęta - fot. Andrzej Ossowski

W upalne świąteczne popołudnie na więcborskim molo przyjacielską bitwę na instrumenty dęte zagrały Wilanowska Orkiestra Dęta z towarzyszeniem zespołu wokalnego „30+”, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Mieściska z towarzyszeniem grupy Mażoretek i połączone siły Więcborskiej i Łobżenickiej Orkiestry Dętej w asyście Formacji Tanecznej Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Więcborku.

Artystyczny obrazek tego dnia był niezwykle przyjemny dla ucha i oka za sprawą bardzo zróżnicowanego repertuaru i składu zespołów, wspaniałego krajobrazu tuż za plecami muzyków i niezwykłego spektaklu tanecznego i wokalnego, który zapewniły grupy wspierające orkiestry.

Orkiestry Dęte to, jak można było zaobserwować w czasie tegorocznej Bity NaDętej w Więcborku, bardzo zróżnicowane zespoły pod względem składu instrumentalnego, grup wspierających, umundurowania i repertuaru. Ale to co łączy wszystkich członków orkiestr to miłość do muzyki i integracja przez muzykowanie zespołowe, wyjazdy na festiwale, koncerty i warsztaty wakacyjne.

Więcbork posiadający niezwykłe walory turystyczne i odpowiednią bazę noclegową stał się miejscem warsztatów wakacyjnych dla Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Mieścisku, która po ubiegłorocznej wizycie w Więcborku zdecydowała się wybrać nasze miasteczko na cel wakacyjnego wyjazdu.  Dzięki szerokiej współpracy jaką proponują prowadzący Więcborską Orkiestrę Dętą panowie Darek i Rysiu mogliśmy podziwiać wspaniałe zespoły i być uczestnikami muzycznej uczty.

Program koncertowy poprzedziła parada orkiestr dętych więcborską promenadą, która zapewniła lekką ochłodę i jeziorną bryzę w ten upalny dzień. Całość wydarzenia poprowadziła Anna Jarecka zapraszając do wysłuchania różnorodnych utworów i witając wspaniałą i wytrwałą więcborską publiczność.

Koncert otworzyła Więcborska Orkiestra Dęta, która łączy swoje siły z Łobżenicką Orkiestrą Dętą. Członkami Orkiestry są uczniowie szkół podstawowych, średnich, studenci, a także pracujący dorośli. Członków cały czas przybywa, a współpraca z Łobżenicką Orkiestrą Dętą pozwala na to, że próby w oddalonych od siebie zaledwie kilkanaście kilometrów miejscowościach odbywają się dwa razy w tygodniu. Wielki wkład w funkcjonowanie orkiestry mają panowie Dariusz Sobieralski i Ryszard Janusz. Pan Darek jako kapelmistrz i dyrygent w swojej dłoni trzyma wszystkie niesforne dźwięki i tworzy z nich spójną melodię. Pan Rysiu za to leczy uszkodzone instrumenty i dostarcza nowe nuty. Każdy instrument jest ważny, każdy z muzyków jest na wagę złota, więc cieszy, że tak dużo dzieci próbuje swoich sił w przygodzie z muzyką graną na żywo i z instrumentami dętymi. To zaangażowanie wszystkich pozwala widzom usłyszeć dobra muzykę. Od pewnego czasu orkiestrze towarzyszą roztańczone dziewczyny z Formacji Tanecznej Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Więcborku i Studia Tańca Natural, które trenują pod okiem Pani Sandry Pasieki oraz Pana Artura Kozara. W wykonaniu orkiestry usłyszeliśmy „Proud Mary”, „American Patrol” „Si Si Chiquita” „Polska w bieli i czerwieni” i „Happy Marching Band”

Orkiestry występowały naprzemiennie dopingując siebie nawzajem co dodało uroku wydarzeniu. Więcborskie Molo pomieściło ponad 100 muzyków, na widowni, która rozciągała się w zacienionych zakątkach całego Placu Jana Pawła II zasiadło blisko 300 osób.   

Gośćmi tegorocznej i poprzedniej edycji „Bitwy NaDętej” w Więcborku była Młodzieżowa Orkiestra Dęta Mieścisko, która powstała w 2003 z inicjatywy ówczesnego dyrektora Szkoły Podstawowej Jana Wojtyszyna oraz nauczyciela muzyki Jarosława Małeckiego. Obecnie działa przy Bibliotece Publicznej w Mieścisku. Prowadzącymi od ponad 20 lat jest małżeństwo: Anna i Jarosław Małeccy. Orkiestrze towarzyszyła również grupa mażoretek, prowadzona przez Panią Anię. Orkiestra koncertuje zarówno w Polsce jak i za granicą, m.in w Niemczech, Francji, Holandii oraz Włoszech. Skład orkiestry wraz z mażoretkami liczy ok. 35 osób, a w repertuarze są utwory patriotyczne, religijne, marszowe oraz rozrywkowe. Na więcborskim molo zabrzmiały utwory muzyki filmowej a także przeboje muzyki pop.  Usłyszeliśmy:  „Happy” „Counting Stars” „Skyfall” „Latin Pop Specjal” „Stand by me” „Havana” i „Take on me”

Gościliśmy także Wilanowską Orkiestrę Dętą, którą prowadzi z ogromnym powodzeniem Łukasz Gallas pochodzący z Szamocina. To właśnie za sprawą Pana Łukasza i na jego zaproszenie Więcborska Orkiestra Dęta wzięła udział w I Turnieju Orkiestr Dętych o „Królewską Złotą Nutę” w Wilanowie i Konstancinie-Jeziornej.  

Pierwszy nabór do Wilanowskiej Orkiestry odbył się we wrześniu 2018 roku, a już pół roku później, czyli w styczniu 2019 roku orkiestra rozpoczęła swoją działalność koncertową, uświetniając Powsińskie Kolędowanie. Dzisiaj zespół liczy około 50 członków, którzy regularnie uczestniczą w czwartkowych próbach. Repertuar, to przede wszystkim muzyka: marszowa, biesiadna, rozrywkowa, obejmująca utwory polskie i zagraniczne, oraz standardy muzyki wokalnej. Orkiestra bardzo często do współpracy zaprasza lokalne zespoły wokalne, taneczne oraz solistów. Tak było i tym razem, gdyż orkiestra przyjechała do Więcborka z zespołem wokalnym „30+”, który zaprezentował się w pięknych strojach regionalnych zdobionych haftem wilanowskim z nadwiślańskiego Urzecza. W wykonaniu orkiestry usłyszeliśmy „Smoke on the watebystra woda” “Cyt cyt” „Oh champs elysses” „Dywizjon 303” „Marsz wiwat”, a na koniec usłyszeliśmy utwór Czesława Niemena „Sen o Warszawie” zaśpiewany przez Annę Wyskok i więcborską publiczność.

Prowadząca poprosiła widzów o wybranie zwycięskiej orkiestry oklaskami. Zgromadzona publiczność nagrodziła wszystkie zespoły gromkimi brawami, ale nikt nie podjął się wyłonienia zwycięzcy, bo i nie taka jest idea tych spotkań. Kapelmistrzom za wkład pracy i udział w Bitwie NaDętej podziękował Burmistrz Więcborka Waldemar Kuszewski.

Ten więcborski pojedynek na siłę, która niewątpliwie jest w orkiestrach dętych ma już swoją tradycję od roku 2017 więc z prostego liczenia wynika, że na przyszły rok planowana jest 10 edycja, na którą już teraz zapraszamy. Członkowie Więcborskiej Orkiestry stwierdzili, że trzeba przygotować coś wyjątkowego więc czekamy z niecierpliwością na kolejną edycję Więcborskiej Bitwy NaDętej.

tekst: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku

fot. Andrzej Ossowski

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%