Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna we współpracy z Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim zaprasza na lokalne finały tegorocznej edycji projektu "Etnograficzna mapa gminy Sępólno Krajeńskie".
Komierowo, piątek 11.10.2024
Skarpa, sobota 12.10.2024
W tym roku powstały dwie nowe mapy etnograficzne miejscowości z gminy Sępólno Krajeńskie: Skarpy i Komierowa. Są one rezultatem wspólnych poszukiwań i zbierania lokalnych opowieści przez mieszkańców i mieszkanki miejscowości w różnym wieku oraz etnografki ze Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna.
W historii Komierowa i Skarpy ostatnich stu kilkudziesięciu lat jest wiele podobieństw. Obie miejscowości ze względu na położenie w północnej części Krajny były częścią zaboru pruskiego, a później należały do regionu II RP o stosunkowo licznej mniejszości niemieckiej. Komierowscy i Prądzyńscy, którzy byli właścicielami majątków w tych wsiach, na pewno utrzymywali ze sobą kontakty. Po II wojnie zarówno w samych miejscowościach, jak i ich otoczeniu wiele się zmieniło. W Komierowie i w Skarpie powstały PGR-y, pałac i dwór stały się częścią wspólnej przestrzeni. Ostatni okres, po transformacji i upadku PGR-ów, to czas nie zawsze łatwego rozwoju samorządu lokalnego i inicjatyw mieszkańców.
Jednak wszystkie te podobieństwa to tylko początek poszukiwań. Każda z miejscowości ma bowiem własną pamięć, żarty, legendy czy nieformalne nazwy przestrzeni. W każdej mieszkańcy i mieszkanki mają własne wspomnienia związane z konkretnymi miejscami. I to właśnie ich opowieści stały się podstawą do stworzenia map, które pomagają odkrywać unikalne dziedzictwo poszczególnych wsi. Jeśli zatem chcecie się dowiedzieć, skąd w Komierowie mógł się wziąć „Banów” i jaką rolę odgrywa w tej miejscowości Skarpetka lub jakie kwiaty rosły kiedyś w pałacowym parku w Skarpie oraz w wyniku jakiego żartu we wsi pojawiło się przejście dla pieszych, zapraszamy na premiery naszych map. Zapewniamy, że będzie na nich można poznać wiele lokalnych opowieści oraz otrzymać bezpłatne egzemplarze map.
Po wydarzeniach mapy będą dostępne nieodpłatnie w wybranych punktach w Skarpie, Komierowie i Sępólnie Krajeńskim, jak również będzie można je zamówić bezpośrednio w Stowarzyszeniu Pracownia Etnograficzna. W razie pytań zapraszamy do kontaktu: [email protected].
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2024.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz