Zamknij
REKLAMA

Runo owcze w pracach sępoleńskiej artystki

10:09, 22.12.2016 | UM w Sępólnie Krajeńskim
REKLAMA
Skomentuj
fot. UM Sępólno Krajeńskie

Lalki, misie, a nawet elementy garderoby - to wszystko można wykonać z runa owczego. Udowadnia to pani Beata Bohaczyk z Niechorza koło Sępólna Krajeńskiego. Jako jedna z nielicznych osób w kraju, zajęła się ona pracą artystyczną z tak nietypowym materiałem.

Runo owcze to nic innego jak wełna, pozyskana w wyniku strzyżenia owiec i odpowiednio potem przetworzona. W efekcie tego procesu przybiera ona formę podobną do waty.

Podstawowe zastosowanie runa owczego to wypełnienie poduszek i kołder. Z tego przędzie się też wełnę, z której dalej powstają swetry i czapki.

Pani Beata Bohaczyk dotarła do jeszcze jednego zastosowania tego surowca. Chodzi o rzeźbę w runie. To technika wymagająca niezwykłej cierpliwości. 

- Pęk runa owczego trzeba nakłuwać specjalną igłą tak długo, aż stwardnieje, jednocześnie formując pożądany kształt. Wykonanie na przykład głowy lalki to kilkanaście godzin takiej pracy - mówi.

Nie da się wykonywać takich zadań w jednym ciągu. Jedna lalka powstaje przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt dni. 

- Późniejsza satysfakcja jest jednak bezcenna - dodaje dalej Pani Beata.

Rzeźby z runa owczego mogą mieć wiele zastosowań. Najczęściej służą jako ozdoby i zabawki. Z powodzeniem mogą służyć nawet w przemyśle filmowym. Prace Pani Beaty można znaleźć na wystawach w całym regionie. Obecnie sama prowadzi też warsztaty z rękodzielnictwa.

Beata Bohaczyk ma swoją pracownię w domu. Na Krajnę przeprowadziła się z Poznania, ponad 30 lat temu. Z wykształcenia jest matematykiem, z wyboru rolnikiem, lecz jej główną pasją jest praca artystyczna. Ciągle odkrywa nowe metody tworzenia. Biegle operuje już ponad 30 technikami rękodzielniczymi.

Strona artystki: http://paverpolart.blogspot.com/

(UM w Sępólnie Krajeńskim)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© e-krajna.pl | Prawa zastrzeżone