Zamknij
REKLAMA

Poeci i artyści z regionu na Europejskim Festiwalu Poezji

01:25, 05.06.2017 | red.
Skomentuj Poeci i artyści z regionu na Europejskim Festiwalu Poezji
REKLAMA

We wtorek, w czeskim Beuron rozpoczyna się X Europejski Festiwal Poezji "STRANOU - Evropští básníci naživo". Przez 5 kolejnych dni w Beroun, Pradze i na Zamku Krakovec prezentowana będzie twórczość wybitnych autorów z Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Włoch, Węgier, Austrii, Słowacji, Słowenii, Ukrainy, Czech oraz z Polski. 

Polskę na tym festiwalu będą reprezentowali poeci Paweł Szydeł z Więcborka, m.in. redaktor naczelny Kwartalnika Literacko - Artystycznego "Pobocza",  ks. Franciszek Kamecki - były proboszcz z Gruczna oraz Genowefa Jakubowska-Fiałkowska z Mikołowa - nominowana w tym roku do literackiej nagrody Nike.

Obaj poeci z naszego regionu to przyjaciele bydgoskiej Galerii Autorskiej, której współtwórcy też będą obecni na Europejskim Festiwalu Poezji. Każdego dnia spotkaniom literackim będzie towarzyszyć wędrowna wystawa obrazów Jana Kaji i Jacka Solińskiego "Wiązka światła, czyli przebłysk aniołów".  

Europejski Festiwal Poezji Stranou, organizowany przez czeską poetkę i tłumaczkę Lenkę Kuhar-Daňhelovą i słoweńskiego tłumacza literatury Petera Kuhara, wprost nawiązuje do, organizowanego przed laty w naszym regionie, a dokładnie w niewielkim Więcborku, festiwalu pn. Międzynarodowe Spotkania Poetyckie POBOCZA. Więcborski festiwal poetycki, który przez dziewięć lat przyciągał na Krajnę najwybitniejszych poetów, tłumaczy i krytyków literatury z kilkunastu europejskich krajów, niestety już się nie odbywa. Tym bardziej należy cieszyć się, że obecnie ma piękną twórczą kontynucję w kraju naszych południowych sąsiadów.
 
Obok poetów polskich na festiwalu Stranou wystąpią również: Maja Haderlap, Vesna Cáceres & Sjarhej Šupa, Halyna Babak, Alherd Bacharevič, Julja Cimafejeva, Eliška Dubcová, Maja Haderlap, Robert Hýsek, Markéta Hejná, Meta Kušar, Eva Markun, Zoran Pevec, Senada Smajić, Matthew Sweney, Jaromír Typlt, Sjarhej Šupa oraz István Vöros.

 

(red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

bwbw

2 0

Brakuje mi tych wrześniowych poetyckich spotkań na więcborskich Poboczach. Dlaczego już się nie odbywają? 09:50, 05.06.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

annann

1 0

Lubiłam ten poetycki klimat Poboczy. Szkoda, że się skończyło. 15:31, 05.06.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz