Zamknij

Krajeński las rzeczy

20:21, 07.03.2019 Aktualizacja: 20:40, 07.03.2019
Skomentuj Krajeński las rzeczy - for. Andrzej Ossowski Krajeński las rzeczy - for. Andrzej Ossowski

W bibliotece im. Jarosława Iwaszkiewicza w środę odbyło się spotkanie promujące książkę Łukasza Jakubowskiego pod tytułem „Krajeński las rzeczy”. Łukasz Jakubowski, z wykształcenia historyk, pracownik biblioteki zawarł w nim cykl opowieści o Krajnie, a właściwie o jej części, jaką jest powiat sępoleński.

Czym jest książka Łukasza Jakubowskiego, właściwie trudno powiedzieć, nie jest to naukowa praca historyczna, nie są to też zwykłe opowiadania. Myślę, że najbardziej trafne będzie określenie „Literacko-historyczna opowieść o czasach minionych i teraźniejszości” . Sam autor mówił, że z wielu zasłyszanych opowiadań świadków wydarzeń zamieścił tam jedynie te, które miały potwierdzenie w innych źródłach, co czyni z tego dzieła książkę historyczną, jednak język jakim posługuje się autor, czyni z niego dzieło o dużej wartości literackiej. Dodatkowo masa zamieszczonych przypisów powoduje, że książka ta usatysfakcjonuje zarówno czytelników o „historycznym zacięciu” jak i tych, którzy lubią dobrą literaturę.

Tradycyjnie rozpoczęła spotkanie Dyrektor Biblioteki Pani Grażyna Kędzierska, która przedstawiła autora, opowiedziała o jego pracy w bibliotece, wysiłku jaki wkłada w kwerendę, zbierając materiały do swoich publikacji (należy dodać, że Łukasz Jakubowski ma ich wiele, publikowanych na łamach lokalnej prasy i stronie  Clio z Sępólna na FB.) , jego wkładzie w stronę biblioteki w internecie i w tworzenie Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej. Sam autor przedstawił swoje dzieło opisując jego kolejne części, które nazwał szkicami, przy pomocy przeźroczy, podając krótkie informacje o treści, po czym rozpoczęła się dyskusja. Ciekawy głos zabrał w niej dr Józef Buława, niegdyś nauczyciel historii i łaciny, znany też jako regionalista i autor kilku prac o historii naszego regionu. Jak zwykle przy takich okazjach dyskusja dotyczyła wielu spraw związanych z książką i wspomnieniami uczestników ze zdarzeń zachowanych w ich pamięci. Autor podsumowując ją przytoczył powiedzenie: „Nikt z nas nie wie tyle, ile wiemy wszyscy razem”, zachęcając wszystkich do zapisywania swoich wspomnień, aby czas nie zatarł ich i nie zginęły w niepamięci. Autor wykorzystał spotkanie na przedstawienie strony internetowej biblioteki, szczególnie polecając link do części przedstawiającej wojskową mapę Sępólna i okolic z lat trzydziestych, na którą naniesiono zdjęcia lotnicze i zaprezentowano współczesne i historyczne zdjęcia i informacje. Część slajdów pokazuje zamieszczone tam mapy i zdjęcia.

Na koniec był czas na indywidualne rozmowy i możliwość zakupu książki wraz z dedykacją autora.

(Andrzej Ossowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu e-krajna.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%